email
MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Tichete cadou

Tichete cadoucodul fiscal

Intrebare:

Societatea noastra intentioneaza sa foloseasca pentru promovarea numelui firmei si stimularea vanzarilor modalitatea de acordare a unor tichete cadou pe care sa fie inscriptionat numele firmei si un motto folosit in reclamele noastre. Tichetele se vor acorda unor persoane fizice care pot fi angajatii unor firme de distributie sau cumparatori care au achizitionat cantitati mai mari si pe care dorim sa-i stimulam. Pot fi considerate aceste cheltuieli ca deductibile (reclama si publicitate)? La persoana fizica sunt impozabile? Ce temei legal au aceste tichete?

Raspuns: (dat in noiembrie 2005)

Referitor la tichetele cadou, precizam faptul ca, in prezent, nu exista nici un act normativ care sa reglementeze achizitia si distributia acestora, acordarea tichetelor cadou fiind o practica instituita de agentii economici.

Precizam in acest sens, ca distribuirea tichetelor cadou nu se incadreaza in prevederile art. 21 alin.(2) lit. d), in conditiile in care tichetele cadou reprezinta o forma de stimulare a vanzarilor si nu o forma de reclama si publicitate care presupune incheierea unor contracte scrise cu agentii economici in acest sens.

In ceea ce priveste tratamentul fiscal al cheltuielilor generate de achizitia (daca acestea sunt achizitionate) si distributia tichetelor cadou, precizam faptul ca, acestea reprezinta cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil.

Totodata, tichetele cadou reprezinta un avantaj in natura primit de persoana fizica salariata, in conditiile in care acestea sunt distribuite salariatilor proprii si, prin urmare, reprezinta un venit impozabil la persoana fizica salariata.

In conditiile in care tichetele cadou sunt distribuite unor persoane fizice care nu sunt salariate ale societatii care le acorda, parerea noastra este ca Titlul III din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, nu cuprinde prevederi care sa impuna impozitarea acestora.

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

NOU: Sistemul de raportare fiscal-contabila SAF-T


Raportarea corecta in SAF-T este esentiala!

Depuneti D406 corect si la timp, cu avantaje clare:
 
1) Scapati de amenzi
2) Evitati sanctiunile de orice fel
3) Va recuperati rapid sumele din TVA
4) Nu intrati in categoria de risc fiscal ridicat, deci nu va veti confrunta cu inspectii ANAF amanuntite la sediul dvs.

...Vezi AICI detaliile complete <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Tichete cadoucodul fiscal

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 17 Februarie 2006


Votati articolul "Tichete cadou":
Rating:

Nota: 2.5 din 5 din 2 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 17 Februarie 2006 ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2022 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT Raportul Special
"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X