email
MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Cheltuiala cu polita de asigurare privata

Intrebare:

Asociatul unic al unei microintreprinderi are o polita de asigurare privata de sanatate incheiata cu firma ING. Cheltuiala cu aceasta polita poate fi dedusa din impozitul pe profit? Asociatul unic are dreptul sa o includa pe cheltuiala firmei?

Raspuns: (dat in august 2005)

In conformitate cu prevederile Titlului IV din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, contribuabilii care indeplinesc conditiile prevazute la art. 103 si au optat pentru aplicarea acestui sistem de impunere, platesc impozit pe veniturile microintreprinderilor, prin aplicarea unei cote de impozit de 3% asupra veniturilor obtinute din orice sursa, cu exceptia celor mentionate la art. 108 din acelasi act normativ, fara a se mai lua in calcul cheltuielile inregistrate in evidenta contabila de catre microintreprinderi.

In aceste conditii, cheltuielile cu primele de asigurare privata de sanatate efectuate in favoarea asociatului unic, nu pot fi scazute din impozitul datorat.

Mentionam faptul ca, deducerea cheltuielilor cu primele de asigurare privata de sanatate este permisa numai pentru persoanele juridice platitoare de impozit pe profit, in conformitate cu prevederile Titlului II din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, dar numai in limita unei sume reprezentand echivalentul in lei a 200 de euro intr-un an fiscal, pentru fiecare participant si in conditiile prevazute de Legea nr. 212/2004 privind asugurarile private de sanatate.

Precizam, de asemenea faptul ca, in ceea ce priveste cheltuielile efectuate in favoarea unui asociat sau actionar, exista unele restrictii prevazute la art. 7 pct. 12 din Legea nr. 571/2003.

In conformitate cu prevederile art.7 pct.12 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, daca suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile furnizate catre un participant la persoana juridica depaseste pretul pietei pentru astfel de bunuri sau servicii, atunci diferenta se trateaza drept dividend. De asemenea, daca suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile furnizate in favoarea unui actionar sau asociat al persoanei juridice este efectuata in scopul personal al acestuia, atunci suma respectiva este tratata ca dividend.

In acest context, in cazul prezentat de dvs., cheltuielile cu primele de asigurare privata de sanatate pot fi considerate servicii prestate si suportate de societate in favoarea asociatului unic.

Astfel, in situatia in care se presteaza servicii in favoarea unui actionar, in evidenta contabila, cheltuielile respective se inregistreaza in functie de natura lor potrivit reglementarilor contabile in vigoare, in baza documentelor justificative. Din punct de vedere fiscal, avand in vedere faptul ca societatea aplica sistemul de impunere prevazut la Titlul IV din Codul fiscal, potrivit art.7 pct.12, aceste cheltuieli sunt tratate, numai din punct de vedere fiscal, ca dividende, si prin urmare, exista obligatia platii unui impozit de 10% aplicat asupra acestor sume.

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

IMPORTANT: E-Factura in 50 de intrebari si raspunsuri!


1. Ce inseamna exact tranzactii B2G?

2. Tranzactiile cu societati la care statul este actionar majoritar sunt tranzactii B2G?

3. Odata inregistrati in registrul RO e-Factura, avem obligatia ca toate facturile emise de noi sa fie electronice sau doar cele in relatia B2G?

4. Facturile catre institutii publice, dar care nu implica produse cu risc fiscal, trebuie emise electronic?

5. Parohiile sunt considerate autoritati contractante? Exista pentru ele obligativitatea trimiterii facturilor electronice?

Raspunsurile sunt disponibile in lucrarea E-Factura in 50 de intrebari si raspunsuri!

...Vezi AICI detalii complete <<

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 02 Martie 2006


Votati articolul "Cheltuiala cu polita de asigurare privata":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 02 Martie 2006 ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2022 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT Raportul Special
"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X