email
MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.

Raportari contabile la 30 iunie 2017. Cine nu va depune situatii financiare?

nnsituatii financiareraportari contabileOMFP 895/2017

In analiza de mai jos, vom vedea care sunt societatile comerciale care nu au obligatia depunerii situatiilor financiare semestriale (30.06.2017). De asemenea, daca in exercitiul financiar precedent (decembrie 2016) a inregistrat o cifra de afaceri mai mica de 220.000 lei, vom vedea daca este obligata sa depuna situatiile finaciare semestriale.

Iata raspunsul specialistului!

Nu au obligatia depunerii raportarilor contabile la 30.06.2017, operatorii economici care in exercitiul financiar precedent au inregistrat o cifra de afaceri mai mica de 220.000 lei.

Verificarile se efectueaza pe baza indicatorilor determinati din situatiile financiare anuale ale exercitiului financiar precedent, respectiv a balantei de verificare incheiate la finele exercitiului financiar precedent, respectiv 31.12.2016.

Aceleasi prevederi se aplica si in cazul entitatilor care au optat pentru un exercitiu financiar diferit de anul calendaristic, potrivit Legii contabilitatii nr. 82/1991, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.

Redam in continare prevederile de la art. 1  si art. 2 din OMFP nr. 895 din 16 iunie 2017 pentru aprobarea Sistemului de raportare contabila la 30 iunie 2017 a operatorilor economici, precum si pentru reglementarea unor aspecte contabile:

"Art. 1
Se aproba Sistemul de raportare contabila la 30 iunie 2017 a operatorilor economici, cuprins in anexa care face parte integranta din prezentul ordin.

Art. 2

(1) Sistemul de raportare contabila la 30 iunie 2017 a operatorilor economici prevazut la art. 1 se aplica persoanelor carora le sunt incidente Reglementarile contabile privind situatiile financiare anuale individuale si situatiile financiare anuale consolidate, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 1.802/2014, cu modificarile si completarile ulterioare, si care in exercitiul financiar precedent au inregistrat o cifra de afaceri mai mare de 220.000 lei.

(2) Sistemul de raportare contabila la 30 iunie 2017 a operatorilor economici prevazut la art. 1 se aplica, de asemenea, societatilor carora le sunt incidente Reglementarile contabile conforme cu Standardele Internationale de Raportare Financiara, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 2.844/2016, si care in exercitiul financiar precedent au inregistrat o cifra de afaceri mai mare de 220.000 lei.

(3) Prevederile prezentului ordin se aplica inclusiv operatorilor economici al caror exercitiu financiar este diferit de anul calendaristic.

(4) Pentru intocmirea raportarilor contabile la 30 iunie 2017, incadrarea in criteriul prevazut la alin. (1), respectiv alin. (2), se efectueaza pe baza indicatorilor determinati din situatiile financiare anuale ale exercitiului financiar precedent, respectiv a balantei de verificare incheiate la finele exercitiului financiar precedent. Aceleasi prevederi se aplica si in cazul entitatilor care au optat pentru un exercitiu financiar diferit de anul calendaristic, potrivit Legii contabilitatii nr. 82/1991, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.

(5) Persoanele care fac obiectul prezentului ordin sunt denumite in intelesul acestuia entitati."

 

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar


 

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
nnsituatii financiareraportari contabileOMFP 895/2017

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 04 August 2017


Votati articolul "Raportari contabile la 30 iunie 2017. Cine nu va depune situatii financiare?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

PFA neplatitor de TVA, inregistrat in ROI, facturare catre firma non-VIES

Intrebare: Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:

PFA neplatitor de TVA, inregistrat in scopuri de TVA conform cod fiscal 153^1, inregistrat in ROI furnizeaza servicii (traduceri) catre o firma din Spania. Clientul a transmis un CIF din Spania, care este raportat ca invalid de catre VIES, dar este valid pe site-ul registrului comertului din Spania.

Clientul spune ca VIES nu recunoaste codul lor de TVA pentru ca "nu au facut pana acum tranzactii intracomunitare". Probabil ca nu sunt inregistrati pentru operatiuni intracomunitare?

Cum trebuie intocmita factura (cu sau fara TVA) si ce mentiune trebuie facuta pe factura referitor la TVA?

Pentru clientii UE confirmati de VIES, scriu (la cererea lor) "Reverse charge according to directive 77/388 EEC article 28c" - e corect?

Multumesc.

Raspuns: Sunt multe pareri contradictorii pe internet si, daca se poate, as vrea o indicatie a articolului...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 04 August 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 6 + 1 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2020 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X