Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.

Cheltuiala cu tichete de masa

tichete de masaMonitorul OficialCodul Fiscal

Intrebare:

Cheltuiala cu tichetele de masă mai este deductibilă fiscal, n condiţiile n care prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 605/2004 s-a abrogat omfp nr. 3686/868/2000?

Raspuns: (dat in aprilie 2005)

n ceea ce priveşte cheltuielile cu tichetele de masă, deductibilitatea acestora din punct de vedere fiscală este acordată prin Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare. Aşadar, potrivit art. 21 alin. (3) lit. e) cheltuielile reprezentnd tichetele de masă acordate de angajatori, potrivit legii, sunt cheltuieli deductibile limitat.

Condiţiile de acordare de către angajatori a tichetelor de masă sunt cele prevăzute de Hotărrea Guvernului nr. 5 din 14 ianuarie 1999 pentru aprobarea Normelor de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă, publicată n Monitorul Oficial al Romniei, Partea I, nr. 26 din 25 ianuarie 1999

Abrogarea cu data de 1 ianuarie 2005 a Precizărilor la Normele de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă aprobate prin Ordinul muncii şi protecţiei sociale şi a ministrului finanţelor publice nr. 3656/868 din 15 iunie 2000 nu produce efecte cu privire la acordarea deductibilităţii fiscale la calculul impozitului pe profit a cheltuielilor cu tichetele de masă. Textul ordinului abrogat aduce explicaţii cu privire la art. 64 din Legea bugetului de stat pe anul 2000 nr. 76/2000 referitor la numărul maxim de salariaţi care pot beneficia tichete de masă acordate de angajatori, cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete de masaMonitorul OficialCodul Fiscal

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 01 Martie 2006


Votati articolul "Cheltuiala cu tichete de masa":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Completare aviz de insotire a marfii doar cantitativ

Intrebare: Buna ziua,

O soc com vinde produse alimentare en detail. Se doreste ca documentul (aviz de insotire a marfii) care va insoti marfa pe timpul transportului sa se completeze doar cantitativ, fara valoare (pt a nu se afla preturile unitare de achizitie ale produselor) urmand ca factura sa sosesca ulterior.
Este corect a se intocmi avizul doar cantitativ, tinand cont ca OMFP 3512/2008 mentioneaza ca "pretul de vnzare si valoarea la pret de vnzare pentru unitătile cu amănuntul" este unul din elementele obligatorii ale avizului?
Totodata, "in conditiile n care nu se nscriu datele valorice n Nota de receptie si constatare de diferente, este obligatoriu ca aceste date să se regăsească ntr-un alt document justificativ care stă la baza nregistrării n contabilitate a valorii bunurilor" (OMFP 3512/2008). Se refera la factura?
Adica, pot primi aviz doar cantitativ, gestionarul va intocmi NIR doar cantitativ in 3 exemplare, avizul cu 2 NIR-uri sosesc la sediu pt inregistrare in contabilitate, iar aici sa se completeze pretul de vanzare unitar, valoarea si ulterior un exemplar intocmit complet sa se trimita la magazin pt un eventual control. Daca in acest timp soseste vreun control la magazin si exista doar un NIR cantitativ credeti ca este vreo problema?


Va multumesc.

Raspuns: Pai daca pretul si valoarea nu sunt considerate informatii obligatorii, atunci de ce nu se poate...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 01 Martie 2006 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 4 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2019 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile  
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X