email
E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Cum tratam cheltuielile de protocol la calculul impozitului pe profit?

Taxe si Impozitededucere cheltuieli de protocolcalcul impozit pe profit


In randurile urmatoare, vom analiza modul de calcul al bazei de protocol de 2%. Societatea inregistreaza cheltuieli de protocol in suma totala de 100.000 lei din care protocol deductibil 70.000 lei si protocol nedeductibil (trecut din start la inregistrarea facturilor) in suma de 30.000 lei.

Vom stabili astfel daca atunci cand se aplica formula de calcul venituri totale -venituri neimpozabile - cheltuieli totale - cheltuieli protocol - cheltuieli cu impozit pe profit- cheltuieli aferente veniturilor neimpozabile, se scad toate cheltuielile de protocol (venit total - 100.000 lei) sau doar cheltuielie de protocol deductibile adica venituri totale - 70.000 lei (avand in vedere ca 30.000 lei sunt nedeductibili).


Solutia consultantului:

Cheltuielile de protocol sunt cheltuieli ocazionate de acordarea unor cadouri, tratatii si mese partenerilor de afaceri. In conformitate cu prevederile art. 21 alin. (3) lit. a) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal cheltuielile de protocol sunt deductibile la determinarea profitului impozabil in limita unei cote de 2% aplicata asupra diferentei rezultate dintre totalul veniturilor impozabile si totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele decat cheltuielile de protocol si cheltuielile cu impozitul pe profit.

La pct. 33 din Normele metodologice, date in aplicare pentru art. 21 alin.(3) lit. a din Codul fiscal se fac urmatoarele precizari:

201E33. Baza de calcul la care se aplica cota de 2% o reprezinta diferenta dintre totalul veniturilor si cheltuielile inregistrate conform reglementarilor contabile, la care se efectueaza ajustarile fiscale.

Astfel, din cheltuielile totale se scad cheltuielile cu impozitul pe profit curent si amânat, cheltuielile de protocol, cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile, iar din totalul veniturilor se scad veniturile neimpozabile. In cadrul cheltuielilor de protocol, la calculul profitului impozabil, se includ si cheltuielile inregistrate cu taxa pe valoarea adaugata colectata potrivit prevederilor titlului VI din Codul fiscal, pentru cadourile oferite de contribuabil, cu valoare egala sau mai mare de 100 lei201D.

In conformitate cu prevederile art. 145 alin. (5) lit. b din Legea 571/2003privind Codul fiscal, nu este deductibila TVA datorata sau achitata pentru achizitiile de bauturi alcoolice si produse din tutun, cu exceptia cazurilor in care aceste bunuri sunt destinate revanzarii sau pentru a fi utilizate pentru prestari de servicii.

In concluzie, la calculul deductibilitatii cheltuielilor de protocol trebuie sa luati in considerare toate cheltuielile inregistrate in contul 623 201CCheltuieli de protocol201D, chiar daca nu ati dedus TVA (alcool, tutun).



de Mihaela Pascu

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

Contabilitatea si obligatiile fiscale pentru PFA


Uitati de neclaritati, ambiguitati, greseli si amenzi!

 

Cartea Verde a PFA. Contabilitatea si obligatiile fiscale vine cu SOLUTII 100% practice:

-> destinata nevoilor specifice PFA
-> pentru oameni concentrati pe afacerea lor, nu pe contabilitatea PFA
-> lesne de inteles, lesne de utilizat! Avantajos!

Comanda acum exemplarul tau!

...Vezi AICI lista completa <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Taxe si Impozitededucere cheltuieli de protocolcalcul impozit pe profit

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 22 Aprilie 2013


Votati articolul "Cum tratam cheltuielile de protocol la calculul impozitului pe profit?":
Rating:

Nota: 2.75 din 5 din 2 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 22 Aprilie 2013 ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Atentie, contabili!
Sistemele e-Factura si e-Transport vin cu noi OBLIGATII fiscale!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT
Raportul Special
"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X