email
MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

PFA. Cum deducem cheltuielile cu pregatirea profesionala?

Taxe si Impozitecheltuieli deductibilePFALegea 129/2000pregatire profesionala


Prin cele ce urmeaza, vom stabili cum procedam in ce priveste deducerea cheltuielilor cu pregatirea profesionala in cazul unui PFA care face cursuri in Elvetia in vcederea participarii ulterioare la un examen international. Vom vedea daca aceste cursuri sunt deductibile 100% sau doar 5% din venitul net.

Reguli generale aplicabile pentru deducerea cheltuielilor efectuate in scopul realizarii veniturilor sunt cuprinse in Codul fiscal la art. 48 alin. (4) si la pct. 37 din Normele metodologice pentru aplicarea acestui articol.

Avand in vedere aceste conditii generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile pentru a fi deduse, si avand in vedere si pct. 38 liniuta a 19 din Normele metodologice pentru aplicarea art. 48 din Codul fiscal, costul cursurilor de perfectionare sau de specializare poate reprezenta cheltuiala deductibila efectuata in scopul realizarii de venituri fiind considerata cheltuiala cu pregatirea profesionala, doar in masura in care sunt organizate si desfasurate in cadrul programelor de formare profesionala a adultilor astfel cum sunt reglementate prin Legea 129/2000, dar sunt si legate de activitatea desfasurata de persoana fizica autorizata.

Persoana fizica autorizata beneficiaza de servicii de pregatire profesionala care se desfasoara potrivit uzantelor proprii organizatorului, intrucat vizeaza un examen international si se finalizeaza printr-o diploma acordata participantilor. Din cele prezentate, consideram ca persoana nu beneficiaza de consultanta intrucat proprii acestei activitati sunt formularea de recomandari, dirijari ale conduitei beneficiarului serviciului, finalitatea fiind diferita de cea a unei prestari de servicii.

Printre cheltuielile cu deductibilitate limitata la determinarea venitului net anual din activitati independente, pe baza contabilitatii in partida simpla sunt cuprinse si cele prevazute de art. 48 alin. (5) lit. n) din Codul fiscal, respectiv cheltuielile reprezentand contributiile profesionale obligatorii datorate, potrivit legii, organizatiilor profesionale din care fac parte contribuabilii, in limita a 5% din venitul brut realizat.

Costul cursului de pregatire legat de examenul international poate fi inclus in aceasta categorie de cheltuieli deductibile limitat, doar in masura in care ar reprezinta cheltuieli obligatorii pentru persoanele care au dobandit calitatea de membru al organizatiei profesionale, neplata lor conducand la retragerea certificatului de atestare, a autorizatiei de functionare, imposibilitatii desfasurarii profesiei.

Sursa: PortalContabilitate.ro


de Mihaela Pascu

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

Atentie: ANAF a dat STARTUL controalelor in 2022!


Puteti sa demonstrati realitatea incontestabila a tranzactiilor dvs.?

Descoperiti acum modelele documentelor justificative pe care NU le reglementeaza NIMENI si NIMIC! Dar LE CER toti inspectorii fiscali!

Lucrarea Documente (suplimentare) obligatorii in caz de control va ofera acum colectia de acte si documente justificative pe care niciun inspector nu se asteapta sa le prezentati ca argument indestructibil in favoarea dvs.

...Vezi AICI detalii complete <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Taxe si Impozitecheltuieli deductibilePFALegea 129/2000pregatire profesionala

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 27 Septembrie 2013


Votati articolul "PFA. Cum deducem cheltuielile cu pregatirea profesionala?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 27 Septembrie 2013 ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2022 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT Raportul Special
"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X