email
Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Exigibilitatea taxei pentru avansul facturat. Cum procedam?

nfacturare avanscodul fiscaltvaexigibilitatea tva

In analiza de mai jos, stabilim cand se exercita dreptul de deducere TVA pentru facturi de avans lucrari de la furnizori care nu au fost achitate, cu mentiunea ca furnizorii nu sunt cu TVA la incasare. Societatea este platitoare de TVA la luna si nu este cu TVA la incasare.

Iata raspunsul specialistului:

Exigibilitatea taxei aferenta unui avans intervine la data la care loc faptul generator, respectiv la data la care se incaseaza avansul, pentru platile in avans efectuate inainte de data la care intervine fapul generator, conform art.282 alin.(2) lit.b) Cod fiscal. Avansul reprezinta plata partiala sa integrala a contravalorii bunurilor si serviciilor, efectuata inainte de data livrarii ori prestarii acestora.
 
Astfel, pentru  cazul in care s-a emis factura de avans pentru lucrarile ce urmeaza a fi executate de un furnizor,  pentru beneficiar exigibilitatea intervine la data la care se efectueaza plata avansului, iar pentru prestator (furnizorul) exigibilitatea taxei intervine la data la care se incaseaza avansul, indiferent de regimul de TVA pe care fiecare dintre cele doua societati il aplica: TVA la incasare ori neinregistrati cu TVA la incasare.
 

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Marilena Radulescu - Economist si expert contabil


 

 

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
nfacturare avanscodul fiscaltvaexigibilitatea tva

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 02 Noiembrie 2017


Votati articolul "Exigibilitatea taxei pentru avansul facturat. Cum procedam?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Cum inregistrez o retragere de numerar in registrul de incasari si plati

Intrebare: Buna ziua. Am un I.I. in constructii, eliberez facturi de prestari servicii si nu intocmesc decat un jurnal de incasari si plati. Intrebarea mea este: cum inregistrez in jurnal o retragere de numerar din cont? adica am incasat o suma de 1000 de lei sa zicem, in cont, pe care am trecut-o la incasari, si din ea am retras o parte, 800 lei, ca sa platesc niste facturi cu numerar, pe care le trec la plati. Cum trec suma retrasa, de 800 lei?
Va multumesc.

Raspuns: Retragerea de 800 lei reprezinta plata din banca si incasare in casa si se inregistreaza ca atare....... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 02 Noiembrie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 8 - 5 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2021 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X