email
Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Dreptul de deducere a TVA din facturi emise in lunile precedente. Decontul de TVA

TVAcodul fiscalfacturadeclaratia 300OANAF 2245/2010

 

de Irina Dumitrescu, valabil la 05-Aug-2010

Intrebare: Cum inregistrez in iulie facturi de achizitie cu TVA 19% provenite din lunile precedente? Eu stiu ca termenul de prescriere al TVA este de 3 ani, deci as avea voie sa le inregistrez si deci sa deduc TVA, dar unde trec suma in jurnale si in decont?

Raspuns:
Conditiile de exercitare a dreptului de deducere a TVA sunt redate la art. 146 alin. (1) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal.
 
Potrivit acestuia:
Pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei, persoana impozabila trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
   a) pentru taxa datorata sau achitata, aferenta bunurilor care i-au fost ori urmeaza sa ii fie livrate sau serviciilor care i-au fost ori urmeaza sa ii fie prestate in beneficiul sau de catre o persoana impozabila, sa detina o factura emisa in conformitate cu prevederile art. 155;
 
Art. 1471 alin. (2) stabileste ca in situatia in care nu sunt indeplinite conditiile si formalitatile de exercitare a dreptului de deducere in perioada fiscala de declarare sau in cazul in care nu s-au primit documentele de justificare a taxei prevazute la art. 146, persoana impozabila isi poate exercita dreptul de deducere prin decontul perioadei fiscale in care sunt indeplinite aceste conditii si formalitati sau printr-un decont ulterior, dar nu pentru mai mult de 5 ani consecutivi, incepand cu data de 1 ianuarie a anului care urmeaza celui in care a luat nastere dreptul de deducere.
 


In cazul prezentat, societatea isi poate exercita dreptul de deducere a TVA inscrisa in facturile emise in lunile precedente prin decontul de TVA al lunii iulie.
 
Potrivit Instructiunilor pentru completarea formularului (300) "Decont de TVA"   cuprinse in Anexa nr. 2 a OANAF 2245/2010, la  Randul 28 al acestui formular se evidentiaza sumele rezultate din corectarea informatiilor de la randurile 21, 22, 23 din deconturile anterioare, ajustarile prevazute la art. 138 din Codul fiscal, a caror exigibilitate este ulterioara datei de 1 iulie 2010, dar care au fost generate de operatiuni pentru care cota de TVA aplicata a fost de 19%, potrivit dispozitiilor art. 1342 alin. (3) din Codul fiscal, precum si orice alte sume rezultate din regularizarile prevazute de legislatia in vigoare datorate unor evenimente, cu exceptia celor prevazute la art. 138 din Codul fiscal, care determina modificarea datelor declarate initial, cum ar fi nedeclararea din eroare a operatiunii in perioada in care intervine exigibilitatea.
 
Asadar, aceste achizitii  se vor inscrie la Randul 28 -  Regularizari taxa dedusa din Formularul 300 "Decont de TVA", aprobat prin OANAF 2245/2010. 
 
Astfel cum prevede art. 1 alin. (3) al OMFP 1372/2008 privind organizarea evidentei in scopul TVA, conform art. 156 din Legea 571/2003 privind Codul fiscal jurnalele de vanzari si cele de cumparari nu sunt formulare tipizate. Fiecare persoana impozabila poate sa isi stabileasca modelul documentelor pe baza carora determina taxa colectata si taxa deductibila, conform specificului propriu de activitate.
Asadar, in jurnalul pentru cumparari se poate crea o coloana separata pentru inscrirea acestor operatiuni.

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
TVAcodul fiscalfacturadeclaratia 300OANAF 2245/2010

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 05 August 2010


Votati articolul "Dreptul de deducere a TVA din facturi emise in lunile precedente. Decontul de TVA":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Casa de marcat pentru producatorul agricol autorizat ca PFA

Intrebare: Un PFA cu cod CAEN 0113 producator agricol are obligatia de a utiliza casa de marcat la vanzarea in piata exclusiv a legumelor proprii cultivate in ferma sa? Ca sa isi ia o casa de marcat i se cere cod CAEN 4781. ORC atentioneaza ca sunt exceptati de la autorizarea cu cod de comert fermierii care comercializeaza doar produsele proprii. Vanzarea produselor se face sezonier si nu ocazional. Fermierul este impozitat pe norma de venit agricol. Daca se autorizeaza si cu cod de comert va fi in plus impozitat?

Raspuns: Prin lege atestatul de producator ( nu mai exista certificat de producator) nu se acorda unui PFA,...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 05 August 2010 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 8 - 4 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2021 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X