email
E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Spatiu inchiriat pentru protocol. Sunt cheltuielile deductibile?

TVAinregistrare sediu socialdeductibilitate cheltuielicheltuieli deductibile


Supunem atentiei dumneavoastra cazul unei societati care a inchiriat un apartament pentru utilizarea ca spatiu de protocol. Vom vedea daca sunt deductibile cheltuielile aferente (chirie) si daca mai este necesara inregistrarea acestui spatiu la Registrul Comertului si la Finante ca sediu secundar.

Raspuns:

Definitia cheltuielilor de protocol o regasim, in codul fiscal , doar la punctul 39 din normele date in aplicarea art. 48 ca fiind cheltuieli "ocazionate de acordarea unor cadouri, trataţii şi mese partenerilor de afaceri, efectuate in scopul afacerii;".

De aici rezulta ca acordarea unor servicii de genul cazarii unor parteneri de afaceri nu intra in categoria cheltuielilor de protocol, pentru care s-ar aplica regulile de deductibilitate limitata prevazute la art. 21 alin. (3) litera a) din codul fiscal .
 
De asemenea, in ceea ce priveste TVA pentru un astfel de serviciu achizitionat, conform art. 129 alin. (4) litera b) din codul fiscal sint considerate prestari de servicii cu plata urmatoarele: "b) serviciile prestate in mod gratuit de catre o persoana impozabila pentru uzul propriu ori al personalului acesteia, sau pentru uzul altor persoane, pentru alte scopuri decat desfasurarea activitaţii sale economice."
 
In aceasta situatie va trebui colectat TVA si intocmita autofactura, conform art. 155 alin. (2) din codul fiscal si punctului 70 alin. (1) din norme.
Daca spatiul este inchiriat in regim de scutire fara drept de deducere (deci primiti factura fara TVA), atunci nu se pune problema deducerii TVA.
 
Ca urmare, conform celor prezentate mai sus chiria respectiva nu poate fi considerata cheltuiala de protocol.
 
Acest spatiu nu trebuie declarat la Registrul Comertului, deoarece nu sint desfasurate activitati economice, dar va sfatuiesc sa-l declarati, totusi, la Administratia Financiara ca sediu secundar.


de Mihaela Pascu

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

Impozitarea contractelor part-time de la 1 august 2022


Impozitarea contractelor de munca part-time
Paguboasa pentru firma dvs.?

  1.     lamuri contextul legislativ
  2.     face cunoscute exceptiile de la aplicarea legii
  3.     ajuta sa intelegeti ca renuntarea la contractele part time nu este o solutie buna intotdeauna
  4.     arata aspectele avantajoase ale legii
  5.     economisi timpul pentru cunoasterea si aplicarea corecta a legii!

Comandati lucrarea Impozitarea contractelor part-time de la 1 august 2022 pentru decizii rapide si actiuni profitabile bugetului firmei dvs.!

...Vezi AICI detalii complete <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
TVAinregistrare sediu socialdeductibilitate cheltuielicheltuieli deductibile

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 21 Iunie 2012


Votati articolul "Spatiu inchiriat pentru protocol. Sunt cheltuielile deductibile?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Atentie, contabili!
Sistemele e-Factura si e-Transport vin cu noi OBLIGATII fiscale!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT
Raportul Special
"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X