email
E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Retragere de la plata TVA. In ce conditii se poate efectua?

retragere de la plata TVAtaxare inversaregimul specialplafonretragerecod fiscal

Analiza de mai jos aduce in prim-plan un P.F platitor de TVA din 2014 prin optiune, care in anii 2014-2015 a avut achizitii intracomunitare pentru care a beneficiat de taxare inversa. Vom vedea daca poate depune cerere de scoatere de la TVA, in cursul anului 2015, intrucat nu depaseste 220.000 lei.

Potentialii clienti vor fi persoane fizice care nu-si deduc TVA-ul. Se mentioneaza ca in patrimoniul PF-ului sunt mijloace fixe (echipamente agricole achizionate cu subventii prin fonduri europene).

Dat fiind ca nu depasiti plafonul de 220.000 puteti sa aplicati Regimul special de scutire pentru intreprinderile mici prevazut la art. 152 din Codul fiscal si sa solicitati anularea inregistrarii in scopuri de TVA (chiar daca dvs. sunteti PF , notiunea de “intreprindere mica” vi se aplica dpv al TVA).

Daca veti continua totusi sa aveti operatiuni intracomunitare va trebui sa obtineti un cod de TVA valabil numai pentru operatiuni intracomunitare conform art. 153^1 si sa va inscrieti in ROI cu acest cod conform art. 158 din Codul fiscal.

La retragerea de la TVA va trebui sa ajustati TVA aferente echipamentelor aflate in patrimoniu pentru care s-a aplicat taxare inversa sau s-a dedus TVA la achizitie, daca acestea se mai afla inca in perioada de ajustare (5 ani conform art. 149 din Codul fiscal).

TVA ajustat conform prevederilor art. 149 din Codul fiscal se va trece in ultimul decont de TVA depus , inscriindu-se la randul 31 sau, daca stabilirea ajustarii nu se finalizeaza pana la momentul depunerii decontului se va depune ulterior declaratia 307.

Taxarea inversa nu inseamna ca nu s-a dedus TVA, acesta este doar un mecanism de simplificare, societatea exercitandu-si de fapt dreptul de deducere a TVA prin inregistrarea 4426 = 4427.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Anca Ivanov, expert contabil

 

 


de Redactia Contabilul

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

Ghidul Practic al Monografiilor Contabile


Atentie: au aparut monografii anului 2022!

Ai la dispozitie 70 monografii:

- noi-noute, variate, complexe, actuale, controversate si legale
- grupate pe domenii de cel mai mare interes
- usor de accesat, usor de inteles, usor de aplicat
- gata de personalizat cu datele operatiunilor tale

...Vezi AICI detalii complete <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
retragere de la plata TVAtaxare inversaregimul specialplafonretragerecod fiscal

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 04 August 2015


Votati articolul "Retragere de la plata TVA. In ce conditii se poate efectua?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 04 August 2015 ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Atentie, contabili!
Sistemele e-Factura si e-Transport vin cu noi OBLIGATII fiscale!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT
Raportul Special
"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X