email
E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Datoreaza CAS un PFA care obtine si venituri din salarii? Raspuns oferit de expertul contabil Anca Ivanov

PFACASveniturisalariivenitul netprofesii libereasigurari socialedatoreazaPFA-urile

Mai multi cititori au adresat urmatoarea intrebare referitoare la art. 296^22 din Normele Codului fiscal, conform carora incadrarea in categoria persoanelor obligate sa se asigure se face in functie de:

- venitul realizat in anul precedent, ramas dupa scaderea din totalul veniturilor incasate a cheltuielilor efectuate in scopul realizarii acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentand contributii sociale, raportat la numarul lunilor de activitate din cursul anului, in cazul contribuabililor care desfasoara activitati impuse in sistem real;

- venitul estimat a se realiza potrivit art. 81 alin. (1) din Codul fiscal, in cazul contribuabililor care isi incep activitatea in cursul anului fiscal.

Acestia au dorit sa afle la ce venituri se face referire si daca sunt obligate PFA-urile care castiga si venituri salariale sa plateasca CAS sau nu.

Mai exact, daca un PFA, chiar daca are venituri salariale, dar in anul precedent a depasit un anumit venit, e obligat sa plateasca CAS?

Raspunsul la aceasta intrebare consta in alin. (4) al art. 296^23 Exceptii specifice din Codul fiscal, potrivit caruia:

"(4) Persoanele care realizeaza venituri din salarii sau asimilate salariilor si orice alte venituri din desfasurarea unei activitati dependente, venituri din pensii si venituri sub forma indemnizatiilor de somaj, asigurate in sistemul public de pensii, persoanele asigurate in sisteme proprii de asigurari sociale neintegrate in sistemul public de pensii, care nu au obligatia asigurarii in sistemul public de pensii, precum si persoanele care au calitatea de pensionari ai acestor sisteme, nu datoreaza contributia de asigurari sociale pentru veniturile obtinute ca urmare a incadrarii in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 296^21  alin. (1)."

Art.296^21 alin. (1) :

" (1) Urmatoarele persoane au calitatea de contribuabil la sistemul public de pensii si la cel de asigurari sociale de sanatate, cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internationale la care Romania este parte, dupa caz:

a) intreprinzatorii titulari ai unei intreprinderi individuale;

b) membrii intreprinderii familiale;

c)persoanele cu statut de persoana fizica autorizata sa desfasoare activitati economice;

d) persoanele care realizeaza venituri din profesii libere;

e) persoanele care realizeaza venituri din drepturi de proprietate intelectuala, la care impozitul pe venit se determina in sistem real, pe baza datelor din contabilitate;

f) persoanele care realizeaza venituri, in regim de retinere la sursa a impozitului, din activitati de natura celor prevazute la art. 52 alin. (1), precum si cele care realizeaza venituri din asocierile fara personalitate juridica prevazute la art. 13  lit. e);

g) persoanele care realizeaza venituri din activitatile agricole prevazute la art. 71 alin. (1);

h) persoanele care realizeaza venituri de natura celor prevazute la art. 71 alin. (2) si (5);

i) persoanele care realizeaza venituri din cedarea folosintei bunurilor."

Drept urmare, PFA care realizeaza venituri din salarii sau asimilate salariilor nu datoreaza contributia de asigurari sociale pentru veniturile obtinute ca urmare a desfasurarii activitatii ca PFA.

Daca un PFA nu realizeaza si venituri din salarii, singurul sau venit fiind cel obtinut ca PFA, iar venitul net astfel obtinut este mai mic decat 35% decat castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului de asigurari sociale, nu va datora CAS (art. 296^22, alin. (1)). Daca este mai mare sau egal este obligat sa cotizeze la bugetul asigurarilor sociale (CAS).

Raspuns oferit de Anca Ivanov, expert contabil.

 

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

IMPORTANT: E-Factura in 50 de intrebari si raspunsuri!


1. Ce inseamna exact tranzactii B2G?

2. Tranzactiile cu societati la care statul este actionar majoritar sunt tranzactii B2G?

3. Odata inregistrati in registrul RO e-Factura, avem obligatia ca toate facturile emise de noi sa fie electronice sau doar cele in relatia B2G?

4. Facturile catre institutii publice, dar care nu implica produse cu risc fiscal, trebuie emise electronic?

5. Parohiile sunt considerate autoritati contractante? Exista pentru ele obligativitatea trimiterii facturilor electronice?

Raspunsurile sunt disponibile in lucrarea E-Factura in 50 de intrebari si raspunsuri!

...Vezi AICI detalii complete <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
PFACASveniturisalariivenitul netprofesii libereasigurari socialedatoreazaPFA-urile

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 23 Ianuarie 2015


Votati articolul "Datoreaza CAS un PFA care obtine si venituri din salarii? Raspuns oferit de expertul contabil Anca Ivanov":
Rating:

Nota: 3.56 din 5 din 8 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 23 Ianuarie 2015 ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Atentie, contabili!
Sistemele e-Factura si e-Transport vin cu noi OBLIGATII fiscale!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT
Raportul Special
"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X