email
E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Fundatie non-profit. In ce conditii se depune raportarea semestriala?

fundatie non-profitraportarile semestrialeraportare semestrialasituatii financiare

 In cuprinsul analizei de azi, facem referire la o fundatie care in ultimii doi ani a desfasurat numai activitati non-profit. Anul 2014 nu a avut activitate (nici non-profit si nici economica). Fiind fundatie non-profit care nu a desfasurat activitate economica, trebuie sa depuna rapoarte semestriale, la 30.06.2015?

Sistemul de raportare contabila la 30 iunie 2015 a operatorilor economici a fost aprobat prin Ordinul nr. 773/01.07.2015. In anexa la acest act normativ se precizeaza ca au obligatia sa intocmeasca si sa depuna raportari contabile la 30 iunie 2015, indiferent de forma de organizare si forma de proprietate, entitatile prevazute la art. 2 din ordin. Art. 2 din ordin (Ordinul 773/2015) stipuleaza ca sistemul de raportare contabila la 30 iunie 2015 a operatorilor economici prevazut la art. 1 se aplica :

-    persoanelor carora le sunt incidente Reglementarile contabile privind situatiile financiare anuale individuale si situatiile financiare anuale consolidate, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 1.802/2014, si care in exercitiul financiar precedent au inregistrat o cifra de afaceri mai mare de 220.000 lei.
-    societatilor carora le sunt incidente Reglementarile contabile conforme cu Standardele internationale de raportare financiara, aplicabile societatilor comerciale ale caror valori mobiliare sunt admise la tranzactionare pe o piata reglementata, aprobate prin Ordinul viceprim-ministrului, ministrul finantelor publice, nr. 1.286/2012, cu modificarile si completarile ulterioare, si care in exercitiul financiar precedent au inregistrat o cifra de afaceri mai mare de 220.000 lei (entitati de interes public).
    operatorilor economici al caror exercitiu financiar este diferit de anul calendaristic.

Reglementarile contabile privind situatiile financiare anuale individuale si situatiile financiare anuale consolidate, prevazute la art. 1 din O. 1802/2014, se aplica de entitatile prevazute la pct. 3 din aceste reglementari, respectiv de catre urmatoarele categorii de persoane ale caror valori mobiliare nu sunt admise la tranzactionare pe o piata reglementata (denumite in continuare entitati):

a)societati:
- societatile in nume colectiv;
- societatile in comandita simpla;
- societatile pe actiuni;


- societatile in comandita pe actiuni si
- societatile cu raspundere limitata;

b)societatile/companiile nationale;
c)regiile autonome;
d)institutele nationale de cercetare-dezvoltare;
e)societatile cooperative si celelalte persoane juridice care, in baza legilor speciale de organizare, functioneaza pe principiile societatilor;
f)subunitatile fara personalitate juridica, cu sediul in Romania, care apartin persoanelor juridice cu sediul in Romania, in conditiile prevazute de prezentele reglementari;
g)subunitatile fara personalitate juridica, cu sediul in strainatate, care apartin persoanelor prevazute la lit. a)-e), cu sediul in Romania, in conditiile prevazute de prezentele reglementari;
h)subunitatile din Romania care apartin unor persoane juridice cu sediul in strainatate, in conditiile prevazute de prezentele reglementari;
i)grupurile de interes economic, infiintate potrivit legii.

In consecinta, in conditiile in care entitatea la care faceti referire nu se poate incadra in conditiile literei e) de mai sus (conform informatiilor furnizate consideram ca nu se incadreaza) atunci nu are obligatia de a depune raportare contabila la 30 iunie 2015. Desigur aceasta opinie este valabila la data redcatarii prezentului raspuns si in conditiile in care nu apar modificari legislative.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de S.M. Armaselu, expert contabil

 


de Redactia Contabilul

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

Ghidul Practic al Monografiilor Contabile


Atentie: au aparut monografii anului 2022!

Ai la dispozitie 70 monografii:

- noi-noute, variate, complexe, actuale, controversate si legale
- grupate pe domenii de cel mai mare interes
- usor de accesat, usor de inteles, usor de aplicat
- gata de personalizat cu datele operatiunilor tale

...Vezi AICI detalii complete <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
fundatie non-profitraportarile semestrialeraportare semestrialasituatii financiare

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 28 Iulie 2015


Votati articolul "Fundatie non-profit. In ce conditii se depune raportarea semestriala?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 28 Iulie 2015 ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Atentie, contabili!
Sistemele e-Factura si e-Transport vin cu noi OBLIGATII fiscale!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT
Raportul Special
"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X