email
Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Deductibilitatea cheltuielilor

deductibilitatea cheltuielilortransport

 


Deductibilitatea cheltuielilor cu transportul personalului. Sunt deductibile cheltuielile cu transportul personalului la si de la locul de munca?

In conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta nr. 34/2009 ce aduce modificari Codului fiscal, aplicabile de la 1 mai 2009, art. 145 alin. (1) lit. a) deductibilitatea acestor cheltuieli apare doar daca vehiculele utilizate exclusiv pentru transportul personalului la si de la locul de desfasurare a activitatii reprezinta vehiculele utilizate de angajator pentru transportul angajatilor in scopul desfasurarii activitatii economice:

- la si de la resedinta acestora/locul convenit de comun acord la sediul angajatorului sau
- la si de la sediul angajatorului la locul in care se desfasoara efectiv activitatea sau
- la si de la resedinta angajatilor/locul convenit de comun acord la locul de desfasurare a activitatii.

Aceasta situatie se aplica atunci cand exista:

- dificultati evidente de a gasi alte mijloace de transport si
- un acord colectiv intre angajator si angajati, prin care angajatorul se obliga sa asigure gratuit acest transport.

Deductibilitatea cheltuielilor de protocol

Care este baza de calcul pentru determinarea deductibilitatii fiscale a cheltuielilor de protocol in urmatoarea situatie:


In exercitiul financiar 2007 am constituit provizioane pentru clienti incerti in valoare de 90.000 lei, cheltuieli care NU au fost deductibile fiscal.

In exercitiul financiar 2008 am anulat aceste provizioane in valoare de 90.000 lei, inregistrand venituri neimpozabile fiscal.
Cheltuielile de protocol reprezinta 2% din profitul net - venituri neimpozabile + cheltuieli aferente veniturilor neimpozabile.

Este corect daca NU scad din baza de calcul veniturile din anularea provizioanelor ale caror cheltuieli NU au fost deductibile in exercitiul financiar precedent?

Asa se procedeaza atunci cand determinam baza de calcul pentru constituirea rezervelor legale (aceste venituri neimpozabile din anularea provizioanelor nu se scad din baza de calcul)?

Informatii Financiare:
Cost provizioane pentru clienti incerti an 2007 = 90.000 lei - nedeductibil
Venit reluare provizioane an 2008 = 90.000 lei - neimpozabil

Codul fiscal limiteazaa deductibilitatea cheltuielilor de protocol, conform prevederilor art. 21 alin. (3) lit. a): cheltuielile de protocol sunt deductibile in limita unei cote de 2% aplicata asupra diferentei rezultate dintre totalul veniturilor impozabile si totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele decat cheltuielile de protocol si cheltuielile cu impozitul pe profit.

Potrivit Normelor metodologice date in aplicarea acestei prevederi, baza de calcul la care se aplica cota de 2% o reprezinta diferenta dintre totalul veniturilor si cheltuielile inregistrate, conform reglementarilor contabile, la care se efectueaza ajustarile fiscale. Astfel, din cheltuielile totale se scad cheltuielile cu impozitul pe profit curent si amanat, cheltuielile de protocol, cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile, iar din totalul veniturilor se scad veniturile neimpozabile.

Baza de calcul = (Total venituri - Venituri neimpozabile) - (Total cheltuieli - cheltuieli cu impozitul pe profit curent si amanat - cheltuieli de protocol - cheltuieli aferente veniturilor neimpozabile)

Pentru a calcula baza la care se aplica procentul de 2%, se scad veniturile neimpozabile in suma de 90.000 lei din totalul veniturilor inregistrate in contabilitate in anul curent, iar din totalul cheltuielilor inregistrate in anul curent nu se scad costurile aferente in suma de 90.000 lei, deoarece nu au fost inregistrate in anul curent, ci in anul precedent.

ATENTIE

In cazul calculului bazei pentru rezerva legala exista o mentiune speciala la art. 22, astfel: in veniturile neimpozabile care se scad la determinarea bazei de calcul pentru rezerva sunt incluse veniturile prevazute la art. 20 din Codul fiscal, cu exceptia celor prevazute la lit. c) din acelasi articol.

Exceptia se refera la:

- veniturile din anularea cheltuielilor pentru care nu s-a acordat deducere,
- veniturile din reducerea sau anularea provizioanelor pentru care nu s-a acordat deducere, precum si
- veniturile din recuperarea cheltuielilor nedeductibile.

Astfel, este afirmativ raspnsul la intrebarea:

"Asa se procedeaza atunci cand determinam baza de calcul pentru constituirea rezervelor legale (aceste venituri neimpozabile din anularea provizioanelor nu se scad din baza de calcul)?"
insa nu se aplica si la calcul bazei pentru protocol, deoarece exceptia nu este mentionata decat in cazul rezervei legale.

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
deductibilitatea cheltuielilortransport

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 13 Ianuarie 2010


Votati articolul "Deductibilitatea cheltuielilor":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Institutie publica - Contract de publicitate cu o firma

Intrebare: In ce situatii se imputa unei institutii publice /muzeu
un Contract de publicitate cu o firma ?
Cum ar trebui sa se procedeze
pentru incheierea unui astfel de Contract
pentru a nu se considera imputabil ?
Cui i se imputa ( directorului, contabilului, CFP-istului, juristului? )

Raspuns: Imputarea sumei platita este aplicata persoanei care a efectuat plata fara aprobare, precum si...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 13 Ianuarie 2010 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 6 + 5 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Comentarii articol

Postat de: user
Art. 145' alin 1 lit a limiteaza deductibilitatea TVA-ului aferent achizitionarii mijloacelor de transport si a combustibilului. Nu limiteaza deductibilitatea cheltuielilor in sine. Deductibilitatea cheltuielilor cu combustibilul utilizat pentru transportul personalului la si de la locul de munca este reglementat de art.21 alin4 lit t. Aceste articole insa nu limiteaza deductibilitatea tuturor cheltuielilor cu transportul personalului la si de la locul de munca. Deductibilitatea acestor cheltuieli este reglementata de art. 22 din Codul Fiscal si punctul 23. alin f din Normele de aplicare a Codului Fiscal articul introdus prin H.1579/2007. In nici un caz, cheltuielile cu transportul salariatilor la si de la locul de munca nu este limitat la masinile in proprietatea sau in folosinta angajatorului! Ce se intampla daca angajatii se deplasaeaza cu trenul sau cu autobuzul? O zi placuta.
Data adaugarii: 14-Ian-2010


Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2021 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X