email
E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Veniturile realizate din cedarea folosintei bunurilor. Ce regim fiscal se aplica?

ANAFcodul fiscalasigurari socialecedarea folosintei bunurilorarendaregim fiscal

In conformitate cu prevederile legale actuale, platitorii de venituri din arenda nu au obligatia retinerii la sursa a contributiei de asigurari sociale de sanatate (5,5%).

Potrivit prevederilor art. 296^27 alin. (1) lit a), alin. (2) si alin. (3) din Codul fiscal, persoanele care realizeaza venituri din cedarea folosintei bunurilor datoreaza contributie de asigurari sociale de sanatate numai in conditiile in care nu realizeaza venituri din salarii sau asimilate salariilor, venituri din activitati independente (cu exceptia veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala), venituri din activitati agricole, venituri sub forma indemnizatiilor de somaj si venituri din pensii.
In conformitate cu art. 296^28 din Codul fiscal, contributia de asigurari sociale de sanatate se stabileste de organul fiscal competent, in anul urmator, prin decizia de impunere anuala, astfel:
- pe baza declaratiei privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit;
- pe baza informatiilor din declaratia privind venitul realizat, pentru persoanele care opteaza pentru determinarea venitului net din arenda in sistem real.

Potrivit prevederilor art. 296^29 alin. (1) din Codul fiscal, baza de calcul a contributiei o reprezinta:

- diferenta dintre venitul brut si cheltuielile determinate prin aplicarea cotei de 25% asupra venitului brut;
- venitul net, stabilit ca diferenta intre totalitatea sumelor in bani incasate si/sau echivalentul in lei al veniturilor in natura primite, in baza raportului juridic/contractului incheiat intre parti, si cheltuielile efectuate, in cazul in care se opteaza pentru determinarea venitului net din arenda in sistem real.

In conformitate cu art. 296^30 si 296^31 din Codul fiscal, contributia de asigurari sociale de sanatate se calculeaza in anul urmator, prin aplicarea cotei individuale de contributie (5,5%) asupra bazelor de calcul mentionate la art. 296^29.

Sumele reprezentand obligatiile anuale de plata a contributiei de asigurari sociale de sanatate, stabilite de organul fiscal prin decizia de impunere anuala, se achita in termen de cel mult 60 de zile de la data comunicarii deciziei.

Fata de cele prezentate, facem precizarea ca numai organul fiscal competent stabileste obligatiile de plata reprezentand contributia de asigurari sociale de sanatate, atat in cazul persoanelor pentru care platitorii de venit retin impozitul la sursa, cat si in cazul persoanelor care opteaza pentru determinarea venitului net din arenda in sistem real.

Baza legala: Legea nr 571 / 2003 articolul 296^27 alin. (1) lit a), alin. (2) si alin. (3)

Sursa: ANAF



de Mihaela Pascu

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

Ghidul Practic al Monografiilor Contabile


Atentie: au aparut monografii anului 2022!

Ai la dispozitie 70 monografii:

- noi-noute, variate, complexe, actuale, controversate si legale
- grupate pe domenii de cel mai mare interes
- usor de accesat, usor de inteles, usor de aplicat
- gata de personalizat cu datele operatiunilor tale

...Vezi AICI detalii complete <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
ANAFcodul fiscalasigurari socialecedarea folosintei bunurilorarendaregim fiscal

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 12 Octombrie 2012


Votati articolul "Veniturile realizate din cedarea folosintei bunurilor. Ce regim fiscal se aplica?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Atentie, contabili!
Sistemele e-Factura si e-Transport vin cu noi OBLIGATII fiscale!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT
Raportul Special
"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X