Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Tratament facturi emise de beneficiar. Ce implicatii fiscale apar?

facturi beneficiarself-billingautofacturisectorul autocodul fiscal

In randurile de mai jos, avem ca subiect o companie romaneasca cu actionariat strain care activeaza in domeniul automotive. Firma are doi clienti, unul roman si altul intracomunitar pentru care a incheiat un contract pentru self-billing. Firma descarca autofacturile de pe portalul clientilor. In programul SAP facturile se inregistreaza utilizand seria si numarul autofacturii. Ele se declara in jurnal cu seria si numaru; autofacturii si de asemenea se declara in D394/D390. Datorita diferentelor de pret ce apar ca urmare a diferitelor cauze pentru firma ar fi mult mai avantajos sa poata emite propria factura cu numarul nostru generat de SAP.

Stabilim daca aceasta societate romana cu actionariat strain are posibilitatea legala de a emite propria factura cu propriul numar pe care sa le declare in jurnalul de vanzari respectiv D394/D390 chiar daca exista un self-billing emis de client. Se mentioneaza ca factura ar fi "in oglinda" cu self-billingul si ar face referinta la acesta, iar suma ar fi inregistrata o singura data.

Iata raspunsul specialistului:

Codul fiscal prevede la art. 319, alin. (18) ca “Pot fi emise facturi de catre beneficiar in numele si in contul furnizorului/prestatorului in conditiile stabilite prin normele metodologice."

Normele metodologice stabilesc in ce conditii cumparatorul poate emite facturile :
“a) partile sa incheie un acord prealabil prin care sa se prevada aceasta procedura de facturare. Acord prealabil inseamna un acord incheiat inainte de inceperea emiterii de facturi de catre client in numele si in contul furnizorului/prestatorului;
b) sa existe o procedura de acceptare a fiecarei facturi. Procedura de acceptare poate fi explicita sau implicita si poate fi convenita si descrisa prin acordul prealabil ori poate fi reprezentata de primirea si prelucrarea facturii;
c) factura sa fie emisa in numele si in contul furnizorului/prestatorului de catre cumparator si trimisa furnizorului/prestatorului;
d) factura sa cuprinda elementele prevazute la art. 319 alin. (20) sau (21) din Codul fiscal;
e) factura sa fie inregistrata in jurnalul de vanzari de catre furnizor/prestator, daca este inregistrat in Romania conform art. 316 din Codul fiscal.

(2) Aplicarea prevederilor alin. (1) de catre cumparatorul unui bun sau unui serviciu nu restrictioneaza dreptul furnizorului de a emite alte facturi catre respectivul cumparator in perioada acoperita de acord.


Promotii si politici de discount
Promotii si politici de discount

Vezi detalii

Fisa sintetica pe platitor
Fisa sintetica pe platitor

Vezi detalii

Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica
Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica

Vezi detalii



(3) Termenii si conditiile acordului prealabil si ale procedurilor de acceptare prevazute la alin. (1) pentru fiecare factura se stabilesc de catre furnizor/prestator si client. La cererea organului de control, partile trebuie sa fie in masura sa demonstreze existenta acordului prealabil.”

Deci :
- Daca acordul incheiat cu beneficiarul nu indeplineste toate conditiile de la alin. (1) aveti chiar obligatia sa emiteti propriile facturi;
- Daca se indeplinesc toate conditiile descrise in Norme, dar dvs. prevedeti in Manualul de politici contabile ca veti emite si inregistra in contabilitate propriile facturi “in oglinda” cu self-billingul, nu va impiedica nimeni sa o faceti.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Anca Ivanov - Expert contabil

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 16 Ianuarie 2017


Votati articolul "Tratament facturi emise de beneficiar. Ce implicatii fiscale apar?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Plata utilitatilor sediu firma

Intrebare: Buna ziua,

sediul social al firmei este proprietatea administratorului.....daca factura de la Electrica este emisa pe numele administratorului, insa spatiul este utilizat in proportie de 100% de societate, se poate face plata online din contul societatii chiar daca factura este emisa pe numele persoanei fizice?


va multumesc!

Raspuns: spatiul este folosit in totalitate de firma in baza unui contract de comodat incheiat intre...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 16 Ianuarie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 3 + 1 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile