email
MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Data emitere factura. Cum identificam o livrare intracomunitara scutita?

emitere facturalivraretvaintracomunitartaxabunuritransportdata emiterii facturii


In analiza de azi, punctul central il constituie o societate din Romania, platitoare de TVA, inregistrata in ROI, care efectueaza in baza unui contract livrari de bunuri (marfuri) catre o societate din Spania, platitoare de TVA.

La data la care s-a efectuat prima livrare (01.05), societatea din Spania nu era inregistrata pentru tranzactii intracomunitare (ROI), inregistrarea efectuandu-se pe data de 05.05.

In ce priveste livrarea din 01.05, vom stabili daca poate fi asimilata cu o livrare intracomunitara, avand in vedere prevederile actuale referitoarea la exigibilitatea taxei pentru livrarile intracomunitare, care intervine la data emiterii facturii (art 134.3). Societatea din Romania a emis o singura factura, atat pentru livrarea din 01.05 cat si pentru cea din 05.05.
 
In opinia noastra livrarea efectuata catre Spania in data de 01.05 2014 poate fi considerata livrare intracomunitara scutita, daca pe factura emisa aveti inscris codul de TVA al beneficiarului.

Conform art.134^3, "ART. 134^3 Exigibilitatea pentru livrari intracomunitare de bunuri, scutite de taxa (1)    Prin exceptie de la prevederile art. 134^2, in cazul unei livrari intracomunitare de bunuri, scutite de taxa conform art. 143 alin. (2), exigibilitatea taxei intervine la data emiterii facturii prevazute la art. 155 alin. (14) sau, dupa caz, la emiterea autofacturii prevazute la art. 155 alin. (8) ori in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care a intervenit faptul generator, daca nu a fost emisa nicio factura/autofactura pana la data respectiva."

Asadar, daca factura emisa in data de 05 mai pentru livrarea efectuata in data de 01 mai are inscris pe ea codul de TVA la societatii din Spania, si se face dovada transportului bunurilor din Romania in Spania, atunci livrarea este scutita de TVA.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro


de Redactia Contabilul

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

e-Factura si e-Transport. Atentie la NOUTATILE de la 1 iulie!


ANAF are la dispozitie 2 noi instrumente de control si urmarire, destinate sa stopeze evaziunea fiscala si sa creasca gradul de colectare a TVA: e-Factura si e-Transport!

  • Stiti exact ce obligatii noi aveti?
  • Care sunt erorile pe care le puteti comite?
  • Ce aveti de facut pentru a respecta legea?

Raspunsuri exacte gasiti in  e-Factura. e-Transport. Restart pentru sistemul fiscal din Romania!

...Vezi AICI detalii complete <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
emitere facturalivraretvaintracomunitartaxabunuritransportdata emiterii facturii

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 30 Iunie 2014


Votati articolul "Data emitere factura. Cum identificam o livrare intracomunitara scutita?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 30 Iunie 2014 ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2022 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT Raportul Special
"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X