email
MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.

Impozit pe venit si contributii sociale pentru prime acordate salariatilor in locul voucherelor de vacanta. Ce cheltuieli se deduc?

impozit pe venitcontributii socialevoucher vacantacontributiirecuperaretichete

In analiza de mai jos, pornim de la situatia in care, pentru sumele acordate in vouchere de vacanta potrivit legii, angajatul plateste doar impozitul pe venit de 16%, compania fiind scutita de plata contributiilor sociale ale angajatului si ale angajatorului.

In cazul in care angajatii vor primi in locul voucherelor bani sau prime, stabilim ce taxe trebuie sa plateasca respectiva companie si in ce masura cheltuiala cu banii sau primele acordate in locul voucherelor sunt deductibile.


Legislatia in domeniul voucherelor de vacanta, respectiv Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 8/2009 privind acordarea voucherelor de vacanta cu toate modificarile si completarile la zi (Ordonanta Guvernului nr. 8 din 31 iulie 2014 pentru modificarea unor termene prevazute in Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 8/2009 privind acordarea voucherelor de vacanta, Legea 173 -2015 privind aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 8/2014 pentru modificarea unor termene prevazute in Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 8/2009 privind acordarea voucherelor de vacanta ) , a fost data atat in favoarea angajatului pentru cresterea veniturilor reale ale acestuia si in favoarea angajatului de recuperare a capacitatii de lucru si implicit de crestere a productivitatii muncii.

Totodata legiuitorul a venit si cu facilitatea de exludere de la plata contributiilor sociale a tichetelor de vacanta ( art 296^15 Exceptii generale, lit o din Codul fiscal: ART. 296^15 Exceptii generale Nu se cuprind in baza lunara a contributiilor sociale obligatorii, prevazuta la art. 296^4, urmatoarele:o) tichetele de masa, tichetele de vacanta, tichetele cadou si tichetele de cresa, acordate potrivit legii;). Deci nu se face nici o referire la scutirea de la plata contributiilor sociale obligatorii a primelor acordate in locul voucherelor de vacanta.

In concluzie, daca compania acorda bani ( sub diferite forme cum ar fi acelea a primelor ) in locul tichetelor de vacanta , acestea nu se incadreaza in categoria voucherelor de vacanta. Asemenea cheltuieli sunt considerate cheltuieli de natura salariala, fapt pentru care acestea intra in baza de lunara de calcul a contributiilor sociale obligatorii . Cheltuieli cu primele, fiind cheltuieli salariale – " Art 55 Definirea veniturilor din salarii (1) Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca –" , sunt cheltuieli deductibile la calcului impozitului pe profit.

Raspuns oferit pentru

www.portalcontabilitate.ro de Ela Dumitra, lector Universitar dr.

 

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
impozit pe venitcontributii socialevoucher vacantacontributiirecuperaretichete

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 18 August 2015


Votati articolul "Impozit pe venit si contributii sociale pentru prime acordate salariatilor in locul voucherelor de vacanta. Ce cheltuieli se deduc?":
Rating:

Nota: 4 din 5 din 3 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Scutiri activitate constructii 2019

Intrebare: Societate din Romania, cod CAEN 4120, presteaza servicii constructii pentru o societate din Franta. Contributiile salarii se platesc in Romania. Veniturile totale sunt aferente prestarii serviciilor in Franta. Beneficiaza de scutiri conform activitatilor de constructii?

Raspuns: Pentru activitatea de constructii exista acele facilitati fiscale, chiar daca sunt si prestate...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 18 August 2015 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 9 + 2 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2020 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X