email
Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Retinerea impozitului pe dividende. Cum se procedeaza in cazul unei asociatii de tip PAS?

Retinerea impozitului pe dividende. Cum se procedeaza in cazul unei asociatii de tip PAS?
dividendecod fiscalimpozit

Dezbatem mai jos cazul unei asociatii de tip PAS (Programul Actionarilor Salariati). Acesta primeste dividende de la societatea A, acolo unde detine pachetul majoritar (30% actiuni).


De retinut faptul ca societatea A nu retine impozit in momentul virarii dividendelor catre asociatia tip PAS. La randul sau asociatia tip PAS distribuie dividendele membrilor sai. Luand in considerare toate aceste detalii, cine are obligatia la plata impozitului pe dividende?


Retinerea impozitului pe dividende: raspunsul specialistului


Asociatia este persoana juridica fara scop patrimonial. Aceasta va inregistra dividendele primite in veniturile proprii. Potrivit art. 13 alin (2) din Codul Fiscal in cazul organizatiilor nonprofit, organizatiilor sindicale, organizatiilor patronale, la calculul rezultatului fiscal, sunt venituri neimpozabile  veniturile din dividende, dobanzi, precum si din diferentele de curs valutar aferente disponibilitatilor si veniturilor neimpozabile.

Potrivit art. 43 din Codul fiscal, o persoana juridica romana care plateste dividende catre o persoana juridica romana are obligatia sa retina, sa declare si sa plateasca impozitul pe dividende retinut catre bugetul de stat.

 Impozitul pe dividende se stabileste prin aplicarea unei cote de impozit de 5% asupra dividendului brut platit unei persoane juridice romane.

Impozitul pe dividende se declara si se plateste la bugetul de stat, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care se plateste dividendul.

Aceste prevederi nu se aplica in cazul dividendelor platite de o persoana juridica romana unei alte persoane juridice romane, daca persoana juridica romana care primeste dividendele detine, la data platii dividendelor, minimum 10% din titlurile de participare ale celeilalte persoane juridice, pe o perioada de un an implinit pana la data platii acestora inclusiv.

Astfel, daca asociatia detine mai mult de 10% (in speta 30%) din titlurile de participare ale societatii pe o perioada ce depaseste 1 an la data platii, societatea nu are obligatia retinerii unui impozit aferent acestor venituri.

Numai daca aceasta conditie nu este indeplinita, societatea va retine un impozit in cota de 5%.


In aceleasi conditii, asociatia analizeaza daca va retine sau nu impozit pe dividende la momentul distribuirii catre membrii sai. Cand distribuiti dividende catre persoane fizice retineti impozit, nefiind reglementata o scutire in acest sens.

 


Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Daniel Crevelescu – Economist.

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
dividendecod fiscalimpozit

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 16 Mai 2019


Votati articolul "Retinerea impozitului pe dividende. Cum se procedeaza in cazul unei asociatii de tip PAS?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Sume parteneriat, obligatii parteneri

Intrebare: Hristos a inviat !

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat,
respectiv cum ar trebui procedat
in situatia de mai jos:

Institutia noastra are in Programul anual
o activitate culturala pe care trebuie sa o realizeze.
Tinand cont ca bugetul institutiei
nu permite asigurarea tuturor cheltuielilor,
pentru realizarea activitatii, institutia noastra este obligata
sa faca un parteneriat cu o Asociatie
care se ocupa cu organizarea de astfel de activitati si care
obtine prin Proiect aprobat de Primarie
o anumita suma, pe care o completeaza cu sume din sponsorizari.

In Acordul de parteneriat ce va fi incheiat
intre institutia noastra si Asociatie
se vor mentiona toate obligatiile partilor,
respectiv ce va trebui sa faca si sa asigure fiecare parte/partener.

- spuneti-mi va rog

1. - daca in Acordul de parteneriat trebuie sa se scrie
si cu ce suma va veni fiecare partener ?

2. - este obligatoriu ca la finalul activitatii
sa se faca un Raport al activitatii
si partile sa se informeze in scris
astfel incat sa cunoasca fiecare partener
cu ce sume de bani si cu ce sponsorizari
in produse a venit fiecare partener ?
sau este suficient ca fiecare partener
si-a indeplinit partea lui de obligatii ?

3. - salariatul institutiei noastre
care este responsabil cu acea activitate
va trebui ca, dupa finalul activitatii,
sa faca un Raport scris catre directorul institutiei noastre
prin care sa confirme ca fiecare partener si-a indeplinit partea lui de obligatii ?

4. - daca partenerul nu si-a indeplinit partea lui de obligatii,
salariatul institutiei noastre
ar trebui sa informeze acest lucru in scris pe directorul institutiei noastre ?
Daca nu va face acel Raport scris,
cine va raspunde ?
Salariatul responsabil cu activitatea ?
sau si cei care au semnat Acordul de parteneriat ?



Raspuns: Proiectul respectiv trebuie sa fie aprobat de primarie si sa fie organizat la cererea acesteia....... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 16 Mai 2019 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 9 + 5 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Comentarii articol

Postat de: user
Lichidatorul asociatiei PAS sustine ca asociatia PAS nu poate distribui dividende; dividendele vor fi transferate unui alt ONG. Solicit consultanta !
Data adaugarii: 08-Dec-2019


Subiectele saptamanii

Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2021 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X