Atentie, Contabili!

Codul Fiscal s-a modificat!
Va rugam sa cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Impozitul pe profit, venit si salarii"

email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Impozitul pe profit, venit si salarii

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
"Impozitul pe profit, venit si salarii".

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Stiri si analize economice

In ce conditii se pot incheia conventii civile

Intrebare:

In ce conditii se pot incheia contracte (conventii civile) potrivit Codului civil? O persoana fizica angajata cu contract de munca la o societate comerciala poate incheia un astfel de contract de prestari servicii?

Raspuns:

Conditia agreata de Administratia finantelor publice este capersoana fizica sa fiepersoana fizica autorizata.

Astfel, nimic nu va impiedica sa lucrati cu aceeasi persoana avand statut atat de salariat cat si de persoana fizica autorizata.

Iar situatia este deosebit de simpla in cazul in care contractul civil de prestari servicii se incheie intre o persoana juridica si opersoana fizica autorizata in baza Legii nr. 300/2004 privind autorizarea persoanelor fizice si asociatiilor familiale care desfasoara activitati economice in mod independent.

Persoana fizica autorizata va prezenta societatii beneficiare, anterior incheierii contractului de prestari servicii, autorizatia pentru desfasurarea de activitati economice in mod independent si certificatul de inregistrare la ORC.

Contractul de prestari servicii pe care il incheiati cu persoana autorizata nu se fundamenteaza pe Codul muncii,ci pe principiile legislatiei civile,antrenand dupa caz, raspunderea civila contractuala a acesteia.

Domeniile de activitate in care pot fi incheiate aceste contracte de prestari servicii cu persoane autorizate sunt prevazute in cadrul anexei nr. 1 la Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 300/2004.

In ceea ce priveste pretul contractului, aveti obligatia de plata a sumei negociate pentru activitatea prestata, pentru care veti primi factura de la persoana fizica autorizata. Persoanele fizice autorizate sunt asigurate obligatoriu in sistemul public de pensii, respectiv sistemul asigurarilor sociale de sanatate, dar efectueaza unilateral plata contributiilor aferente acestor asigurari, dvs., in calitate de beneficiar al unui contract de prestari servicii neavand nici o obligatie in acest sens.

Avand in vedere ca aveti incheiat cu prestatorul serviciilor si un contract individual de munca, acesta nu are obligatia sa mai incheie inca un contract cu sistemul asigurarilor sociale de sanatate.

In ceea ce priveste incheierea altor tipuri de conventii civile, acestea sunt permise de regula numai pentru activitati prevazute expres de legi speciale (exemplu, pentru angajarea administratorilor de bloc de catre asociatiile de proprietari). Odata cu abrogarea conventiilor civile reglementate prin art. 3 din Legea nr. 130/1999, pentru desfasurarea cu regularitate a unor activitati care nu depaseau in medie 3 ore pe zi in raport cu programul lunar de lucru, singura posibilitate ramasa de incheiere a unui contract civil de prestari servicii este data de Codul civil, insa nu pentru activitati regulate, ci de regula, pentru o prestatie unica, determinata.


Proceduri Contabile pentru Societati Comerciale 2015
Proceduri Contabile pentru Societati Comerciale 2015

Vezi detalii

Cartea Verde a Contabilitatii 2015
Cartea Verde a Contabilitatii 2015

Vezi detalii

OMFP 3055/2009 a fost abrogat!
OMFP 3055/2009 a fost abrogat!

Vezi detalii


Pana nu demult, potrivit Codului muncii, se mai putea presta activitate in baza unui contract civil sub doua ore pe zi si sub 10 ore pe saptamana (art. 101 din Legea nr. 53/2003 Codul muncii).

Insa odata cu publicarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 55/2006 in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I,nr. 788 din 18 septembrie 2006, art. 101 a fost modificat. In prezentCodul muncii nu mai accepta conventia civila nici sub 2 ore pe zi.

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 26 Septembrie 2006


Votati articolul "In ce conditii se pot incheia conventii civile":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

OG nr.6/2013

Intrebare: Firma are activitatea exploatarea si prelucrarea lemnului. Conform O.G. nr. 6/2013 are obligatia de a plati impozitul de 0,5% asupra veniturilor obtinute care sunt luate in considerare la stabilirea cifrei de afaceri.
Materia prima e obtinuta o parte din exploatari proprii si o parte rezulta din exploatarile altor agenti economici. La calcularea impozitului de 0,5% luam in calcul numai cifra de afaceri care rezulta din exploatarile proprii sau la cifra de afaceri totala?

Raspuns: Buna ziua,D100-Impozite si taxe care nu se platesc in contul unic41.(712)... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 26 Septembrie 2006 ARTICOLE SIMILARE

X

Noi apreciem opinia ta.
Adauga comentariul tau acum


user
user

Intrebare antispam: 4 + 2 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Comentarii articol

Postat de: ex*****
imi placie ce faceti
Data adaugarii: 23-Mar-2013
Postat de: bu*****
Buna ziua. Sunt medic veterinar absolvent in anul 2012. Sunt inscris in colegiul Medicilor Veterinari, am atestat de libera practica si stampila. Daca imi fac PFA, ca medic veterinar ce actvtitati pot presta ca si persoana fizica autorizata? mentionez ca nu vreau sa-mi fac cabinet veterinar. Ca PFA pot semna un contract de prestari servicii cu Primaria ? asistenta veterinara. Multumesc ! O zi buna !
Data adaugarii: 22-Ian-2013
Postat de: ba*****
asociatie de pri=oprietari la aceasta data poate incheia ptr. femeia de servici scara conventie civila pe codul civil si care sint obligatiile catre stat mentionez ca persoana e angajata cu CIM la un spital multumesc
Data adaugarii: 06-Dec-2012
Postat de: vi*****
Va rog, daca poate cineva sa-mi raspunda simplu si concret: in asociatia noastra de locatari, incepind cu 1 august a.c., administratorul administreaza mai multe blocuri, presedintele are si un alt loc de munca cu contract, femeia de serviciu pensionara si cenzorul angajat al altei firme au trecut de la conventii civile pe codul muncii la contracte individuale de munca, platindu-le noi toate darile si ca angajator si pentru ei ca angajati, adica de la un net per total de 900 RON, avem de platit 1280 RON per total. Pot fi anulate aceste contracte care inseamna plati mai mari pentru noi locatarii si trecerea la conventii civile pe cod civil? Multumesc.
Data adaugarii: 02-Oct-2011
Postat de: ma*****
Buna ziua, Stimati Domni/e,informatiile Dvs. sunt foarte utile si de incredere mai ales pentru angajatii unor firme care nu au posibilitatea de informare de la terte persoane de specialitate. Eu personal sunt secretara la o firma si fac si contabilitate primara si apar probleme pe care nu le cunosc si nici nu are cine sa mi spuna/ arate, dar angajatorul imi spune "pai de ce nu sti?" Dar faptul ca nu avem materiale dupa care sa ne informam nu se pune Este foarte buna aceasta idee de a avea acces la diferite informatii utile Toata consideratia pentru acest Site Contabilul .ro Mi as dori s afiu si eu membra a acestui site dar nu stiu cum s aprocedez
Data adaugarii: 21-Sep-2011
Postat de: ri*****
nu prea inteleg ffoarte bine cum este treaba cu conventia civila,daca se poate mai multe detalii1multumesc!o zi buna!
Data adaugarii: 19-Sep-2011
Adauga acest articol in site-ul tau
Produse de contabilitate - REDUCERE 25%

Subiectele saptamanii

  • Declaratii PFA 2015 - Toate obligatiile declarative din acest an!

    • In atentia persoanelor interesate, va prezentam mai jos un material referitor la toate declaratiile pe care le depune un PFA in anul 2015. Declaratii PFA 2015 1)    PFA care au existat in 2014 si nu au fost inregistrate ca platitoare de TVA au obligatia depunerii la ANAF in anul 2015 urmatoarele declaratii: Pana pe 31 ianuarie (2 februarie in 2015 , pentru ca 31 este sambata) : Daca nu doriti ca i...» citeste mai departe aici

  • CASS ar putea fi anulat pe ultimii trei ani. Proiect MPF ultima ora!

    • Anunt de ultima ora! Ministerul Finantelor a publicat pe site-ul propriu un proiect in ce priveste anularea contributiei de asigurari sociale de sanatate pentru anumite categorii de persoane. Se propune astfel anularea contributiei de asigurari sociale de sanatate datorata incepand cu anul 2012 pana la data intrarii in vigoare a Ordonantei Guvernului pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, din ianuarie 2015, de cat...» citeste mai departe aici

  • Optiunea pentru declararea si plata impozitului pe profit anual, cu plati anticipate efectuate trimestrial. Termen 31 ianuarie

    •   Exprimarea optiunii pentru aplicarea sistemului de declarare si plata a impozitului pe profit anual, cu plati anticipate efectuate trimestrial pentru anul fiscal 2015 se efectueaza pana la data de 31 ianuarie 2015* prin depunerea formularului 012 "Notificare privind modificarea sistemului anual/trimestrial de declarare si plata a impozitului pe profit". Optiunea efectuata este obligatorie pentru cel putin 2 ani fiscali conse...» citeste mai departe aici

  • Determinarea venitului net in sistem real. Aspecte privind optiunea sau renuntarea

    • In ce priveste optiunea de determinare a venitului net in sistem real sau renuntarea la optiunea de determinare a venitului net in sistem real, redam mai jos urmatoarele aspecte: >> Au dreptul sa opteze pentru determinarea venitului net in sistem real, pe baza datelor din contabilitatea in partida simpla, contribuabilii care obtin venituri din: - activitati independente, impusi in anul 2014 pe baza de norme de venit - drepturi de proprietat...» citeste mai departe aici

  • Studiu de caz: Vanzare sub costul de productie al serviciilor prestate

    • In cazul urmator, la nivelul societatii, sunt calculate cota de cheltuieli indirecte si cota de cheltuieli generale de administratie la anumite procente, iesite din contabilitatea de gestiune a societatii. In situatia calcularii devizelor oferta, se pot lua alte cote decat cele rezultate din contabilitatea de gestiune, de exemplu, mai mici, pentru incadrarea intr-un anumit pret al serviciului? Exista vreo lege care sa interzica acest lucru, avand in vedere fap...» citeste mai departe aici

  • Se pot retrage dividende inainte de inchiderea anului fiscal? Studiu de caz

    • In ce context se poate plati impozit pe dividende inainte de inchiderea anului fiscal, fiind astfel posibil sa se retraga dividende in avans? Potrivit reglementarilor Legii contabilitatii 82/1991, cu modificarile si completarile ulterioare, art. 19, repartizarea profitului contabil se inregistreaza in contabilitate pe destinatiile expres prevazute, dupa aprobarea situatiilor financiare anuale in adunarea generala, insotite de rapoartele administratorilor, cenzorilor sau ale auditori...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Impozitul pe profit, venit si salarii
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Impozitul pe profit, venit si salarii".
X