email
Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Vanzare obiecte de inventar. Care este impozitul pe veniturile microintreprinderilor?

Vanzare obiecte de inventar. Care este impozitul pe veniturile microintreprinderilor?
microintreprindere 2018tvaimpozit pe venitcod fiscal

Subiectul analizei de astazi il reprezinta o societate comerciala neplatitoare de TVA, microintreprindere, care doreste sa vanda obiecte de inventar (birouri, scaune, etc.) pe care nu le mai utilizeaza. Acestea au fost date in functiune. Dupa vanzarea acestor tipuri de produse, trebuie sa se plateasca impozitul pentru microintreprindere? Aflati in randurile urmatoare daca venitul obtinut din vanzarea obiectelor de inventar trebuie supus impozitarii!
 

Iata raspunsul specialistului!


Vanzarea obiectelor de inventar se va inregistra pe seama contului 708 "Venituri din activitati diverse".
 
In ceea ce priveste impozitul pe veniturile microintreprinderilor, la pct. 5 alin. (1) din Normele metodologice se prevede ca:

"5. (1) Baza impozabila asupra careia se aplica cotele de impozitare prevazute la art. 51 alin. (1) și (2) din Codul fiscal este reprezentata de totalul veniturilor trimestriale care sunt inregistrate in creditul conturilor din clasa a 7-a Conturi de venituri, potrivit reglementarilor contabile aplicabile, din care se scad categoriile de venituri mentionate la art. 53 alin. (1) și se adauga elementele mentionate la art. 53 alin. (2) din Codul fiscal".

Prin urmare, la calculul veniturilor microintreprinderii se iau in considerare totalul veniturilor trimestriale care sunt inregistrate in creditul conturilor din clasa a 7-a Conturi de venituri, potrivit reglementarilor contabile aplicabile, inclusiv veniturile realizate din vanzarea obiectelor de inventar (credit cont 708), in cazul dat.

 

Raspunsul a fost oferit pe portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar.

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
microintreprindere 2018tvaimpozit pe venitcod fiscal

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 22 Ianuarie 2018


Votati articolul "Vanzare obiecte de inventar. Care este impozitul pe veniturile microintreprinderilor?":
Rating:

Nota: 3 din 5 din 4 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Ar putea beneficia de deducere la salariu ?

Intrebare: Buna ziua!
Va rugam sa ne ajutati cu un raspuns:
- un coleg de serviciu are o situatie foarte grea familiala,
face zilnic si naveta pana la serviciu, asa ca
discutand intre colegi ne-am gandit cum putem sa il ajutam.
Colegul de la Resurse Umane a spus ca:
- acesta ar putea beneficia de deducere la salariu
pentru sora pe care o are in intretinere,
sora care este majora, nu este casatorita, domiciliaza cu colegul si nu are nici un venit.
- Persoanele considerate în între?inere pentru care se poate acorda deducere personală:
Sunt considerate persoane aflate în între?inere so?ul/so?ia contribuabilului, copiii acestuia, precum ?i al?i membri de familie până la gradul al doilea inclusiv.
În categoria alt membru de familie aflat în între?inere se cuprind rudele contribuabilului
?i ale so?ului/so?iei acestuia până la gradul al doilea inclusiv.

Deci, sora fiind ruda de gradul 2, colegului i s-ar putea acorda deducerea salariala ?
Colegul poate sa beneficieze de deducere din urma ? sau de la data de la care acesta solicita ?

Colegul de la Resurse Umane a spus ca
se acorda deducere pana la salariul de 2500 lei /3500 lei.
cei care au salariul peste 2500 lei /3500 lei nu primesc deducere ...
Este adevarat ? Exista o limita ?

Raspuns: Nu se poate aplica deducerea personala la veniturile salariale pentru persoana in intretinere...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 22 Ianuarie 2018 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 6 - 3 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2021 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X