email
MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Vanzarea unui apartament catre o persoana fizica. Factura cu TVA sau nu?

Vanzarea unui apartament catre o persoana fizica. Factura cu TVA sau nu?
cota de tvacod fiscalcontract de vanzare

Cum se procedeaza atunci cand o persoana juridica vinde un apartament catre o persoana fizica? Factura se face cu TVA sau este suficient contractul de vanzare? Daca te macina aceste intrebari si pe tine, avem o veste buna. Prezentam astazi, cu ajutorul specialistului nostru in domeniu, cum se face procedura de vanzare si ce prevede legea.


Vanzarea unui apartament catre o persoana fizica: raspunsul specialistului

Desigur, trebuie sa intocmiti si facturi pentru vanzarile la persoane fizice.

 Din punct de vedere al TVA, conform prevederilor de la art. 292 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, sunt scutite de taxa:

"Art. 292 alin. (2) lit. f) livrarea de constructii/parti de constructii si a terenurilor pe care sunt construite, precum si a oricaror altor terenuri. Prin exceptie, scutirea nu se aplica pentru livrarea de constructii noi, de parti de constructii noi sau de terenuri construibile. In sensul prezentului articol se definesc urmatoarele:

1. teren construibil reprezinta orice teren amenajat sau neamenajat, pe care se pot executa constructii, conform legislatiei in vigoare;

2. constructie inseamna orice structura fixata in sau pe pamant;

3. livrarea unei constructii noi sau a unei parti din aceasta inseamna livrarea efectuata cel tarziu pana la data de 31 decembrie a anului urmator anului primei ocupari ori utilizari a constructiei sau a unei parti a acesteia, dupa caz, in urma transformarii;

4. o constructie noua cuprinde si orice constructie transformata sau parte transformata a unei constructii, daca costul transformarii, exclusiv taxa, se ridica la minimum 50% din valoarea constructiei sau a partii din constructie, exclusiv valoarea terenului, ulterior transformarii, respectiv valoarea inregistrata in contabilitate in cazul persoanelor impozabile care au obligativitatea de a conduce evidenta contabila si care nu aplica metoda de evaluare bazata pe cost in conformitate cu Standardele internationale de raportare financiara, sau valoarea stabilita printr-un raport de expertiza/evaluare, in cazul altor persoane impozabile.

In cazul in care se instraineaza doar o parte din constructie, iar valoarea acesteia si a imbunatatirilor aferente nu pot fi determinate pe baza datelor din contabilitate, acestea vor fi determinate in baza unui raport de expertiza/evaluare."

Asadar, daca este vorba despre o constructie veche, vanzarea apartamentui se face in regim de scutire de TVA, fara drept de deducere, indiferent daca vanzarea se face catre o persoana fizica sau o persoana inregistrata in scop de TVA.

Factura se emite fara TVA, cu mentiunea "scutit de TVA cf. art. 292 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal".

In cazul in care apartamentul se va vinde in regim de scutire de TVA, daca s-a dedus TVA, la achizitie sau la o eventuala transformare/modernizare a acestuia dupa data aderarii Romaniei la UE (01.01.2007), iar valoarea fiecarei transformari sau modernizari efectuate depaseste 20% din valoarea constructiei, exclusiv valoarea terenului, trebuie ajustata taxa pe valoarea adaugata, conform prevederilor de  la art. 305 alin. (2) lit. d) din Codul fiscal,  a celor de la pct. 79 din Normele metodologice de aplicare.
 

Inregistrarea contabila pentru ajustarea TVA va fi:

635 = 4426

 Desigur, se poate opta si pentru facturarea cu TVA, conform prevederilor de la art. 292 alin. (3) din  Codul fiscal, prin depunerea unei notificari la organul fiscal de care apartineti.

In acest caz, nu mai este necesara ajustarea TVA.

 Daca vanzarea se face catre o persoana neinregistrata in scop de TVA (ex. persoana fizica), vanzarea se va face cu TVA 19%, in cazul in care s-a stabilit ca vanzarea se va face in regim de taxare al TVA.

Daca vanzarea se face catre o  persoana impozabila inregistrata in scop de TVA din punct de vedere al TVA,  veti aplica taxarea inversa conform prevederilor art. 331 alin.(2) lit g) din Codul fiscal.

Pretul de vanzare trebuie sa reflecte pretul pietei, in momentul vanzarii.

De asemenea, cota de 5% pentru TVA se aplica pentru: "livrarea locuintelor ca parte a politicii sociale"prevazute la art. 291 alin. (3) lit. c) din Codul fiscal si 38 alin. (2) –(7) din normele metodologice.
 


Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar.

 

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
cota de tvacod fiscalcontract de vanzare

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 22 Noiembrie 2019


Votati articolul "Vanzarea unui apartament catre o persoana fizica. Factura cu TVA sau nu?":
Rating:

Nota: 3.94 din 5 din 32 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Distribuiere dividende catre un asociat care nu raspunde nici unei convocari.

Intrebare: Buna ziua,
Avem urmatoarea speta.: Un SRL cu 2 asociati, unul detine 5%, cel de-al doilea 95%. Asociatul cu 5% nu a mai putut fi contactat de cca 2 ani de zile spre a participa la adunarile generale, indiferent de caile prin care a fost convocat, inclusiv vizita la domiciliu, unde nu a putut fi gasit niciodata.

Cel de-al doilea asociat doreste distribuirea dividendelor din profitul net realizat in exercitiul financiar 2014, profit care a ramas nedistribuit, conform hotararii AGA de la acea data.

Rugam sa ne spuneti punctul dvs. de vedere in situatia in care, desi din punct de vedere juridic, situatia asociatului cu 5% nu este rezolvata, celalalt asociat doreste distribuirea dividendelor.
1- Se poate distribui doar partea din profitul net ce se cuvine asociatului cu 95% participare, iar partea ce se cuvine asociatului absent sa ramana in continuare profit nedistribuit, avand in vedere cele relatate?
2.- Este obligatorie distribuirea catre cei doi asociati, urmand ca dividendele nete neridicate de asociatul absent sa ramana la dispozitia firmei pana la rezolvarea juridica a situatiei? (exemplu excluderea asociatului).
3.-Procesul verbal AGA de distribuire trebuie sa contina precizari privind asociatul lipsa, si trebuie semnat de si de o parte juridica?
De interes pentru firma este varianta de la punctul 1.
Cu multumiri.

Raspuns: Pentru rezolvare trebuie sa cititi actul constitutiv in care se specifica ponderea dreptului de vot...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 22 Noiembrie 2019 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 5 + 2 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2020 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X