email
MODIFICARILE din Contabilitate in 2021 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MODIFICARILE din Contabilitate in 2021 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Inregistrarea unei asociatii ca platitoare de impozit pe profit in vectorul fiscal

Inregistrarea unei asociatii ca platitoare de impozit pe profit in vectorul fiscal
vector fiscaldeclaratia 101inregistrare fiscala

Expertul nostru prezinta in randurile de mai jos de ce trebuie sa se tina cont la inregistrarea unei asociatii ca platitoare de impozit pe profit in vectorul fiscal.
 

In cazul in care o asociatie nu a fost inregistrata la infiintare ca platitoare de impozit pe profit si implicit nu s-a depus D101 la sfarsitul anului, dupa care a inceput sa desfasoare activitate economica, ce este de facut?
 

Inregistrarea in vectorul fiscal a activitatii economice: raspunsul specialistului

 Conform alin. (1) Art. 46. din Ordonanta nr. 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii, veniturile asociatiilor provin din:  

a) cotizatiile membrilor;

b) dobanzile si dividendele rezultate din plasarea sumelor disponibile, in conditii legale;

c) dividendele societatilor reglementate de Legea nr. 31/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, infiintate de asociatii sau de federatii;15/02/2013 - litera a fost modificata prin Lege 76/2012;



d) venituri realizate din activitati economice directe;

e) donatii, sponsorizari sau legate;

f) resurse obtinute de la bugetul de stat sau de la bugetele locale;28/07/2005 - litera a fost modificata prin Lege 246/2005;

g) alte venituri prevazute de lege.
 
Indiferent daca desfasoara sau nu activitati economice, asociatia trebuie sa se inregistreze ca platitoare de impozit pe profit in vectorul fiscal.
 
Daca asociatia nu a fost inregistrata la infiintare ca platitoare de impozit pe profit, trebuie sa depuna formularul 010 - Declaratie de inregistrare fiscala/Declaratie de mentiuni/Declaratie de radiere pentru persoane juridice, asocieri si alte entitati fara personalitate juridica (OPANAF 3725/2017).
 
Declaratia de inregistrare se completeaza cu ocazia primei inregistrari fiscale, de regula cu ocazia infiintarii, declaratia de mentiuni se completeaza ori de cate ori se modifica datele declarate anterior, iar declaratia de radiere se completeaza cu ocazia radierii inregistrarii fiscale. 
 
Prin depunerea declaratiei veti modifica acum vectorul fiscal, veti deveni astfel platitor de impozit pe profit si veti avea obligatia de a-l calcula si declara prin D101- Declaratie privind impozitul pe profit (OPANAF 3386/2016, OPANAF 4160/2017, OPANAF 3200/2018). 



Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de George Nitescu - Expert Contabil. 

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
vector fiscaldeclaratia 101inregistrare fiscala

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 27 Iulie 2020


Votati articolul "Inregistrarea unei asociatii ca platitoare de impozit pe profit in vectorul fiscal":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Salariatului - se va retine garantie ?

Intrebare: Bună ziua !
Vă rugăm frumos să ne ajuta?i cu un răspuns
cu privire la următoarea situa?ie:
- un coleg - care este ?ef de compartiment Bibliotecă
are în gestiune bunuri de Fond ?i Tezaur
- în art.2 din O.M.C. nr.2.017 din 12 mai 1997
se spune că:
bibliotecarii din instituţiile publice de profil
care au şi atribuţii de gestionari ai fondurilor de carte, periodice şi alte bunuri culturale
de la obligaţia de constituire a garanţiilor băneşti
sunt scuti?i de la obligaţia de constituire a garanţiilor băneşti .

Vă rog frumos să mă lămuri?i
- dacă scutirea de garan?ii băne?ti
se aplică ?i în cazul colegului,
care nu este bibliotecar,
dar este ?ef al Bibliotecii ?
- postul de bibliotecar este vacant de aproape 8 luni de zile.

Raspuns: Va mul?umim frumos pentru răspuns.!... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 27 Iulie 2020 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 10 - 1 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2021 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARILE din Contabilitate in 2021 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X