Atentie, Contabili!
Cititi si descoperiti toate noutatile fiscale care va afecteaza activitatea!
Descarcati gratuit Raportul Special -
"Codul Fiscal: noile Proceduri Contabile modificate in 2014"

Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Stiri si analize economice
Arhiva
Aplicarea Ordonantei 30 din 2011 pentru impozite si taxe locale



detalii aici

Cauti un loc de munca?


Calculeaza salarizare
Salariul Dvs.
Persoane in intretinere
Pentru calculul detaliat apasati aici
Firme de contabilitate
IQCONTABILITATE
Bucuresti
Servicii financiar contabile - inregistrari , evid...
Centrul de Contabilitate Brasov
Brasov
Centrul de Contabilitate Brasov ofera servicii de ...
Vezi firme de contabilitate Firme audit
2 SFERO SRL
Cluj Napoca
SFERO SRL este o societate de contabilitate,audit ...
ANDERSSEN CONSULTING GROUP
Bucuresti
Anderssen Consulting este o firma de consultanta c...
Vezi firme de audit Contabili particulari
Cirlan Ruxandra - Expert contabil
Braila
SERVICII PROFESIONALE DE EVIDENTA CONTABILA - In...
3 SFERO SRL
Cluj Napoca
SFERO SRL este o societate de contabilitate,audit ...
Vezi contabili particulari

Contabilul.ro arrow Altele Reevaluare mijloace fixe in cursul anului. Cum procedam?


Reevaluare mijloace fixe in cursul anului. Cum procedam?

Cuvinte cheie: reevaluare, mijloace fixe, OMFP 3055/20




Intrebare:

O societate a procedat la reevaluarea mijloacelor fixe la sfarsitul lunii iunie deoarece era necesara constituirea ca garantie catre un tert, reevaluarea fiind o conditie. Cum se va proceda cu inregistrarea acestei reevaluari in contabilitate dat fiind faptul ca potrivit Ordinului 3055/2009 societatile pot proceda la reevaluare numai cu ocazia inchiderii exercitiului financiar?

Nota: La 30.06.2011 a fost inregistrat in contabilitate rezultatul inventarierii (plus) deoarece garantarea la tert necesitata inscrierea in contabilitate a rezultatului. In ceea ce priveste amortizarea, aceasta a fost facuta la valoarea veche, neerevaluata.

Cum se va proceda pentru a avea reevaluarea la 31.12.2011 conform Ordinului 3055/2009? Va fi suficienta o actualizare din partea expertului evaluator la 31.12. 2011 pentru a putea produce efecte si in contabilitate?

Circulara Contabilului Roman
Circulara Contabilului Roman

Vezi detalii

Cartea Verde a Contabilitatii Institutiilor Publice
Cartea Verde a Contabilitatii Institutiilor Publice

Vezi detalii



Raspuns:

La art. 121 alin. (1) din Reglementarile contabile conforme cu directivele europene, aprobate prin OMFP 3055/2009, se prevede ca "Entitatile pot proceda la reevaluarea imobilizarilor corporale existente la sfirsitul exercitiului financiar, astfel incit acestea sa fie prezentate in contabilitate la valoarea justa, cu reflectarea rezultatelor acestei reevaluari in situatiile financiare itocmite pentru acel exercitiu."
 
La art. 122 alin. (1) din aceleasi regelementari se arata ca "Reevaluarea imobilizarilor corporale se face la valoarea justa de la data bilantului. Valoarea justa se determina pe baza unor evaluari efectuate, de regula, de profesionisti calificati in evaluare, membri ai unui organism profesional in domeniu, recunoscut national si international."
 
Din punct de vedere fiscal, la puncul 71 indice 5 din normele la codul fiscal , de aplicare a art. 24, se mentioneaza " Pentru determinarea valorii fiscale a terenurilor, respectiv a valorii fiscale ramase neamortizate in cazul mijloacelor fixe amortizabile, vor fi luate in calcul si reevaluarile contabile efectuate dupa data de 1 ianuarie 2007 ...".
 
Drept urmare, in contabilitate se recunoaste reevaluarea facuta la final de an, respectiv la valoarea justa de la data bilantului, efectuata de profesionisti recunoscuti de AVEVAR, iar fiscal, in valoarea fiscala ramasa neamortizata este recunoscuta doar reevaluarea facuta conform reglementarilor contabile.
 
Evaluarile din timpul anului au doar scopuri manageriale.


Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 19 Decembrie 2011

Votati articolul "Reevaluare mijloace fixe in cursul anului. Cum procedam?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Microintreprindere 2014

Intrebare: Am o societate care are cod CAEN 7022, activitati de consultanta si management si care in 2013 a fost platitoare de impozit pe profit.<br /> La sfarsitul anului 2013, are inregistrate venituri totale in suma de 500.000 lei, numai din diferente favorabile de curs valutar, neinregistrand alte tipuri de venituri.<br /> Aceasta societate va deveni, incepand cu 01.01.2014, platitoare de impozit pe venituri microintreprinderi....avand in vedere modificarea CF la articolul 112??<br /> Multumesc.

Raspuns: Da, lucrurile astea sunt scrise foarte clar in lege.<br /> In situatia data, acea firma aplic... citeste tot raspunsul aici


Alte articole referitoare la reevaluare


» Impozitul datorat in cazul lichidarii. Opinia consultantului

» Avans incasat in lei. Cum gestionam o achizitie de utilaje intracomunitara?

» Lichidare microintreprindere. Ce inregstrari contabile obligatorii se fac?


Contabilitate 45000 de contabili citesc zilnic stirile si modificarile legislative din domeniul CONTABILITATII. Aboneaza-te GRATUIT si vei primi CADOU raportul special "Codul Fiscal: noile Proceduri Contabile modificate in 2014" .

Noi apreciem opinia ta. Adauga comentariul tau acum








  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare



Adauga acest articol in site-ul tau

Alte articole referitoare la mijloace fixe, OMFP 3055/20,


» Marea Carte Verde a Taxelor si Impozitelor 2014

» Cum stabilim baza de impozitare a impozitului pe constructii?

» Subtilitati si fineturi: Tot ce nu stiai despre cheltuielile deductibile si nedeductibile!

Vezi toate articolele referitoare la mijloace fixe (327)

» Studiu de caz: Inregistrari contabile efectuate pe baza raportului emis de casa de marcat

» Reducere de pret in comertul cu amanuntul. Ce inregistrari contabile facem?

» Marfa facturata si livrare in alta luna. Care e procedura de urmat?

Vezi toate articolele referitoare la OMFP 3055/20 (576)

Alte articole publicate in data de 19 Decembrie 2011






Top cautari





© 2014 Rentrop & Straton. All rights reserved.
Harta site  |   Contact  |   Termeni si conditii  |   Privacy policy RO  |   Privacy policy EN  |   RSS  



SATI