email
Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Declaratia privind beneficiarul real. Expertul Ionut Jinga explica modificarile aduse de Legea 101/2021

Declaratia privind beneficiarul real. Expertul Ionut Jinga explica modificarile aduse de Legea 101/2021
declaratie beneficiar reallegea 101/2021srl

Consultantul fiscal Ionut Jinga explica in randurile urmatoare daca este obligatorie declararea anuala a beneficiarilor reali ai unui SRL in cazul in care asociatii sau administratorii sunt numai persoane fizice.

Sau aceasta obligativitate survine numai daca intervin schimbari de persoane fizice asociati sau administratori ulterior inregistrarii la ORC? 

Contribuabilii aflati in aceeasi situatie trebuie sa aiba in vedere modificarile introduse prin Legea 101/2021. 

Declaratia privind beneficiarul real - Legea 101/2021: raspunsul specialistului

Legea nr. 101/2021 pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 111/2020 privind modificarea si completarea Legii nr. 129/2019 pentru prevenirea si combaterea spalarii banilor si finantarii terorismului, precum si pentru modificarea si completarea unor acte normative, pentru completarea art. 218 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 99/2006 privind institutiile de credit si adecvarea capitalului, pentru modificarea si completarea Legii nr. 207/2015 privind Codul de procedura fiscala, precum si pentru completarea art. 12 alin. (5) din Legea nr. 237/2015 privind autorizarea si supravegherea activitatii de asigurare si reasigurare,a modificat art 56 din OUG 111/2020, astfel:

,, (1) Persoanele juridice supuse obligatiei de inregistrare in registrul comertului depun la inmatriculare, anual sau ori de cate ori intervine o modificare, o declaratie privind beneficiarul real al persoanei juridice, in vederea inregistrarii in Registrul beneficiarilor reali al societatilor.

(11) Sunt exceptate de la obligatia depunerii declaratiei prevazute la alin. (1) regiile autonome, companiile si societatile nationale si societatile detinute integral sau majoritar de stat."
 
Prin urmare, incepand cu data intrarii in vigoare a Legii 101/2021 (30 aprilie 2021), de la obligatia depunerii declaratiei privind beneficiarul real sunt exceptate NUMAI regiile autonome, companiile si societatile nationale si societatile detinute integral sau majoritar de stat.

In concluzie, incepand cu data de 30 aprilie 2021 este obligatorie declararea anuala a beneficiarilor reali ai unui SRL daca asociatii sau administratorii sunt numai persoane fizice, indiferent daca structura actionariatului a fost modificata ulterior inregistrarii la ORC.

Click AICI pentru a descarca cererea de depunere a declaratiei si declaratia privind beneficiarii reali. ►

 

Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Ionut Jinga - consultant fiscal.

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
declaratie beneficiar reallegea 101/2021srl

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 05 Mai 2021


Votati articolul "Declaratia privind beneficiarul real. Expertul Ionut Jinga explica modificarile aduse de Legea 101/2021":
Rating:

Nota: 4.9 din 5 din 5 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Comanda materiale curatenie in unitate bugetara

Intrebare: lucrez intr-o institutie de invatamant ca administrator patrimoniu.
am facut in data de 20 referat de necesitate si comanda pentru produse de curatenie in valoare de 684 lei, in data de 26 am primit produsele si factura aferenta, valoarea facturii fiind de 699 lei ( firma are pretul produselor in euro ). am receptionat marfa, am facut refrat de justificare dar la contabilitate mi s-a spus ca valoarea comenzii trebuie sa fie indentica cu valoarea facturii
As vrea sa stiu cum sa procedez corect, mi se pare absurd sa refac o comanda semnata de director si contabil si transmisa prin fax in data de 20.
va multumesc.

Raspuns: Daca ati justificat referatul cu factura primita,trebuie sa solicitati diferenta dintre 684 lei si...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 05 Mai 2021 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 10 + 1 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2021 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X