email
Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

SRL cu doi asociati. Este necesara depunerea a doua Declaratii privind beneficiarii reali?

SRL cu doi asociati. Este necesara depunerea a doua Declaratii privind beneficiarii reali?
declaratia beneficiar reallegea 101/2021spalarea banilor

Obligatia de a depune din nou la Registrul Comertului Declaratia privind beneficiarii reali a produs valva in ultima perioada. Masura a fost introdusa in Legea 101/2021, care a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 446 din 27 aprilie 2021 si a intrat in vigoare din 30 aprilie. 


Singura veste buna pentru firme este ca depunerea Declaratiei privind beneficiarii reali ar putea fi amanata pana la 1 octombrie, dupa cum a anuntat Claudiu Nasui, ministrul Economiei. 

Totusi, pana se clarifica situatia, aceasta obligatie nu trebuie tratata cu superficialitate. Spre exemplu, una dintre dilemele cu care se confrunta unele companii este situatia in care un SRL are doi asociati. Se depun doua declaratii privind beneficiarii reali pentru fiecare asociat sau nu? Afla in continuare de la specialistul nostru! 
 

SRL cu doi asociati - Declaratie beneficiari reali: raspunsul specialistului

Obligativitatea depunerii declaratiei privind beneficiarii reali pentru inscrierea in Registrul tinuta Oficiul national al Registrului comertului, este prevazuta de Legea nr. 129/2019 pentru prevenirea si combaterea spalarii banilor si finantarii terorismului, precum si pentru modificarea si completarea unor acte normative, asa cum a fost modificata si completata prin OUG nr. 111/2020, aprobata de Legea nr. 101/2021.

 

Notiunea de beneficiari reali, asa cum se regaseste definita la art. 4 din Legea nr. 129/2019 se refera, in speta d-voastra, la persoanele fizice asociate ale SRL care detin mai mult de 25% din actiuni sau drepturile de vot sau participatie in capitalurile proprii ale societatii.

Asa cum rezulta din noile prevederi ale art. 56 din Legea nr. 129/2019, cu modificarile ulterioare, obligatia de declarare a beneficiarului real trebuie indeplinita in termen de 15 zile de la aprobarea situatiilor financiare pentru anul precedent sau in cazul in care intervine o schimbare a beneficiarului real, situatie care trebuie declarata in termen de 15 zile de la aceasta modificare.

Reprezentantul legal al societatii (administratorul sau persoana care este numita sa reprezinte societatea) trebuie sa depuna la Oficiul registrului comertului, formularul 6, formularul 18 si copie dupa actul de identitate.

In formularul 18 la art. I se va bifa prima casuta potrivit prevederilor art. 4 alin. (2) lit a), pct.1 din Legea nr. 129/2019 , iar in Anexa 1 se inscriu datele celor doi asociati care sunt considerati beneficiarii reali ai societatii.

Nu este necesar sa se prezinte ambii asociati atata timp cat reprezentatul societatii are imputernicirea sa completeze formularele respective.



Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Elena Ionescu - Expert contabil si auditor. 

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
declaratia beneficiar reallegea 101/2021spalarea banilor

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 12 Mai 2021


Votati articolul "SRL cu doi asociati. Este necesara depunerea a doua Declaratii privind beneficiarii reali?":
Rating:

Nota: 4.88 din 5 din 4 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Achitare contract vanzare-cumparare mijloc fix persoana fizica

Intrebare: Buna ziua,

O persoana juridica poate incasa in numerar ( fara a depasi 10.000 ron) de la o persoana fizica , lunar, pentru o vanzare mijloc fix , avand contract de vanzare-cumparare cu plata in rate lunare ?

Va multumim.

Raspuns: Plata numerar este de 10000 lei/ zi din partea unei persoane fizice, dar nu este permisa...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 12 Mai 2021 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 10 - 3 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2021 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X