Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

SPLIT TVA: Ce se intampla cu Retururile catre client persoana fizica plata cash, precum si retur plata card?

split tvacontul de tvaretururi plata cashretururi plata cardOG 23/2017

Continuam seria de articole privind unele proceduri modificate odata cu aplicarea Split TVA. Pentru a va oferi lamuriri concise despre cum va trebui sa procedati, am adresat unuia dintre consultantii nostri unele dintre cele mai arzatoare intrebari si subiecte despre care ne-ati transmis ca ati dori sa aflati mai multe detalii. Regasiti mai jos continuarea primei seriei pe care o puteti citi AICI

Ce se intampla cu Retururile catre client persoana fizica plata cash, precum si retur plata card?

a. retururi catre client plata cash

   Potrivit art 9 lit k din OG 23/2017, contul de TVA se crediteaza si cu:
   "sume reprezentand TVA achitat in numerar, cu exceptia celor retinute din incasarile in numerar, prevazute la art. 15 alin. (2), sau cu cardul din contul curent".

   "Transferurile prevazute la art. 9 alin. (1) lit. e), g), h), j), k) si l) se efectueaza in urma verificarii efectuate de organul fiscal. Structura competenta, procedura si conditiile de aprobare a transferului se aproba prin ordin al presedintelui ANAF.        
Transferul se aproba de catre ANAF in termen de maximum 3 zile lucratoare de la depunerea cererii" (art 12 din OG 23/2017).
Asadar, este permis transferul de sume reprezentand TVA achitata in numerar din contul de TVA, cu acordul organului fiscal,  in vederea retururilor catre client a TVA achitata in numerar.

b. retururi plata card

Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG
Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili
Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili
Institutiile Statului in Control
Institutiile Statului in Control



    Potrivit art 15 alin (1) lit a din OG 23/2017:
   "Persoanele impozabile si institutiile publice, inregistrate in scopuri de TVA potrivit art. 316 din Codul fiscal, au obligatia sa vireze in contul de TVA propriu, in termen de maximum 7 zile lucratoare de la incasarea contravalorii livrarilor de bunuri/prestarilor de servicii:
TVA aferenta incasarilor prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar".

    Asadar, firma care incaseaza sume prin card de la o persoana fizica sau de la o firma va avea obligatia ca in termen de 7 zile lucratoare sa transfere/depuna in contul sau de TVA suma reprezentand TVA aferenta incasarilor prin utilizarea cardurilor de credit/debit.

    Se pot face transferuri din contul de TVA catre contul curent al firmei, insa numai cu aprobarea ANAF acordate in urma unei cereri din partea firmei. 

   La art 9 lit e,g sau l sunt prevazute transferuri din contul de TVA catre contul curent in anumite situatii in care am putea incadra si retururile de plati (TVA) prin carduri catre clienti:

"e) sume rezultate ca urmare a unor corectii in urma unor erori materiale in procesul de plata, pentru care restituirea se efectueaza intr-un alt cont decat un cont de TVA;
g) sume rezultate ca urmare a corectarii facturilor sau ca urmare a ajustarii bazei de impozitare a TVA conform art. 287 din Codul fiscal, pentru care restituirea se efectueaza intr-un alt cont decat un cont de TVA;
l) alte sume rezultate din operatiuni care dau dreptul la debitarea contului, stabilite prin ordin al presedintelui ANAF, cu acordul organului fiscal".

    Asteptam normele metodologice care sa reglementeze in detaliu procedura de retur catre clienti a TVA rezultata din incasari cu numerar sau prin carduri. 

Cititi si SPLIT TVA: 3 raspunsuri despre incasarile in numerar, plata defalcata pentru firmele care aplica TVA la incasare si recuperarea TVA-ului

 

Raspuns oferit pentru Contabilul.ro de Ionut JingaConsultant fiscal, specialist in consultanta TVA, impozit profit, impozit venit si contributii sociale obligatorii

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
split tvacontul de tvaretururi plata cashretururi plata cardOG 23/2017

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 12 Septembrie 2017


Votati articolul "SPLIT TVA: Ce se intampla cu Retururile catre client persoana fizica plata cash, precum si retur plata card?":
Rating:

Nota: 3.17 din 5 din 6 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Completare aviz de insotire a marfii doar cantitativ

Intrebare: Buna ziua,

O soc com vinde produse alimentare en detail. Se doreste ca documentul (aviz de insotire a marfii) care va insoti marfa pe timpul transportului sa se completeze doar cantitativ, fara valoare (pt a nu se afla preturile unitare de achizitie ale produselor) urmand ca factura sa sosesca ulterior.
Este corect a se intocmi avizul doar cantitativ, tinand cont ca OMFP 3512/2008 mentioneaza ca "pretul de vnzare si valoarea la pret de vnzare pentru unitătile cu amănuntul" este unul din elementele obligatorii ale avizului?
Totodata, "in conditiile n care nu se nscriu datele valorice n Nota de receptie si constatare de diferente, este obligatoriu ca aceste date să se regăsească ntr-un alt document justificativ care stă la baza nregistrării n contabilitate a valorii bunurilor" (OMFP 3512/2008). Se refera la factura?
Adica, pot primi aviz doar cantitativ, gestionarul va intocmi NIR doar cantitativ in 3 exemplare, avizul cu 2 NIR-uri sosesc la sediu pt inregistrare in contabilitate, iar aici sa se completeze pretul de vanzare unitar, valoarea si ulterior un exemplar intocmit complet sa se trimita la magazin pt un eventual control. Daca in acest timp soseste vreun control la magazin si exista doar un NIR cantitativ credeti ca este vreo problema?


Va multumesc.

Raspuns: Pai daca pretul si valoarea nu sunt considerate informatii obligatorii, atunci de ce nu se poate...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 12 Septembrie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 3 + 1 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016