email
Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Achizitii de servicii intracomunitare de la Google. Care sunt obligatiile fiscale si declarative ale societatii?

Achizitii de servicii intracomunitare de la Google. Care sunt obligatiile fiscale si declarative ale societatii?
achizitii intracomunitaretaxatvacod fiscal

Achizitiile de servicii intracomunitare ridica numeroase semne de intrebare in ultima perioada, avand in vedere ca de la 1 ianuarie 2020 au aparut modificari in legislatie. 


Va reamintim ca, pana la finalul anului 2019, Romania a trebuit sa transpuna in Codul Fiscal prevederile Directivei UE si sa modifice Ordinele ministrului de finante referitoare la operatiunile al caror regim de TVA este diferit de la inceputul acestui an. Si conform noilor modificari, livrarile intracomunitare de bunuri vor fi scutite de TVA doar daca sunt indeplinite cumulativ anumite conditii.

In continuare, vom dezbate cazul unei societatie neplatitoare de TVA, fara cod special de TVA pentru achizitii de servicii intracomunitare, care achizitioneaza de la Google diferite servicii lunare. Furnizorul are cod de TVA intracomunitar VALID si primeste o factura cu TVA colectat de 19%.
 

Expertul nostru raspunde care sunt obligatiile fiscale si declarative ale societatii. 


Achizitii de servicii intracomunitare de la Google: raspunsul specialistului

Google va trimite factura cu TVA pentru ca va trateaza ca pe o persoana neimpozabila (probabil cand ati creat contul ati trecut ca sunteti persoana fizica).

In realitate dvs. sunteti o persoana impozabila care realizeaza o achizitie de servicii intracomunitare si aveti obligatia sa obtineti un cod de TVA pentru operatiuni intracomunitare conform art. 317 din Codul fiscal.

Dupa ce veti comunica acest cod catre Google veti primi facturi fara TVA si:

    • veti calcula TVA 19% la valoarea facturii – suma pe care o veti raporta prin declaratia 301 si o veti plati catre stat pana pe 25 ale lunii urmatoare;

    • veti raporta operatiunea in D390 mentionand codul S (achizitie intracomunitara de servicii).


Baza legala:

Dpdv al TVA, persoana impozabila nu este cea inregistrata in scopuri de TVA, ci cea care desfasoara o activitate economica – conform art. 269 din Codul fiscal.

Art. 317 din Codul fiscal prevede:

“(1) Are obligatia sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA, conform prezentului articol:
(…)
c) persoana impozabila care isi are stabilit sediul activitatii economice in Romania, care nu este inregistrata si nu are obligatia sa se inregistreze conform art. 316 si care nu este deja inregistrata conform lit. a), b) sau d) ori a alin. (2), daca primeste de la un prestator, persoana impozabila stabilita in alt stat membru, servicii pentru care este obligata la plata taxei in Romania conform art. 307 alin. (2), inaintea primirii serviciilor respective;
(…)”


 

Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Anca Ivanov - Expert contabil.
 

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
achizitii intracomunitaretaxatvacod fiscal

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 23 Ianuarie 2020


Votati articolul "Achizitii de servicii intracomunitare de la Google. Care sunt obligatiile fiscale si declarative ale societatii?":
Rating:

Nota: 3.94 din 5 din 9 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Probleme casare bunuri

Intrebare: Buna ziua !





Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns, cum ar trebui procedat in situatia urmatoare:


- din eroare, secretarul comisiei de casare bunuri


a trecut in Listele de casare bunuri


si bunuri lipsa care erau impuitate unui salariat


ce a fost gasit vinovat de lipsa in gestiune in urma Inventarului


facut la sfarsitul anului 2016.


- gestionarul vinovat de lipsa bunurilor


a depus la sediul institutiei noastre


un Angajament de plata


si achitase deja in baza acestui document


2 rate din suma de bani reprezentand cval bunuri lipsa.





In situatia in care din eroare


secretarul comisiei de casare a trecut la casare


si s-au casat si acele bunuri lipsa,


cum se va proceda ?


- gestionarul gasit cu lipsa in gestiune


va mai plati restul sumei de bani


reprezentand cval bunurilor lipsa ?


sau


- secretarul comisiei de casare va suporta


plata, in locul gestionarului vinovat ?


- se considera un prejudiciu fapta secretarului comisiei de casare ?


- ce masuri vor trebui sa se ia ?


- ce acte in contabilitate se vor face ?



Raspuns: Prejudiciul se recupereaza in continuare de la persoana care l-a facut, iar cel care a facut casarea...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 23 Ianuarie 2020 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 10 - 5 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2021 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X