email
E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Comert pe baza de comanda. E obligatorie casa de marcat?

ProceduriInregistrari si Politici ContabileOrdonanta 47/2007OUG 28/1999casa de marcat


Vom analiza mai jos cazul unei societati X care livreaza materiale de constructii in baza comenzilor efectuate de clienti. Marfa se plateste cash in momentul livrarii sau dupa ce a fost finalizata constructia.

Vom stabili in ce masura este obligatorie casa de marcat, avand in vedere ca societatea nu are un punct de lucru de vanzare cu amanuntul.

Nota: Marfa se achizitioneaza de la furnizori si se vinde direct catre clientul final, care este persoana fizica.

In cazul in care clientul (persoana fizica) depune banii direct in contul bancar al societatii, in baza facturii emise, se va vedea daca mai este nevoie de casa de marcat.

Solutia consultantului:

In cazul in care persoana fizica respective plateste direct in contul bancar al societatii, trebuie sa emiteti factura.
 
In conformitate cu prevederile art. 1 alin. (1) din OUG 28/1999 toti operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale. Astfel, pentru vanzarile en-detail este obligatorie emiterea bonului fiscal, indiferent de calitatea cumparatorului (persoana fizica sau juridica) si de modalitatea de achitare (numerar, tichete, card bacar, in rate etc.), aparatele de marcat avand posibilitati tehnice de grupare a livrarilor/prestarilor si in functie de modalitatile de incasare (definire tip tranzactie sau tip forma de plata din nomenclatoare etc.). .La solicitarea clientilor se emite si factura, asa cum se prevede la art. 155 alin. (9) lit. a din Codul fiscal
.
 
Vanzarea pe baza de comanda nu se regaseste in exceptiile prevazute la art. 2 din din OUG 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale.
 
Activitatile exceptate de la aceasta obligatie sunt redate la art. 2 din ordonanta astfel:
 
 a) comertul ocazional cu produse agricole autohtone efectuat de catre producatorii agricoli individuali detinatori de autorizatie in piete, targuri, oboare sau in alte locuri publice autorizate, livrarile de bunuri efectuate prin automatele comerciale, serviciile de parcari auto a caror contravaloare se incaseaza prin automate, precum si activitatile de jocuri de noroc desfasurate cu mijloace tehnice de joc ce functioneaza pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;
 b) serviciile de alimentatie publica efectuate in mijloace de transport public de calatori;
 c) Abrogata prin alineatul din OUG 12/2006 incepand cu 27.02.2006.
 d) vanzarea de ziare si reviste prin distribuitori specializati;
 e) transportul public de calatori pe baza de bilete sau abonamente tiparite conform legii, precum si cu metroul;
 f) activitatile pentru care incasarile se realizeaza pe baza de bonuri cu valoare fixa tiparite conform legii bilete de acces la spectacole, muzee, expozitii, targuri si oboare, gradini zoologice si gradini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru autovehicule, bilete de participare la jocuri de noroc si altele similare;
 g) activitatile de asigurari si ale caselor de pensii, precum si activitatile de intermedieri financiare, inclusiv activitatile auxiliare acestora. Nu sunt exceptate activitatile de schimb valutar cu numerar si substitute de numerar pentru persoane fizice, altele decat operatiunile efectuate de punctele de schimb valutar din incinta institutiilor de credit, apartinand acestor institutii, precum si cele efectuate prin intermediul automatelor de schimb valutar;
 h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;
 i) vanzarea obiectelor de cult si serviciile religioase prestate de institutiile de cult;
 j) Abrogata prin punctul 2. din Ordonanta 47/2007 incepand cu 03.09.2007.
 k) comertul cu amanuntul prin comis-voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine si unitatile de alimentatie publica, pe baza de comanda;
 l) serviciile de instalatii, reparatii si intretinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;
 m) vanzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de catre agentiile de turism, definite potrivit legii;
 n) furnizarea la domiciliul clientului a energiei electrice si termice, a gazelor naturale, a apei, a serviciilor de telefonie, inclusiv de telefonie mobila, de posta si curier, de salubritate, de televiziune, inclusiv prin cablu, de Internet;
 o) efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si intretinere de locuinte;
 p) serviciile medicale cu plata prestate la domiciliul sau la locul de munca al clientului;
 r) Abrogata prin punctul 2. din Ordonanta 47/2007 incepand cu 03.09.2007.
 s) Abrogata prin punctul 2. din Ordonanta 47/2007 incepand cu 03.09.2007.
 s) serviciile de transport feroviar public de calatori in trafic intern si international, prestate de societati comerciale persoane juridice romane.
 
Recomandam fiscalizarea casei de marcat in regim de comert ambulant daca, prin natura activitatii desfasurate desfasurati activitati la sediul clientului si /sau va deplasati prin targuri, piete. Pentru desfasurarea activitatii de comert ambulant, este nevoie ca respectiva activitate sa fie incadrata din punct de vedere al codului CAEN in aceasta categorie, respectiv cea de comert ambulant.

de Mihaela Pascu

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

Ghidul Practic al Monografiilor Contabile


Atentie: au aparut monografii anului 2022!

Ai la dispozitie 70 monografii:

- noi-noute, variate, complexe, actuale, controversate si legale
- grupate pe domenii de cel mai mare interes
- usor de accesat, usor de inteles, usor de aplicat
- gata de personalizat cu datele operatiunilor tale

...Vezi AICI detalii complete <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
ProceduriInregistrari si Politici ContabileOrdonanta 47/2007OUG 28/1999casa de marcat

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 01 August 2013


Votati articolul "Comert pe baza de comanda. E obligatorie casa de marcat?":
Rating:

Nota: 4.8 din 5 din 5 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 01 August 2013 ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Atentie, contabili!
Sistemele e-Factura si e-Transport vin cu noi OBLIGATII fiscale!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT
Raportul Special
"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X