email
MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Incasare din contul unui tert. Ce procedura urmam?

ProceduriInregistrari si Politici Contabilecontul unui tertHG 44/2004Legea 287/2009Codul civil

Analizam mai jos cazul unei societati care factureaza o prestare de servicii - livrare de bunuri cu valoare sub 15.000 euro, catre o firma dintr-un alt stat membru UE. Incasarea cvalorii se face de la o alta firma din afara UE. Firma din UE este o sucursala a societatii din statul care nu e membru comunitar si este inscrisa ca platitoare de TVA in statul strain din UE.

Vom vedea in ce masura e legala incasarea de la firma-mama si ce documente sunt necesare.

Mentionam faptul ca legislatia din Romania nu interzice incasarea sumelor aferente facturilor emise de catre societate din contul unui tert. Totusi, venim cu recomandrea sa verificati sa nu existe interdictii prin acte normative proprii ale societatilor din Anglia si SUA, referitoare la platile efectuate de catre societatea din SUA.

Dupa cum am mentionat, in Romania, incasarea din contul unui tert poate sa aiba loc in baza unui acord tripartit, dupa cum este prevazut de art. 1475 - 1477 din Codul Civil, adoptat prin Legea 287/2009, republicata cu modificari. In acest acord va fi prevazuta in mod expres modalitatea de incasare descrisa de dvs. si veti avea capacitatea de folosinta pentru sumele primite.

Din punct de vedere contabil vor fi efectuate aceleasi inregistrari pe care le operati pentru sumele primite de la clienti, evidentiate in conturile analitice corespunzatoare, adica veti inregistra incasarile in contul analitic al societatii pentru care sunt emise facturile, ale firmei din Anglia in cazul de fata.

Sumele achitate de o persoana impozabila in numele si in contul altei persoane impozabile sunt reglementate si de art .137 alin. (3) lit. e) din Codul fiscal, iar modul de recuperare a sumelor achitate de catre tert este detaliat de pct. 19 alin. (3) din HG 44/2004 privind normele de aplicare ale acestui articol.

In concluzie, pentru sumele incasate de societatea dvs. prezina relevanta existenta acordului tripartit valabil incheiat si asigurarea faptului ca nu exista interdictii reglementate prin legi proprii si nu este relevant daca firma din Anglia este sucursala a firmei din SUA.

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

Ghidul Practic al Monografiilor Contabile


Atentie: au aparut monografii anului 2022!

Ai la dispozitie 70 monografii:

- noi-noute, variate, complexe, actuale, controversate si legale
- grupate pe domenii de cel mai mare interes
- usor de accesat, usor de inteles, usor de aplicat
- gata de personalizat cu datele operatiunilor tale

...Vezi AICI detalii complete <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
ProceduriInregistrari si Politici Contabilecontul unui tertHG 44/2004Legea 287/2009Codul civil

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 11 Octombrie 2013


Votati articolul "Incasare din contul unui tert. Ce procedura urmam?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 11 Octombrie 2013 ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2022 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT Raportul Special
"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X