Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Contract de franciza. Care este tratamentul contabil si fiscal?

Contract de franciza. Care este tratamentul contabil si fiscal?
drepturi autorinregistrari contabilecod fiscal


In analiza de astazi, prezentam o firma care are un contract de franciza incepand cu data de 1 februarie 2018.  Beneficiarul va plati francizorului drepturi de autor la fiecare doua luni si in primele 15 zile din luna, care urmeaza dupa perioada de doua luni, un procent de 3% din sumele totale brute incasate pentru prestarea serviciilor, sume incasate in cele doua luni anterioare. Intrebarea este ce declaratii se depun din punct de vedere fiscal pentru acest contract de franciza si care sunt inregistrarile contabile.


Iata raspunsul specialistului!

Se mentioneaza faptul ca societatea factureaza acele prestari servicii catre o alta societate din Romania.

Potrivit art. 271 alin. (1) din Codul fiscal, in intelesul TVA se considera prestare de servicii orice operatiune care nu constituie livrare de bunuri, asa cum este definita la art. 270 din Codul fiscal.
Plata drepturilor de autor catre o alta societate comerciala nu poate fi considerata o livrare de bunuri, deci va fi asimilata unei prestari de servicii efectuate de societatea careia ii platiti acele drepturi.

Potrivit art. 319 alin. (6) lit. a) si d) din Codul fiscal, o persoana impozabila trebuie sa emita o factura catre fiecare beneficiar, pentru livrarile de bunuri sau prestarile de servicii efectuate si pentru orice avans incasat in legatura cu livrarile de bunuri sau prestarile de servicii efectuate.
Astfel, societatea care incaseaza drepturile de autor se considera ca presteaza un serviciu si are obligatia sa va emita factura.

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018
Contabilitatea microintreprinderilor
Contabilitatea microintreprinderilor


Sumele totale brute incasate de societatea dumneavoastra pentru prestarea serviciilor in regim de franciza vor fi transmise sub forma unui raport catre francizor in vederea emiterii facturilor.

Potrivit art. 319 alin. (18) din Codul fiscal, pot fi emise facturi de catre beneficiar in numele si in contul furnizorului/prestatorului in conditiile stabilite prin normele metodologice, punctul 96.

Prin urmare, factura se poate intocmi de catre societatea dumneavoastra in urmatoarele conditii:

a) partile sa incheie un acord prealabil prin care sa se prevada aceasta procedura de facturare.

Acord prealabil inseamna un acord incheiat inainte de inceperea emiterii de facturi de catre client in numele si in contul furnizorului/prestatorului;

b) sa existe o procedura de acceptare a fiecarei facturi. Procedura de acceptare poate fi explicita sau implicita si poate fi convenita si descrisa prin acordul prealabil ori poate fi reprezentata de primirea si prelucrarea facturii;
c) factura sa fie emisa in numele si in contul furnizorului/prestatorului de catre cumparator si trimisa furnizorului/prestatorului;
d) factura sa cuprinda elementele prevazute la art. 319 alin. (20) sau (21) din Codul fiscal;
e) factura sa fie inregistrata in jurnalul de vanzari de catre furnizor/prestator, daca este inregistrat in Romania conform art. 316 din Codul fiscal.

Aplicarea acestor de catre cumparatorul unui bun sau unui serviciu nu restrictioneaza dreptul furnizorului de a emite alte facturi catre respectivul cumparator in perioada acoperita de acord.
Termenii si conditiile acordului prealabil si ale procedurilor de acceptare pentru fiecare factura se stabilesc de catre furnizor/prestator si client. La cererea organului de control, partile trebuie sa fie in masura sa demonstreze existenta acordului prealabil.

Un contract de franciza nu se declara din punct de vedere fiscal. Facturile inregistrate in contabilitate genereaza venituri si cheltuieli care afecteaza recultatul fiscal.

Factura primita pentru serviciile primite de la francizor se inregistreaza:

% = 401
628
4426 
Daca furnizorul nu este inregistrat in scopuri deTVA (sau societatea dumneavoastra este neplatitoare de TVA), inregistrati:
628  = 401



Raspuns oferit pe portalcodulfiscal.ro de Olga Crevelescu – expert contabil.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
drepturi autorinregistrari contabilecod fiscal

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 19 Aprilie 2018


Votati articolul "Contract de franciza. Care este tratamentul contabil si fiscal?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

PFA neplatitor de TVA, inregistrat in ROI, facturare catre firma non-VIES

Intrebare: Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:

PFA neplatitor de TVA, inregistrat in scopuri de TVA conform cod fiscal 153^1, inregistrat in ROI furnizeaza servicii (traduceri) catre o firma din Spania. Clientul a transmis un CIF din Spania, care este raportat ca invalid de catre VIES, dar este valid pe site-ul registrului comertului din Spania.

Clientul spune ca VIES nu recunoaste codul lor de TVA pentru ca "nu au facut pana acum tranzactii intracomunitare". Probabil ca nu sunt inregistrati pentru operatiuni intracomunitare?

Cum trebuie intocmita factura (cu sau fara TVA) si ce mentiune trebuie facuta pe factura referitor la TVA?

Pentru clientii UE confirmati de VIES, scriu (la cererea lor) "Reverse charge according to directive 77/388 EEC article 28c" - e corect?

Multumesc.

Raspuns: Am gasit si un alt articol pe aceasta tema, unde nu se spune in clar ca trebuie sa se factureze fara...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 19 Aprilie 2018 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 2 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016