email
MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.

Utilizarea ocazionala a casei de marcat. Cand apare obligatia scoaterii rapoartelor zilnice sau lunare?

Utilizarea ocazionala a casei de marcat. Cand apare obligatia scoaterii rapoartelor zilnice sau lunare?
casa de marcatdeclaratia F4109OPANAF 627/2018

Analizam cazul unei firme dotate cu casa de marcat care efectueaza ocazional cate o operatiune catre persoane fizice. Expertul nostru explica in continuare care sunt obligatiile operatorului economic in aceasta situatie, cum ar fi necesitatea intocmirii unor declaratii sau scoaterea rapoartelor zilnice sau lunare. 
 

Utilizarea ocazionala a casei de marcat - obligatii: raspunsul specialistului

Conform art. 3 alin. 1-2 din Procedura aprobata prin OPANAF 627/2018 in situatia in care exista aparate de marcat electronice fiscale neutilizate in perioada de raportare, respectiv in situatia in care casa de marcat nu a fost utilizata in nicio zi din cursul unei luni calendaristice operatorul economic nu trebuie sa depuna declaratia A4200, ci declaratia F4109 „Declaratia privind aparatele de marcat electronice fiscale neutilizate”.

In privinta rapoartelor zilnice sau periodice, potrivit art. 4 alin. 6 din OUG 28/1999 si art. 64 alin. 1 din Normele metodologice de aplicare, aprobate prin HG 479/2003 raportul Z de inchidere zilnica este documentul de finalizare a gestiunii pe termen scurt, respectiv zi de lucru, care contine in mod detaliat date ce se vor inregistra in memoria fiscala ca date de sinteza pe termen lung, odata cu emiterea acestui raport. Comanda de inchidere zilnica a totalizatoarelor zilnice cu caracter fiscal este unica si obligatorie.

De asemenea, potrivit art. 34 lit. l din normele metodologice anterior amintite, printre functiile interzise caselor de marcat se numara si emiterea bonului fiscal fara tiparirea raportului Z, daca au trecut 24 de ore de la primul bon emis.

Totodata, conform art. 2 din Procedura aprobata prin OPANAF 627/2017, prin intermediul programului de asistenta existent pe portalul ANAF, fisierele XML create de casa de marcat pentru fiecare raport fiscal de inchidere zilnica din perioada de raportare (luna calendaristica), precum si fisierul registru care contine numerele de ordine ale acestora, exportate pe un mediu de stocare extern, validate si atasate unui fisier PDF se comunica organului fiscal pana cel mai tarziu in data de 20 a lunii urmatoare perioadei de urmatoare.

De aici rezulta ca raportul Z de inchidere zilnica este aferent zilei lucrate, putand fi emis si in urmatoarea zi calendaristica si ca rapoartele Z aferente zilelor calendaristice nelucrate pot lipsi din declaratia A4200, de unde rezulta ca nu trebuie emise rapoarte pentru zilele/perioadele in care nu s-a lucrat.
 


Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Constanta Popa - Economist.

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
casa de marcatdeclaratia F4109OPANAF 627/2018

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 31 August 2020


Votati articolul "Utilizarea ocazionala a casei de marcat. Cand apare obligatia scoaterii rapoartelor zilnice sau lunare?":
Rating:

Nota: 1.83 din 5 din 3 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Inregistrare cerere rambursare fonduri europene

Intrebare: Buna ziua!
Va rog frumos, daca se poate sa ma ajutati cu o parere in privinta inreg cererilor de rambursare a unui proiect din fonduri europene CCE.
1. In momentul in care se trimite CR este corecta inreg?
4752=7582
2. Cand se vireaza CR in contul de la banca
5121=4752

Pana in prezent am colaborat cu un exp ctb si d-lui a fost de parere ca nu se inregistreaza CR in momentul emiterii ci se inreg numai incasare banilor.
5121=705
Aici am avut o problema pt ca din diferite probleme CR1 si CR2 au fost rambursate in aceeasi luna, in acelasi per fiscala. Neavand ch in acea per a treb sa platim un impozit pe profit fabulos.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Multumesc!

Raspuns: Iata in opinia mea inregistrarile contabile, avand la Baza OMFP 3055/ 2009 cu modificarile si...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 31 August 2020 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 6 + 2 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2020 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X