email
E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Determinarea venitului net in cadrul PFA. Ce raspuns ofera specialistul?

determinare venit netcheltuiala deductibilatvapfacodul fiscalregistrul de incasari si plati

In cadrul raspunsului oferit pentru analiza de mai jos, se tine cont de prevederile din  Legea 227/2015 referitoare la regulile generale de stabilire a venitului net anual din activitati independente, determinat in sistem real, pe baza datelor din contabilitate.

Astfel, urmeaza sa stabilim daca TVA-ul achitat catre ANAF reprezinta cheltuiala deductibila pentru PFA, cu mentiunea ca in luna mai a.c. a rezultat TVA de plata. Vom vedea, totodata, daca se se trece in Registrul incasari si plati la rubrica plati la data achitarii TVA-ului.

Potrivit art. 68 alin. (1) din Legea 227/2015 - "Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activitati independente, determinat in sistem real, pe baza datelor din contabilitate”
 - venitul net anual din activitati independente se determina in sistem real ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile deductibile efectuate in scopul realizarii de venituri, cu exceptia situatiilor in care sunt aplicabile prevederile art. 69 si 70.

Prin urmare, venitul net se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile deductibile efectuate in scopul realizarii de venituri.

Taxa pe valoarea adaugata de plata reprezinta o datorie pe care societatea trebuie sa o plateasca catre stat. Aceasta nu face partea din clasa 6 - "Cheltuieli", din planul de conturi si nu este luata in calculul venitului net.

Asadar, TVA de palata achitat la fisc nu este luat in calculul venitului net nefiind o cheltuiala.
 

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de  Elena Olteanu

 

 


de Redactia Contabilul

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

Ghidul Practic al Monografiilor Contabile


Atentie: au aparut monografii anului 2022!

Ai la dispozitie 70 monografii:

- noi-noute, variate, complexe, actuale, controversate si legale
- grupate pe domenii de cel mai mare interes
- usor de accesat, usor de inteles, usor de aplicat
- gata de personalizat cu datele operatiunilor tale

...Vezi AICI detalii complete <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
determinare venit netcheltuiala deductibilatvapfacodul fiscalregistrul de incasari si plati

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 23 Iunie 2016


Votati articolul "Determinarea venitului net in cadrul PFA. Ce raspuns ofera specialistul?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 23 Iunie 2016 ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Atentie, contabili!
Sistemele e-Factura si e-Transport vin cu noi OBLIGATII fiscale!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT
Raportul Special
"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X