email
Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Regim TVA marfa importata si vanduta in afara UE. Ce procedura se aplica?

regim TVAmarfa importataimport marfatvacodul fiscalservicii logistice

In analiza de mai jos, stabilim cum va proceda din punct de vedere al TVA si al formalitatilor vamale o companie care cumpara marfa din China si o vinde prin intermediul unui site din SUA care gestioneaza intreaga logistica. Mentionam ca marfa nu ajunge in Romania, este achitata de compania romaneasca furnizorului chinez, dar este transportata din China in SUA. Compania americana care administreaza site-ul retine din contravaloare produselor vandute contravaloarea serviciilor logistice, diferenta fiind virata in contul companiei din Romania.

Compania din Romania care cumpara marfa din China si o transporta direct in SUA efectueaza de fapt o operatiune de import in SUA unde va plati TVA si taxele vamale aferente la perfectarea vamurii.                                                                                                           
Operatiunea de vanzare a acestor marfuri prin intermediul unui site al unei companii din SUA reprezinta o prestare de servicii pentru firma din Romania si in acest caz este aplicabila regula generala de la alin (2) al art. 278 "Locul prestarii de servicii" din Codul fiscal:          
                
"(2) Locul de prestare a serviciilor catre o persoana impozabila care actioneaza ca atare este locul unde respectiva persoana care primeste serviciile isi are stabilit sediul activitatii sale economice. Daca serviciile sunt furnizate catre un sediu fix al persoanei impozabile, aflat in alt loc decat cel in care persoana isi are sediul activitatii sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se afla respectivul sediu fix al persoanei care primeste serviciile. in absenta unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabila care primeste aceste servicii isi are domiciliul stabil sau resedinta obisnuita."
 
Norme Cod fiscal aferente art. 278 (2):    
                                                                                           
"14. (13) Serviciile pentru care se aplica prevederile art. 278 alin. (2) din Codul fiscal, de care beneficiaza persoane impozabile stabilite in Romania si care sunt prestate de un prestator persoana impozabila care nu este stabilit in Romania, au locul prestarii in Romania, fiind aplicabile cotele de TVA prevazute la art. 291 din Codul fiscal sau, dupa caz, scutirile de TVA prevazute la art. 292, 294, 295 sau 296 din Codul fiscal. "
 
In concluzie, locul prestarii serviciilor fiind in Romania, compania dvs. este obligata sa declare si sa achite TVA in Romania.
 

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Ela Dumitra - Lector Universitar dr.

 

 

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
regim TVAmarfa importataimport marfatvacodul fiscalservicii logistice

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 08 Septembrie 2016


Votati articolul "Regim TVA marfa importata si vanduta in afara UE. Ce procedura se aplica?":
Rating:

Nota: 2.5 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Ce intra in valoarea unei cladiri in regie proprie

Intrebare: Firma construieste in regie proprie o cladire impartita in apartamente de inchiriat;as dori sa stiu daca urmatoarele elemente intra in valoarea cladirii:
1.centrale termice(nu depasesc val de 2000 lei fiecare)
2.calorifere
3.parchet/gresie si faianta.

Raspuns: Construirea in regie proprie presupune inregistrarea tuturor costurilor cu materialele si manopera...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 08 Septembrie 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 10 + 1 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2021 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X