email
MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Achizitie apartament nou. Cota redusa de 5% TVA. Cum se procedeaza corect?

achizitie imobiltvacodul fiscalcota redusa2017constructor

In analiza de mai jos, avem situatia in care, in 20122, o persoana fizica achizitioneaza imobil de la persoana juridica cu 24% TVA. Doi-trei ani mai tarziu achizitioneaza un imobil de la persoana fizica. In 2017 intentioneaza sa achizitioneze un imobil constructie noua direct de la constructor, persoana juridica. Vom vedea daca la achizitia din 2017 beneficiaza de cota de 5% TVA.

In situatia prezentata, persoana fizica poate sa beneficieze de achizitia apartamentului de locuit, nou construit,  prin aplicarea de catre dezvoltatorul imobiliar a cotei reduse de 5% reglementate prin art. 291 alin. (3) lit. c) pct. 3 din Codul fiscal si pct. 38 de la alin. (3) la alin. (6) din normele de aplicare ale acestui articol, dar numai daca sunt indeplinite conditiile legale, prezentate sintetic, dupa cum urmeaza:
- valoarea apartamentului sa nu fie mai mare de 450.000 lei, exclusiv TVA. In acest plafon este inclusa valoarea cotelor indivize din partile comune ale imobilului,  a anexelor gospodaresti si a terenului pe care este construita locuinta, dar nu include valoarea  drepturilor  de servitute legate de locuinta respectiva;
- suprafata utila a locuintei sa fie de maxim 120 m.p., exclusiv suprafata anexelor gospodaresti, de exemplu, boxe, garaje la subsolul ansamblului rezidential.
 
Practic, daca aceste conditii referitoare la locuinta  sunt indeplinite, o persoana fizica sau o  familie poate achizitiona un apartament  cu cota de 5%, daca indeplineste urmatoarea conditie, asa cum rezulta din declaratia pe proprie raspundere autentificata de un notar conform careia:
- lit. (i) in cazul persoanelor necasatorite, sa nu fi detinut si sa nu detina nicio locuinta in proprietate pe care au achizitionat-o cu cota de 5%;
- lit. (ii) in cazul familiilor, sotul sau sotia sa nu fi detinut si sa nu detina, fiecare sau impreuna, nicio locuinta in proprietate pe care a/au achizitionat-o cu cota de 5%;

Aceasta obligatie de declarare este reglementata prin norme, la pct. 38 alin. (5) "cumparatorul trebuie sa puna la dispozitia vanzatorului, cel mai tarziu pana la momentul livrarii bunului imobil, o declaratie pe propria raspundere, autentificata de un notar, din care sa rezulte ca sunt indeplinite conditiile stabilite la art. 291 alin. (3) lit. c) pct. 3 subpct. (i) si (ii) din Codul fiscal, care se pastreaza de vanzator pentru justificarea aplicarii cotei reduse de TVA de 5%."
In concluzie, persoana fizica poate cumpara un apartament nou cu cota redusa TVA 5%, chiar daca detine in proprietate diverse imobile sau chiar o locuinta pe care le-a achizitionat, fie fara TVA (de la un vanzator persoana fizica), fie cu  TVA 24%/20% (de la persoane impozabile inregistrate in scopuri de TVA in regim normal).
 

Raspuns oferit pentru

www.portalcontabilitate.ro de Amelia Dumitras - Consultant fiscal

 

 

de Ioana Andreea Pavel

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
achizitie imobiltvacodul fiscalcota redusa2017constructor

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 02 Martie 2017


Votati articolul "Achizitie apartament nou. Cota redusa de 5% TVA. Cum se procedeaza corect?":
Rating:

Nota: 4.7 din 5 din 5 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Deducere cheltuieli

Intrebare: Suntem 2 asociati in societate, care are ca obiect de activitate - comertul cu ridicata la combustibililor.... Unul dintre noi este angajat si ca agent de vanzari, iar cel de-al doilea doar asociat. 50 %-50%
Se pot deduce cheltuielileintretinere, combustibil,.. pe 2 autovehicule dintre care una autoutilitara si una autoturism societatea nu mai are alti angajati ?

Raspuns: Conform Articolul 21 alineatul 4, din Codul Fiscal : Urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile: t...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 02 Martie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 10 - 2 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Comentarii articol

Postat de: user
Ms, chiar m-ai linistit cu cota 5% in prezent detinand o locuinta mostenita de la parinti. Ce-as spera, poate din 2019 acutuala guvernare sa acorde 5% si pt valori mai mari, dupa cum sugera
Data adaugarii: 18-Mar-2018


Subiectele saptamanii

Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2020 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X