email
MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Se pot acorda prime angajatilor pe perioada decontarii indemnizatiei de 41,5%? Raspunsul specialistului

Se pot acorda prime angajatilor pe perioada decontarii indemnizatiei de 41,5%? Raspunsul specialistului
indemnizatiecodul munciiOUG 92/2020

In cazul in care o firma beneficiaza de subventia de somaj 41,5%, poate acorda angajatilor prime in perioada in care solicita sumele de la stat? Specialistul nostru explica in continuare ce spune legea in acest sens.
 

Prime pentru angajati pe perioada decontarii indemnizatiei de 41,5%: raspunsul specialistului
 

Nu exista nicio interdictie privitoare la acordarea unei prime in perioada in care se beneficiaza de subventia de somaj de 41,5% conform OUG nr. 92/2020.
 
Conform art. 40 alin. (2) lit. c) din Legea nr. 53/2003 privind Codul muncii, una dintre obligatiile angajatorului este “sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca.”
 
Astfel, angajatorul are obligatia sa acorde salariatului bonusul (prima) conform grilei de salarizare, in cazul in care acesta este mentionat in contractul individual de munca.
 

Citeste si: Monografie contabila pentru indemnizatia de 41.5%. OUG 92/2020



Mai mult de cat atat, potrivit Notei de fundamentare a OUG nr. 92/2020 pentru instituirea unor masuri active de sprijin destinate angajatilor si angajatorilor in contextul situatiei epidemiologice determinate de raspandirea coronavirusului SARS CoV-2, precum si pentru modificarea unor acte normative, “(…), se impune, pe de o parte, necesitatea asigurarii unui sprijin angajatilor si angajatorilor in vederea reluarii activitatii economice si mentinerii fortei de munca pe care angajatorii o au la dispozitie, iar, pe de alta parte, impulsionarea angajatorilor de a atrage forta de munca disponibila, inclusiv din domenii pentru care activitatea se va mentine restrictionata. (…)

Avand in vedere faptul ca o parte dintre angajatori au avut activitatea intrerupta sau redusa, fiind in imposibilitatea de a realiza venituri care sa sustina mentinerea angajatilor si plata salariilor acestora si reluarea activitatii economice, luand in considerare faptul ca adoptarea acestei masuri de sprijin are in vedere consolidarea pietei muncii, concomitent cu prevenirea cresterii ratei somajului la nivel national, precum si asigurarea unui ajutor financiar acordat angajatorilor pentru sustinerea platii salariilor angajatilor, contribuind astfel la reducerea efectelor sociale negative determinate de raspandirea coronavirusului SARS-CoV-2, (…)”.
 
In opinia specialistul, se poate acorda prima in perioada in care se beneficiaza de subventia de somaj de 41,5% conform OUG nr. 92/2020, intrucat aceasta subventie este un ajutor financiar acordat angajatilor si angajatorilor in vederea reluarii activitatii economice si mentinerii fortei de munca si impulsionarea angajatorilor de a atrage forta de munca disponibila.
 
Mai mult decat atat, indemnizatia rezultata din aplicarea in cota de 41,5% la salariul de baza brut corespunzator locului de munca ocupat, nu este influentata de acordarea primei (bonusului).



Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Alina Elena - Consultant fiscal.

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
indemnizatiecodul munciiOUG 92/2020

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 21 Octombrie 2020


Votati articolul "Se pot acorda prime angajatilor pe perioada decontarii indemnizatiei de 41,5%? Raspunsul specialistului":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Interdictie achizitii publice servicii de telefonie mobila

Intrebare: Buna dimineata !

Prin luna august 2019, a aparut un proiect de ordonanta a Guvernului, odata cu rectificarea bugetului de stat, in care se spunea ca:
- Incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei ordonante, autoritatile si institutiile publice, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 30 din Legea nr. 500/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, şi la art. 2 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 273/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, indiferent de sistemul de finantare si de subordonare, inclusiv activitatile finantate integral din venituri proprii, infiintate pe langa institutiile publice, nu pot achizitiona din fonduri publice servicii de telefonie mobila pentru personalul angajat, cu exceptia personanelor care ocupa functii de demnitate publica.

Astfel, autoritatile si institutiile publice nu mai puteau plati angajatilor abonamentele pentru telefoanele mobile.
Interdictia viza toate institutiile publice, chiar si pe cele finantate integral din venituri proprii, ce nu primesc bani de la buget.

Citisem la un moment dat in anul 2019 ca acele Contracte se deruleaza doar pana la incetarea valabilitatii contractelor, pentru a nu se plati penalitati si ca alte asemenea Contracte nu se mai pot prelungi sau incheia, adica ar fi interzis a se prelungi sau incheia.

Nu am reusit sa gasesc pe Internet acea Ordonanta a Guvernului.

Va rugam frumos, ne puteti ajuta cu un raspuns? In anul 2020, exista interdictia de achizitii publice de servicii de telefonie mobila
de catre institutiile publice, pentru telefoane de serviciu pentru angajati?

Raspuns: Nu. Nu poate fi decat o Hotarare a ordonatorului, Consiliu Local, Primarie.... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 21 Octombrie 2020 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 7 + 3 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2020 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X