Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Erori contabile semnificative din anii precedenti. Ce ne sfatuieste specialistul privind depunerea D 101?

declaratia 101erori contabiledepunere rectificativa

Avem mai jos situatia in care in luna aprilie 2017 s-a constatat ca in anii precedenti (2014 si 2015) s-au intocmit eronat note contabile (in loc sa se diminueze contul de cheltuiala s-a diminuat contul 409). S-a intocmit nota de reglare in 2017 prin contul 1174 rezultat reportat din corectarea erorilor contabile. Conform art. 19 Cod fiscal pct. 3 lit a), erorile se corecteaza prin ajustarea rezultatului fiscal al anului la care se refera si depunerea de declaratii rectificative.

Avand in vedere ca suma este semnificativa, stabilim daca se depun declaratii rectificative pentru fiecare trimestru si declaratia 101 anuala rectificata chiar daca bilanturile nu vor mai corespunde cu declaratia anuala 101. De asemenea, in cazul in care cheltuiala este aferenta venitului din aceea perioada, vom vedea daca se consider deductibila la calcul impozit profit si daca soldul contului 1174 se va inchide prin contul 1171.

Iata sfatul specialistului:


Intr-adevar, trebuie depuse declaratii rectificative pentru anii 2014 si 2015, avand in vedere ca este vorba de erori semnificative ale exercitiilor precedente, tratate ca din punct de vedere contabil prin inregistrarea in contul 1174 si aceasta implica, din punct de vedere al impozitului pe profit, ajustarea rezultatului fiscal al anului la care se refera acestea si depunerea unei declaratii rectificative conform art. 19 alin. 3 lit. a din Codul fiscal. Cheltuielile vor fi deductibile in masura in care au fost efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, in conformitate cu prevederile art. 21 alin. 1 din vechiul Cod fiscal, in vigoare pe perioada respectiva.

Fiind vorba de cheltuieli care or sa conduca la diminuarea rezultatului fiscal/profitului impozabil pentru cei 2 ani fiscali, deci nu or sa determine majorari, ci diminuari, de impozit pe profit, este suficienta depunerea declaratiilor 101 rectificative, fara a mai fi necesara si depunerea declaratiilor rectificative 100 pentru fiecare trimestru din cei doi ani. Nu conteaza faptul ca informatiile din declaratiile anuale 101 rectificative nu vor mai corespunde cu situatiile financiare anuale deja depuse intrucat acesta este si rostul evidentierii sumelor inregistrate eronat pe seama contului 1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile". Nu este neaparata nevoie inchiderea contului 1174 pe seama contului 1171, avand in vedere ca ambele sunt analiticile ale contului 117 "Rezultatul reportat".


Imprumuturi, dobanzi si decontari cu asociatii
Imprumuturi, dobanzi si decontari cu asociatii

Vezi detalii

Promotii si politici de discount
Promotii si politici de discount

Vezi detalii

Proceduri contabile pentru societati comerciale
Proceduri contabile pentru societati comerciale

Vezi detalii


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa - Economist

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 23 Mai 2017


Votati articolul "Erori contabile semnificative din anii precedenti. Ce ne sfatuieste specialistul privind depunerea D 101?":
Rating:

Nota: 3.88 din 5 din 4 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Stornare obiect de inventar casat

Intrebare: Buna ziua,

Va rog frumos sa imi transmiteti daca se poate storna un obiect de inventar casat? Se poate si inregistrarea contabila pentru stornarea unui obiect de inventar casat. Multumesc frumos

Raspuns: Obiectele de inventar scoase din uz nu se factureaza decat daca sunt vandute ca obiecte sau deseuri,...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 23 Mai 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 5 + 3 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile