Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
 Cartea Verde a Contabilitatii 2018

Conventie civila: Care este baza de calcul a impozitului pe venit?

OUG 82OUG 58impozit pe venit

Potrivit alin. (2) al art. III din OUG 58/2010 astfel cum a fost modificata prin OUG 82/2010, asupra veniturilor rezultate din activitati profesionale desfasurate in baza contractelor/conventiilor incheiate potrivit Codului civil, se datoreaza contributii individuale de asigurari sociale si de asigurari pentru somaj. Obligatia declararii, calcularii, retinerii si platii contributiilor individuale de asigurari sociale si de asigurari pentru somaj, corespunzatoare acestor venituri, revine platitorului de venit.

Platitorii de venit nu vor avea insa obligatia declararii, calcularii, retinerii si platii contributiilor individuale de asigurari pentru somaj si de asigurari sociale, corespunzatoare veniturilor profesionale platite, persoanelor care detin statutul de asigurat in temeiul unui contract de asigurare pentru somaj potrivit alin. (4) al art. III din OUG 58/2010, precum si persoanelor persoanelor asigurate in alte sisteme, neintegrate sistemului public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, si persoanelor care au calitatea de pensionari, dupa caz.

Din punct de vedere al impozitului pe venit, retinerea la sursa a impozitului de catre platitorul de venit se poate face dupa doua metodologii, respectiv:

- prin retinerea la sursa, potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) si alin. (2) din Codul fiscal, a unui impozit in cota de 10% reprezentand plata anticipata in contul impozitului anual datorat de persoana fizica; persoana fizica are in schimb obligatia evidentierii veniturilor si cheltuielilor in vederea declararii venitul net anual si stabilirii de catre administratia fiscala prin decizia de impunere a impozitului anual datorat stabilit in cota de 16% si a diferentelor de impozit anual rezultat din regularizarea impozitului anual datorat cu platile anticipate, potrivit art. 84 din Codul fiscal.

- prin retinerea la sursa a unui impozit final stabilit in cota de 16% conform optiunii exercitate de in scris la momentul incheierii contractului, potrivit art. 52 indice 1 din Codul fiscal.

Autoturisme pe firma. Regim fiscal in 2018
Autoturisme pe firma. Regim fiscal in 2018

Vezi detalii

Preturile de transfer. Dosarul perfect legal!
Preturile de transfer. Dosarul perfect legal!

Vezi detalii

Manual de Politici Contabile 2018
Manual de Politici Contabile 2018

Vezi detalii




In ambele cazuri, baza de calcul a impozitului pe venit la care platitorul va aplica cota de 10% reprezentand plata anticipata, respectiv de 16% reprezentand impozit final, va fi venitul brut din activitatea desfasurata in baza conventiei/contractului civil incheiat potrivit Codului civil.
Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
OUG 82OUG 58impozit pe venit

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 21 Februarie 2011


Votati articolul "Conventie civila: Care este baza de calcul a impozitului pe venit?":
Rating:

Nota: 4.75 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

ONG si activitatile economice

Intrebare: Buna ziua,

Conduc un ong si membrii fondatori au hotarat sa dezvolte activitati economice pe el. As avea mai multe intrebari.
1. In ce conditii pot desfasura activitatile economice, daca acestea sunt deja prevazute in statul? Ce acte si unde trebuie depuse (de ex. anaf)?
2. Se poate recupera pe ong tva-ul intra si extra comunitar? Daca da, in ce conditii?
3. Raportarile se fac in aceleasi conturi contabile ca si un SRL? Actele se depun la anaf sau la min justitiei?
4. Daca se face profit la finele anului ce se face cu acesta? Trebuie cheltuit neaparat?
5. Ce cheltuieli se pot deduce pe un ong? Cheltuielile de sediu sau de punct de lucru (amenajarea acestuia) se pot deduce pe ong?
6. Se poate recupera TVA-ul pe ong?

Raspuns: Operatiunile economice ale unei ONG sunt limitate si nu sunt operatiuni comerciale, ci doar vanzari...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 21 Februarie 2011 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 3 + 2 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Comentarii articol

Postat de: ma*****
buna ziua pentru o asociatie de proprietari care are conventii civile ce declaram incepand cu 01.01.2011 conform oug58?
Data adaugarii: 23-Feb-2011
Postat de: fl*****
contributiile individuale de asigurari sociale si de asigurari pentru somaj, corespunzatoare acestor venituri nu se deduc la calculul impozitului?? cam asa se intelege.
Data adaugarii: 22-Feb-2011
Postat de: fl*****
contributiile individuale de asigurari sociale si de asigurari pentru somaj, corespunzatoare acestor venituri nu se deduc la calculul impozitului?? cam asa se intelege.
Data adaugarii: 22-Feb-2011
Postat de: al*****
Buna ziua, sa inteleg ca, se retine 16% la brut pt. Conventiile civile? Pt. sanatate si somaj sa calculeaza contributii separat? Daca puteti, astept un raspuns. Oricum Codul fiscal este in permanenta schimbare, iar la ANAF Bv. cand pui o intrebare se ita tare ciudat la contribuabil. Multumesc, Alexandru Milan
Data adaugarii: 22-Feb-2011
Postat de: pe*****
daca am inteles bine pentru un pensionar angajat cu contract de munca cu timp partial sau chiar cu norma intreaga,anajatorul nu retine sa vireze contributii pentru CAS,CASSsiSOMAJ.se plateste doar impozit de 16%.as dori sa stiu punctul dvs.de vedere .va multumesc anticipat.
Data adaugarii: 22-Feb-2011
Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile