email
E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Includem in calculul cifrei de afaceri pentru scutirea de TVA si biletele de spectacol vandute?

vanzare biletefundatiecifra de afaceriscutirescutirea de TVAcalculul cifrei de afaceri

Urmeaza sa stabilim daca veniturile obtinute de o fundatie din vanzarea biletelor de spectacol intra la calculul cifrei de afaceri si la calculul plafonului pentru trecerea la platitor de TVA.

Potrivit art. 152 alin. 2 din Codul fiscal in cifra de afaceri care serveste drept referinra pentru aplicarea plafonului de scutire de TVA de 65.000 euro intra valoarea livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii taxabile sau care ar fi fost taxabile, daca nu ar fi fost realizate de mica intreprindere ce beneficiaza de scutire, a operariunilor rezultate din activitari economice pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate, daca taxa ar fi deductibila, in cazul in care aceste operariuni ar fi fost realizate in Romania, a operatiunilor scutite cu drept de deducere si a celor scutite fara drept de deducere prevazute la art. 141 alin. 2 lit. a, b, e si f din Codul fiscal, daca acestea nu sunt accesorii activitarii principale.

Rezulta ca operariunile scutite fara drept de deducere prevazute la art. 126 alin. 9 lit. c coroborat cu art. 141 alin. 1 din Codul fiscal nu intra in calculul cifrei de afaceri.

Astfel, daca fundaria este recunoscuta ca atare de catre Ministerul Culturii si Cultelor, iar biletele de spectacol se elibereaza pentru reprezentanrii culturale asa cum sunt ele precizate la pct. 30 din Normele metodologice (teatru, opera etc.) atunci intervine scutirea de la art. 141 alin. 1 lit. m din Codul fiscal si, in consecinra, veniturile obrinute de fundarie din vanzarea biletelor de spectacol nu intra in calculul cifrei de afaceri de 65.000 euro (220.000 lei).

Daca nu sunt indeplinite condiriile pentru acordarea scutirii de la art. 141 alin. 1 lit. m din Codul fiscal, atunci vanzarea biletelor de spectacol este considerata operariune taxabila, iar veniturile obrinute intra in calculul cifrei de afaceri, fundaria beneficiind de scutire doar ca mica intreprindere in limita plafonului de scutire de 65.000 euro.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

de Redactia Contabilul

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

Cunoasteti noutatile aduse de OG nr. 16/2022?


Atentie: Sunt peste 60 de schimbari radicale ale Codului fiscal!

Astfel, avem prevederi noi privind:

1. Impozitul pe venitul microintreprinderilor
2. Impozitul pe profit
3. Impozitul pe venit
4. Contributia de asigurari sociale (CAS)
5. Contributia de asigurari sociale de sanatate (CASS)
6. Impozitul pe veniturile obtinute de nerezidenti

...Vezi AICI lista completa <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
vanzare biletefundatiecifra de afaceriscutirescutirea de TVAcalculul cifrei de afaceri

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 06 Iunie 2014


Votati articolul "Includem in calculul cifrei de afaceri pentru scutirea de TVA si biletele de spectacol vandute?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Atentie, contabili!
Sistemele e-Factura si e-Transport vin cu noi OBLIGATII fiscale!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT
Raportul Special
"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X