email
Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Tratamentul fiscal, la beneficiar, al tichetelor cadou, de masa, de cresa, culturale si al voucherelor de vacanta

Tratamentul fiscal, la beneficiar, al tichetelor cadou, de masa, de cresa, culturale si al voucherelor de vacanta
tichete de masatichete de cresatratament fiscal

Directia Generala Regionala a Finantelor Publice Brasov, Serviciul Asistenta pentru Contribuabili, a publicat un nou material informativ pentru a veni in sprijinul contribuabililor.

Tema este "Tratamentul fiscal, la beneficiar, al biletelor de valoare: tichete cadou, tichete de masa, tichete de cresa, tichete culturale si vouchere de vacanta acordate potrivit legii".


Consulta tabelul integral aici. ►

 

Sursa: DGRFP Brasov

de Redactia Contabilul

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete de masatichete de cresatratament fiscal

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 11 Mai 2021


Votati articolul "Tratamentul fiscal, la beneficiar, al tichetelor cadou, de masa, de cresa, culturale si al voucherelor de vacanta":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Ce salariu se va majora cu 25% ?

Intrebare: Bună diminea?a !

Astazi, din nou la munca .....
si o alta problema !!! ......

Va rog sa ave?i amabilitatea de administrare răspunde la următoarea problema:

- o colega a sus?inut examenul de promovare în luna decembrie 2017
- în urma promovării, i se va calcula salariul majorat începând cu data de 01.01.2018,
conform regulamentului de promovare
?i conform art.13 alin.2 din O.U.G. nr.91 /06.12.2017 pentru modificarea şi completarea Legii-cadru nr.153 /2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice,
iar salariul majorat îl va primi în februarie 2018

- dar, începând cu data de 01.01.2018, cuantumul brut al salariilor de bază ?i cuantumul brut al sporurilor se majorează cu 25% faţă de nivelul acordat pentru luna decembrie 2017
conform art.38 alin.3 din Legea-cadru nr.153 /2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice ?i conform art.7 alin.2 din O.U.G. nr. 90 din 6 decembrie 2017 privind unele măsuri fiscal-bugetare, modificarea şi completarea unor acte normative şi prorogarea unor termene.

Problema este următoarea:
- cum se va face calculul salariului colegei ?
- care este ordinea în care se va face calculul salariului colegei ?
- la ce salariu de bază se va aplica majorarea de 25% ?
la salariul majorat, de promovare ? sau
la salariul avut în luna decembrie 2017, înainte de promovare ?
iar salariul de promovare va rămâne mai mic decât
cel stabilit prin art.13 alin.2 din O.U.G. nr.91 /06.12.2017
( pentru că, practic, în urma re?inerii contribu?iilor transferate la angajat,
salariul majorat, de promovare, odată ce nu va fi majorat cu 25%,
va fi diminuat fa?ă de cel stabilit prin art.13 alin.2 din O.U.G. nr.91 /06.12.2017 ? )
- ce variantă de calcul este corectă din cele 3 variante de mai jos ?

1. - pentru luna ianuarie 2018:
- mai întâi se va calcula salariul majorat, de promovare
la care se va aduna
majorarea de 25% a salariului colegei avut în luna decembrie 2017, înainte de promovare ?
?i a?a se va merge tot anul 2018 cu acest salariu ?

sau
2. - pentru luna ianuarie 2018:
- mai întâi se va calcula salariul majorat, de promovare
la care se va aduna majorarea de 25% aplicată la salariul majorat, de promovare ?
pentru că altfel, salariul majorat, de promovare
ar fi mai mic decât cel stabilit prin art.13 alin.2 din O.U.G. nr.91 /06.12.2017 ?

sau
3. - pentru luna ianuarie 2018:
- mai întâi se va calcula salariul majorat, de promovare
la care se va aduna majorarea de 25% a salariului colegei avut în luna decembrie 2017, înainte de promovare ?
iar pentru luna februarie 2018:
majorarea de 25% se va aplica
?i la salariul majorat, de promovare ?
pentru că altfel, salariul majorat, de promovare
ar fi mai mic decât cel stabilit prin art.13 alin.2 din O.U.G. nr.91 /06.12.2017 ?

Va rog din tot sufletul sa ma ajutati cu un sfat.

Raspuns: Dar majorarea de 25% - se spune ca se aplica la salariul avut in luna decembrie 2018 ... or,...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 11 Mai 2021 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!

Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 6 + 2 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2021 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X