Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Expertul contabil poate cumula functia de salariat asociat unic si administrator la SRL ?

Legea 31/1990Legea 441/2006administratorcontract individual de muncaOrdinul 170/2008

 

de Rodica Mantescu, valabil la 09-Sep-2010

Intrebare: Sunt asociat unic si administrator la un SRL, dar sunt si salariat in functia de economist a acestei societati. Este vreo lege care imi interzice acest lucru si daca da care? Precizez ca societatea este de contabilitate si sunt expert contabil.

Raspuns:
Art. 1371 alin. (3) din Legea 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, in redactarea primita prin Legea 441/2006, dispune ca, ”pe durata indeplinirii mandatului, administratorii nu pot incheia cu societatea un contract de munca. In cazul in care administratorii au fost desemnati dintre salariatii societatii, contractul individual de munca este suspendat pe perioada mandatului.”

Insa, aceasta interdictie vizeaza numai administratorii/directorii societatilor comerciale pe actiuni. In acest sens, art. 197 alin. (4) din acelasi act normativ stabileste ca „ dispozitiile privitoare la administrarea societatilor pe actiuni nu sunt aplicabile societatilor cu raspundere limitata, indiferent daca sunt sau nu supuse obligatiei de auditare.”

In privinta societatilor comerciale cu raspundere limitata, art. 197 alin. (1) din Legea 31/1990 prevede ca, „societatea este administrata de unul sau mai multi administratori, asociati sau neasociati, numiti prin actul constitutiv sau de adunarea generala.”

In cazul in care administratorul este angajat in baza unui contract individual de munca, functia este de administrator societate comerciala codul 241939 conform Ordinului 170/2008 al Ministerului Muncii, Familiei si Egalitatii de sanse privind completarea Clasificarii ocupatiilor din Romania.


Fisa sintetica pe platitor
Fisa sintetica pe platitor

Vezi detalii

Proceduri contabile pentru societati comerciale
Proceduri contabile pentru societati comerciale

Vezi detalii

Imprumuturi, dobanzi si decontari cu asociatii
Imprumuturi, dobanzi si decontari cu asociatii

Vezi detalii




In ceea ce priveste cumulul dintre asociat unic si salariat, art. 1961 alin. (3) din Legea 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, stabileste ca asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 09 Septembrie 2010


Votati articolul "Expertul contabil poate cumula functia de salariat asociat unic si administrator la SRL ?":
Rating:

Nota: 2.5 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

TVA livrare de bunuri in UE

Intrebare: Sunt o firma din Romania înregistrata in scop de TVA . Nu sunt înscris in Registrul Operatorilor Intracomunitari. Am facut o livrare de bunuri in Germania cu TVA 24%. E corect ? menționez ca transportul e facut de o firma terț?

Raspuns: Nu este corect rationamentul dumneavoastra. Faptul ca nu sunteti inregistrati in ROI nu va justifica...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 09 Septembrie 2010 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 4 + 2 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Comentarii articol

Postat de: ce*****
FUNCTIE : Activitate administrativă pe care o prestează cineva în mod regulat si organizat într-o institutie, în schimbul unui salariu; serviciu, slujbă, post 2. Grad pe care îl detine cineva într-o ierarhie administrativă. 2. Sarcină, rol; destinatie OCUPATIE :Îndeletnicire, treabă, activitate; preocupare, Profesiune, slujbă, post. CUM IN COR EXISTA OCUPATIA 2441- ECONOMISTI care este problma ,,neexpertului,, sau ,,neexpertei,, nichita 62. Oameni buni afisati-va frustrarile la psiholog, ca aici e un site cu informatii contabile si legislative .
Data adaugarii: 13-Sep-2010
Postat de: iu*****
cred ca problema expusa se referea la posibilitatea de a fi administrator al societatii si conducatorul contabilitatii societatii respective, dat fiind ca domnia sa este si expert contabil in acelasi timp...cu alte cuvinte, daca poate fi si administrator si director economic...
Data adaugarii: 11-Sep-2010
Postat de: mi*****
Din punctul de vedere al Clasificarii Ocupatiilor din Romania COR, functia este o forma de ocupatie, fiind activitatea desfasurata de o persoana intr-o ierarhie functionala de conducere sau executie. In COR, functiile sunt cuprinse in grupele majore de la 1 la 5. ,,NICHITA 62" ... SE PARE CA LUMINA NU E SUFICIENTA...
Data adaugarii: 10-Sep-2010
Postat de: ni*****
Opinia mea... - "economist" nu este functie... - dl. expert contabil trebuia sa stie macar asta si sa-si puna aceste intrebari inainte de a fi toate acestea, dar multumim, ca datorita domniei sale , ne mai luminam si noi, care nu suntem experti.
Data adaugarii: 10-Sep-2010
Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

  • Unde platiti daca aplicati Split TVA de la 1 octombrie?

    • In ce priveste sistemul de split TVA, trebuie retinut, inainte de toate, ca daca nu ati aplicat de la 1 octombrie, pentru acest sistem se poate opta si in lunile noiembrie si inclusiv decembrie. Vazut de catre unii specialisti ca o suprasecurizare a sistemului actual de plata a TVA, mecanismul face ca banii aflati in conturile de TVA sa nu mai poata fi folositi circa 55 de zile ca in prezent, ci doar 7 zile..  ATENTIE! Nu aplica acest sistem persoanele fizice impoza...» citeste mai departe aici

  • Split TVA va bloca Inspectia Fiscala: Este o lovitura data Inspectiei Fiscale, spune Sindicatul Finantistilor

    • Sistemul de Split TVA reprezinta "inca o lovitura data Inspectiei Fiscala", precizeaza Dan Bucur, presedintele Sindicatul Finantistilor din Administratia Fiscala. "Solutionarea cererii de aprobare a transferului sumelor din contul de TVA (restituiri de TVA) se va face de catre structurile de inspectie fiscala.  Cred ca facto...» citeste mai departe aici

  • Sfatul expertului Robert Gearba: Obligatia de raportare pentru firmele care fac parte din grupuri international. Country by country report

    • Pe plan european si mondial se incearca din ce in ce mai mult ca firmele sa fie obligate sa declare profitul si sa plateasca impozitul pe profit in jurisdictia unde el este realizat. In ultima vreme a aparut o intreaga legislatie in acest sens, iar organismele specializate din majoritatea tarilor lumii intaresc cooperarea in vederea realizarii obiectivului anterior mentionat. Ca parte a Uniunii Europene, tara noastra are obligatia de a transpune la ...» citeste mai departe aici

  • Creditarea contului de TVA. Informare MFP

    • Ministerul de Finante a oferit, in cadrul unui nou material informativ, o serie de precizari privind creditarea contului de TVA in cadrul mecanismului de plata defalcata a TVA: 1. TVA incasata, aferenta livrarilor de bunuri/prestarilor de servicii, inclusiv taxa aferenta avansurilor: - sume din alte conturi de TVA ale clientilor platitori de TVA   - sume din contul curent al clientilor neplatitori de TVA 2. Transferuri de sume din contul curent a...» citeste mai departe aici

  • Completarea declaratiei 311. Ce se declara la pozitia 2 din D311?

    • Potrivit prevederilor din Instructiunile de completare a a formularului (311) – "Coloana "Baza impozabila" - se completeaza cu baza de impozitare, exclusiv taxa, aferenta tuturor achiziţiilor de bunuri si/sau de servicii pentru care sunt persoane obligate la plata taxei, in conditiile legii, efectuate dupa anularea inregistrarii in scopuri de TVA, din oficiu, conform prevederilor art. 316 alin. (11) lit. a) -e) sau h) din Codul fiscal si a caror exigibilitate intervi...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".