email
MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.

Scoatere din evidenta creante. Sunt pierderile deductibile? Cand se pot inregistra radieri pentru creante neincasate?

scoatere din evidenta creanteprofitimpozitvenituricod fiscalclienti neincasati

In randurile de mai jos, analizam cazul unei societati comerciale din Romania, platitoare de impozit pe profit, care va radia creante de la clienti neincasati.

Daca anterior s-au inregistrat notele contabile privind provizioanele conform art. 22 lit. h) din Codul fiscal in proportie de 30% din valoarea neincasata, stabilim daca pierderea din creante pentru clientii neincasati care nu au decizie de faliment definitiva este deductibila la impozitul pe profit in proportie de 30% si daca venitul din provizioan este neimpozabil (30% din valoare).

De asemenea, stabilim daca se pot inregistra radieri pentru creante neincasate care nu au o vechime de peste 3 ani.


Conform art.21 alin. 4 lit o din Codul fiscal, cheltuielile cu scoaterea din evidenta a clientilor neincasati sunt deductibile fiscal, pentru partea acoperita de provizion, chiar daca nu exista decizia de faliment definitiva si irevocabila.Redam mai jos aceste prevederi:

"o) pierderile inregistrate la scoaterea din evidenta a creantelor incerte sau in litigiu, neincasate, pentru partea neacoperita de provizion, potrivit art. 22, precum si pierderile inregistrate la scoaterea din evidenta a creantelor incerte sau in litigiu, neincasate, in alte situatii decat cele prevazute la art. 21 alin. (2) lit. n). In aceasta situatie, contribuabilii care scot din evidenta clientii neincasati sunt obligati sa comunice in scris acestora scoaterea din evidenta a creantelor respective, in vederea recalcularii profitului impozabil la persoana debitoare, dupa caz;"
 
Veniturile din anularea provizioanelor pentru care s-a acordat deductibilitate, vor fi impozabile la calculul impozitului pe profit. Sunt neimpozabile veniturile din anularea provizioanelor care au fost considerate nedeductibile fiscal, conform art. 20 lit.c din codul fiscal, mai jos redata:

"Urmatoarele venituri sunt neimpozabile la calculul profitului impozabil:
c) veniturile din anularea cheltuielilor pentru care nu s-a acordat deducere, veniturile din reducerea sau anularea provizioanelor pentru care nu s-a acordat deducere, veniturile din recuperarea cheltuielilor nedeductibile, veniturile din restituirea ori anularea unor dobanzi si/sau penalitati de intarziere pentru care nu s-a acordat deducere, precum si veniturile reprezentand anularea rezervei inregistrate ca urmare a participarii in natura la capitalul altor persoane juridice."
 
De altfel, puteti scoate din evidenta creante pentru clienti care au fost radiati de la Registrul Comertului. Deductibilitate se va acorda insa numai celor care au fost radiati ca urmare a falimentului, pentru care exista hotarare definitiva si irevocabila de faliment, conform art. 21 alin.2 lit.n.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

 

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
scoatere din evidenta creanteprofitimpozitvenituricod fiscalclienti neincasati

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 04 Martie 2015


Votati articolul "Scoatere din evidenta creante. Sunt pierderile deductibile? Cand se pot inregistra radieri pentru creante neincasate?":
Rating:

Nota: 2.75 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Se poate schimba denumirea unei firme active si ce trebuie facut?

Intrebare: Buna ziua,

Cum se procedeaza pentru a schimba numele unei societati comerciale si ,ce acte juridice si fiscale trebuiesc intocmite.Firma este activa si nu are datorii catre bugete.

Raspuns: Schimbarea denumirii unei societati se face doar in cazul in care exista o operatiune de fuziune sau...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 04 Martie 2015 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 6 + 3 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2020 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X