email
MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Bonuri fiscale. Cum procedam in cazul unui ONG in ce priveste deducerea?

bonuri fiscaleONGcombustibilcheltuieliTVAsumebonurideducerecif

Un ONG are diverse bonuri fiscale pana in 100 de euro, pe unele aparand codul fiscal al ONG-ului, pe altele nu.

Trebuie sa apara CIF-ul pe toate bonurile inclusiv pe cele de combustibil pentru a fi considerate cheltuieli avand in vedere ca este ONG?

Potrivit prevederilor pct. 46 din Normele de aplicare a Codului Fiscal pentru achizitiile de bunuri si servicii pe baza de bonuri fiscale emise in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, deducerea taxei poate fi justificata cu bonurile fiscale care indeplinesc conditiile unei facturi simplificate in conformitate cu prevederile art. 155 alin. (11), (12) si (20) din Codul fiscal daca furnizorul/prestatorul a mentionat pe bonul fiscal cu ajutorul aparatului de marcat electronic fiscal codul de inregistrare in scopuri de TVA al beneficiarului.
 
            Astfel, pentru bonurile fiscale emise conform acestor prevederi, respectiv:

-    valoarea inclusiv TVA este sub 100 euro
-    bonul are imprimat codul de inregistrare in scopuri de TVA al beneficiarului,

TVA se deduce pe baza acestor bonuri fiscale.
 
Inscrierea CIF-ului pe bonurile fiscale are ca scop deducerea TVA.

Avand in vedere ca organizatia este neplatitoare de TVA si aceste bonuri nu vor fi utilizate pentru deducerea TVA, pot fi inregistrate pe cheltuieli bonurile ce nu au CIF-ul inscris pe ele.

Raspuns oferit pentru

www.portalcontabilitate.ro de Gabi Popescu, auditor financiar

 


de Redactia Contabilul

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

Atentie: ANAF a dat STARTUL controalelor in 2022!


Puteti sa demonstrati realitatea incontestabila a tranzactiilor dvs.?

Descoperiti acum modelele documentelor justificative pe care NU le reglementeaza NIMENI si NIMIC! Dar LE CER toti inspectorii fiscali!

Lucrarea Documente (suplimentare) obligatorii in caz de control va ofera acum colectia de acte si documente justificative pe care niciun inspector nu se asteapta sa le prezentati ca argument indestructibil in favoarea dvs.

...Vezi AICI detalii complete <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
bonuri fiscaleONGcombustibilcheltuieliTVAsumebonurideducerecif

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 20 Aprilie 2015


Votati articolul "Bonuri fiscale. Cum procedam in cazul unui ONG in ce priveste deducerea?":
Rating:

Nota: 3.33 din 5 din 3 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 20 Aprilie 2015 ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2022 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT Raportul Special
"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X