email
MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Cand datoreaza CAS un PFA? Incadrarea in categoria persoanelor obligate sa se asigure

pfacasveniturisalariu minimcodul fiscalsalariul mediu

In randurile de mai jos, stabilim daca in cazul unui PFA nu se datoreaza CAS daca acesta a realizat in anul precedent venituri inferioare pragului minim de 35% din salariul mediu. De asemenea, vom vedea daca se face lunar calculul privind incadrarea si daca in fiecare luna venitul realizat trebuie sa fie inferior sumei de 845 lei sau anual.

Intr-adevar potrivit art. 296 indice 22 alin. (1) din Codul fiscal, contribuabilii al caror venit ramas dupa deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate in scopul realizarii acestui venit, respectiv valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub nivelul minim de 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, nu datoreaza contributie de asigurari sociale.

Pct. 32 din Normele metodologice pentru aplicarea acestui articol vine sa clarifice modul in care se efectueaza incadrarea in categoria persoanelor obligate sa se asigure. Aceasta se face in functie de:

- venitul realizat in anul precedent, ramas dupa scaderea din totalul veniturilor incasate a cheltuielilor efectuate in scopul realizarii acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentand contributii sociale, raportat la numarul lunilor de activitate din cursul anului, in cazul contribuabililor care desfasoara activitati impuse in sistem real;

- venitul estimat a se realiza potrivit art. 81 alin. (1) din Codul fiscal, in cazul contribuabililor care isi incep activitatea in cursul anului fiscal;

- valoarea lunara a normelor de venit, obtinuta prin raportarea normelor anuale de venit la cele 12 luni ale anului dupa aplicarea corectiilor prevazute la art. 49 din Codul fiscal, in cazul contribuabililor care desfasoara activitati impuse pe baza de norme de venit.

Pentru a raspunde la intrebarea formulata, trebuie in primu rand sa ne referim la intelesul dat de Codul fiscal notiunii de venit realizat in anul precedent/venit estimat a se realiza/norma de venit. In toate cele 3 situatii referirea se face la nivel de an fiscal astfel cum si venitul net din activitati independente se determina la nivel de an pe baza datelor din contabiltate sau cum estimarea veniturilor ce urmeaza a se realiza vizeaza perioada ramasa din anul fiscal sau cum normele de venit sunt stabilitela nivel de an.

Asadar pentru verificarea incadrarii in plafon, venitul la nivel de an (venitul realizat in anul precedent, ramas dupa scaderea din totalul veniturilor incasate a cheltuielilor efectuate in scopul realizarii acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentand contributii sociale sau venitul estimat a se realiza in anul fiscal sau normele anuale de venit) se imparte la lunile de activitate din anul fiscal, iar rezultatul se compara cu plafonul de 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat.

Raspuns oferit pentru

www.portalcontabilitate.ro de Dani Cucu - Consultant fiscal, director al societatii de consultanta. Global Tax Management S.R.L.

 

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
pfacasveniturisalariu minimcodul fiscalsalariul mediu

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 07 Decembrie 2015


Votati articolul "Cand datoreaza CAS un PFA? Incadrarea in categoria persoanelor obligate sa se asigure":
Rating:

Nota: 3.13 din 5 din 12 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Bun cu un alt bun cu o valoare mai mica

Intrebare: Buna ziua !
Astazi ne-am confruntat cu urmatoarea problema: s-a facut o inventariere a bunurilor dintr-o magazie aflata la subsolul cladirii. In Listele de inventariere, Comisia a trecut un scaun cu o alta valoare, mai mica.Un coleg mi-a spus ca in institutie sunt scaune care au valori diferite si ca acum, comisia, verificand bunurile, a trecut respectiva valoare. Modificarea a fost facuta doar in Listele de inventariere. Spuneti-ne va rugam frumos: se poate face acest lucru ? Ar mai trebui o justificare facuta de comisia de inventariere ? sau de contabilitate ? gestionarul ar trebui sa faca ceva anume ? Acelasi coleg mi-a mai spus ca: nu exista vreun act /Bon de miscare, de schimbare sau de inlocuire bun cu un alt bun cu o valoare mai mica, ci bunul de anul trecut este acelasi cu cel de acum. Va rugam sa ne dati un sfat: cum ar trebui procedat ?

Raspuns: Pentru corectarea valorii, daca aceasta este diferita de cea contabila, se mentioneaza in raportul...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 07 Decembrie 2015 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 7 + 2 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2020 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X