email
Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Deductibilitate cheltuieli PFA. Ce reguli se aplica daca platile sunt efectuate din contul bancar personal?

Deductibilitate cheltuieli PFA. Ce reguli se aplica daca platile sunt efectuate din contul bancar personal?
deductibilitate cheltuielipfabon fiscal

Subiectul "deductibilitate cheltuieli PFA" este de un interes major pentru persoanele fizice autorizate. Daca regulile de baza sunt mai usor de invatat si aplicat, altfel sta situatia cand intra pe scena particularitatile. 

Dezbatem in continuare cum se procedeaza, din punct de vedere legislativ, in situatia in care au fost emise facturi pe PFA, dar platile au fost facute din contul personal. Specialistul nostru ne explica cum se aplica corect legislatia in acest caz. 

Deductibilitate cheltuieli PFA: ce spune Codul fiscal

Potrivit art. 68 alin. (4) lit. a) si b) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, “conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile efectuate in scopul desfasurarii activitatii independente, pentru a putea fi deduse, in functie de natura acestora, sunt:

            a) sa fie efectuate in cadrul activitatilor independente, justificate prin documente;
            b) sa fie cuprinse in cheltuielile exercitiului financiar al anului in cursul caruia au fost platite;”.
 

Deductibilitate cheltuieli PFA: raspunsul specialistului     

Astfel, pentru a fi considerate deductibile, cheltuielile trebuie “sa fie efectuate in cadrul activitatilor independente, justificate prin documente” si “efectuate in scopul desfasurarii activitatii independente”.
           
Mai mult decat atat, legislatia in vigoare nu obliga detinerea un cont bancar separat pentru operatiuni specifice activitatii desfasurate de o persona fizica autorizata (PFA), dar exista recomandarea de a avea un cont folosit distinct in acest sens.
 


Cum platile se fac din alt cont bancar decat al titularului PFA, ar trebuie sa intocmiti un decont de cheltuieli, conform modelului din OMFP 2634/2015 privind documentele financiar-contabile, la care sa atasati bonul fiscal, bonul POS, etc. din care rezulta ca s-a facut plata, iar suma o veti completa in Registrul de incasari si plati, in coloana de plati in numerar.


 

Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Alina Elena - Consultant fiscal. 

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
deductibilitate cheltuielipfabon fiscal

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 07 Mai 2020


Votati articolul "Deductibilitate cheltuieli PFA. Ce reguli se aplica daca platile sunt efectuate din contul bancar personal?":
Rating:

Nota: 4.4 din 5 din 20 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Bilant lichidare

Intrebare: Va rog sa imi spuneti daca bilantul de lichidare al unui srl poate fi semnat de catre un asociat sau de administrator. De asemenea, dace este vorba despre o microintreprindere platitoare de TVA la trimestru si lichidarea se face cu august, ultimele declaratii vor fi depuse la luna august, adica 300, 394 si 100, apoi 010? Se mai depune vreo alta declarative? Va multumesc.

Raspuns: Bilantul de lichidare se intocmeste si semneaza de un expert contabil. Declaratiile se vor depune si...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 07 Mai 2020 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 10 + 3 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2021 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X