Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Modificari in Codul Fiscal - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari in Codul Fiscal - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.

Deducem corect aceste cheltuieli ale unui PFA?

deductibilitate cheltuieliPFAformare profesionalacheltuieli medicaledeterminare venit net



In cele ce urmeaza, vom vedea daca, in cazul unui PFA, cheltuiala aferenta cursurilor de formare profesionala care nu au legatura directa cu autoritatea pentru care a fost autorizat este deductibila. De asemenea, vom vedea cum tratam cheltuielile medicale.

Raspuns:

In situatia in care cheltuiala cu formarea profesionala nu este aferenta obiectului de activitate, nu concura la realizarea de venituri impozabile, atunci cheltuiala respective nu este deductibila la calculul venitului net impozabil.

In ceea ce priveste cheltuiala reprezentand consultul oftalmologic pentru schimbarea ochelarilor, consideram ca aceasta nu este o cheltuiala deductibila la determinarea venitului net impozabil, nefiind o cheltuiala ocazionata pentru realizarea obiectului de activitate al PFA.

Va redam mai jos prevederile din Codul fiscal - art 48 alin 4 si normele metodologice de aplicare ale acestuia cu privire la conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile pentru a putea fi deduse:

"(4) Conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile aferente veniturilor, pentru a putea fi deduse, sunt:
a) sa fie efectuate in cadrul activitatilor desfasurate in scopul realizarii venitului, justificate prin documente;
b) sa fie cuprinse in cheltuielile exercitiului financiar al anului in cursul caruia au fost platite;
c) sa respecte regulile privind amortizarea, prevazute in titlul II, dupa caz;
c^1) sa respecte regulile privind deducerea cheltuielilor reprezentand investitii in mijloace fixe pentru cabinetele medicale, in conformitate cu prevederile art. 24 alin. (16). (in vigoare de la 1 ian. 2012)
d) cheltuielile cu primele de asigurare sa fie efectuate pentru:
1. active corporale sau necorporale din patrimoniul afacerii;
2. activele ce servesc ca garantie bancara pentru creditele utilizate in desfasurarea activitatii pentru care este autorizat contribuabilul;
3. prime de asigurare pentru asigurarea de risc profesional;
4. persoane care obtin venituri din salarii, potrivit prevederilor capitolului 3 din prezentul titlu, cu conditia impozitarii sumei reprezentand prima de asigurare, la beneficiarul acesteia, la momentul platii de catre suportator"

Normele metodologice prevad:
"Reguli generale aplicabile pentru deducerea cheltuielilor efectuate in scopul realizarii veniturilor sunt si urmatoarele:
a) sa fie efectuate in interesul direct al activitatii;
b) sa corespunda unor cheltuieli efective si sa fie justificate cu documente;
c) sa fie cuprinse in cheltuielile exercitiului financiar al anului in cursul caruia au fost platite, inclusiv in cazul cheltuielilor reprezentand plati efectuate in avans care se refera la alte exercitii fiscale."


de Mihaela Pascu

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
deductibilitate cheltuieliPFAformare profesionalacheltuieli medicaledeterminare venit net

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 09 Mai 2012


Votati articolul "Deducem corect aceste cheltuieli ale unui PFA?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Alte articole publicate in data de 09 Mai 2012 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 2 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Comentarii articol

Postat de: user
Buna ziua doresc sa ma informati cu deducere cheltuierilor pentru pfa.Ex daca anul acesta mai putem sacdea platile pt pensie si pt sanatate din cheltuelile pe care le am anul acesta mai xat eu am scazur si aceste plati la declaratia 220 pt venitul estimative am trecut 22800 venit brut si chel 6958 si diferenta este ok sau nu mai sunt deductibile platile aceeste anul aacesta va multumesc
Data adaugarii: 28-Ian-2016
Postat de: user
Buna ziua doresc sa ma informati cu deducere cheltuierilor pentru pfa.Ex daca anul acesta mai putem sacdea platile pt pensie si pt sanatate din cheltuelile pe care le am anul acesta mai xat eu am scazur si aceste plati la declaratia 220 pt venitul estimative am trecut 22800 venit brut si chel 6958 si diferenta este ok sau nu mai sunt deductibile platile aceeste anul aacesta va multumesc
Data adaugarii: 28-Ian-2016
Postat de: user
Buna ziua doresc sa ma informati cu deducere cheltuierilor pentru pfa.Ex daca anul acesta mai putem sacdea platile pt pensie si pt sanatate din cheltuelile pe care le am anul acesta mai xat eu am scazur si aceste plati la declaratia 220 pt venitul estimative am trecut 22800 venit brut si chel 6958 si diferenta este ok sau nu mai sunt deductibile platile aceeste anul aacesta va multumesc
Data adaugarii: 28-Ian-2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificari in Codul Fiscal - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificari in Codul Fiscal - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2020 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile  
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari in Codul Fiscal - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X