Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
 Cartea Verde a Contabilitatii 2018

Societate neautorizata de CECCAR. Poate incheia un contract prestari servicii de contabilitate?

contract prestari serviciicodul fiscalCECCARservicii contabilitate


Analizam, prin cele ce urmeaza, cazul unei societati care presteaza servicii suport pentru intreprinderi, respectiv servicii de secretariat, achizitii, aprovizionari, intretinere calculatoare si retea IT, contabilitate primara (intocmire documente justificative - deconturi, dispozitii de plata, casierie, plati facturi), servicii juridice (intocmire contracte comerciale), gestiune resurse umane (state de plata, contracte de munca etc.).

Societatea are in vedere extinderea serviciilor financiare prin executarea de lucrari de contabilitate (intocmirea inregistrarilor contabile, tinerea registrelor contabile obligatorii si fiscale, intocmirea bilantului) pentru care nu este autorizata la CECCAR (nici unul dintre actionarii sau administratorii societatii nu este expert contabil).

Vom stabili, in continuare, in ce masura este posibila prestarea acestor servicii prin subcontractare sub forma unui contract de prestari servicii (sau asociere in participatiune) cu o societate comerciala autorizata CECCAR.

Raspuns:

In opinia noastra, societatea dvs. nu poate subcontracta serviciile de contabilitate si nici nu poate sa contracteze, deoarece aceasta nu este autorizata conform art. 9 din OG 65/1994 privind organizarea activitatii de expert contabil.

In plus, precizarile de la art. 10 alin. (3) din Legea 82/1991 privind contabilitatea, republicata cu modificari, stabilesc posibilitatea conducerii contabilitatii efectuate independent de terti, numai catre societatile de contabilitate autorizate, potrivit legii de catre CECCAR.

Asociatiile de proprietari. Contabilitate, fiscalitate si contributii!
Asociatiile de proprietari. Contabilitate, fiscalitate si contributii!

Vezi detalii

Manual de Politici Contabile 2018
Manual de Politici Contabile 2018

Vezi detalii

Cartea Verde a Contabilitatii 2018
Cartea Verde a Contabilitatii 2018

Vezi detalii




Astfel, noi consideram ca subcontractarea acestor servicii de conducere a contabilitatii nu este posibila.

Printr-un contract de asociere in participatiune cu o persoana autorizata CECCAR, consideram ca ar fi posibila realizarea si decontarea unor sume de bani, atat timp cat semnarea situatiilor financiare si conducerea efectiva a contabilitatii este asumata de o persoana autorizata conform legii, membra CECCAR.

Cunoastem foarte bine ca in practica serviciile de contabilitate sunt definite ca prelucrari date, "contabilitate primara", efectuate de persoane mai mult sau mai putin autorizate, iar ulterior situatiile financiare anuale sunt certificate de persoane autorizate CECCAR. Exista in practica, insa opinia noastra este ca aceasta procedura este la limita legalitatii si nu o recomandam.
Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
contract prestari serviciicodul fiscalCECCARservicii contabilitate

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 31 August 2012


Votati articolul "Societate neautorizata de CECCAR. Poate incheia un contract prestari servicii de contabilitate?":
Rating:

Nota: 4.5 din 5 din 4 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Intreprinderi individuale

Intrebare: O intreprindere individuala poate taia factura fiscala si chitanta la pers fizice, pana ce achizitioneaza casa de marcat., pentru prestarea unui serviciu( serviciu de morarit) sau este destul bon de macinis.
Din cate am in inteles in registru de inventar se trec doar bunurile care sunt trecute pe intreprinderea individuala. De exemplu daca casa de marcat nu este achizitionata pe intreprinderea individuala, si s-a putut fiscaliza (fiind achizitionata pe o alta firma), o trecem ca si aport, o mai trecem in registrul de inventar?
Multumesc foarte mult!!!

Raspuns: O intreprindere individuala poate taia factura fiscala si chitanta la pers fizice, pana ce...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 31 August 2012 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 3 + 2 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Comentarii articol

Postat de: CU*****
Dar cine spune acest lucru?
Data adaugarii: 03-Sep-2012
Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile