Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Casare mijloace fixe complet amortizate. Ce sanctiuni pot exista daca societatea nu procedeaza corect?

mijloace fixetranzactiiamortizaregarda de mediulegea 211obligatiimijloace fixe complet amortizate

In cazul in care mijloacele fixe sunt complet amortizate, se respecta unele prevederi referitoare la procedura de valorificare a acestora si scoaterea din evidenta contabila.

Pornim astfel de la cazul unui SRL care, la finalul anului 2013, in urma inventarierii, a casat mijloace fixe complet amortizate pe baza unui proces-verbal de scoatere din functiune si al celorlalte formalitati, dar fara sa existe valorificare (nu exista si un proces-verbal sau aviz de expeditie intocmit catre o societate de colectare a deseurilor) si au fost scoase pe baza acestora si din evidenta contabila.

Se va stabili, asadar, daca societatea a incalcat procedurile legale si daca exista sanctiuni in aceasta situatie.

Mentionam ca nu exista implicatii fiscale in ceea ce priveste impozitul pe profit (mijloacele fixe fiind complet amortizate, nu exista cheltuiala cu valoarea ramasa neamortizata) si TVA (a expirat perioada de ajustare de 5 ani prevazuta pentru bunurile de capital).

Insa, conform pct. 716 din Normele metodologice date in aplicarea art. 24 din Codul fiscal, prin casarea unui mijloc fix se intelege nu numai scoaterea din functiune, ci si dezmembrarea acestuia si valorificarea partilor componente rezultate, prin vanzare sau prin folosirea in activitatea curenta a contribuabilului.

In functie de situatia concreta (natura mijlocului fix, perioada scursa de la data amortizarii complete etc.) la un eventual control fiscal se poate aprecia, in baza art. 11 din Codul fiscal
privind continutul economic al tranzactiilor, ca bunurile casate sunt, in realitate, lipsa in gestiune, ceea ce ar atrage tratamentul fiscal corespunzator pentru bunurile lipsa in gestiune. De aceea, este indicat ca in procesul-verbal sa se indice si motivele pentru care bunurile casate nu au putut fi valorificate sau nu au fost predate ca deseuri.
Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018



In plus, trebuie avut in vedere faptul ca societatea, in calitate de detinator de deseuri rezultate ca urmare a casarii mijloacelor fixe, are obligatia valorificarii acestora, in conformitate cu prevederile art. 13 din Legea 211/2011 privind regimul deseurilor. Nerespectarea acestei obligatii poate fi sanctionata de Garda Nationala de Mediu cu amenda de la 20.000 lei la 40.000 lei potrivit art. 61 alin. 1 lit. a din lege.



Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro
Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
mijloace fixetranzactiiamortizaregarda de mediulegea 211obligatiimijloace fixe complet amortizate

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 13 Februarie 2014


Votati articolul "Casare mijloace fixe complet amortizate. Ce sanctiuni pot exista daca societatea nu procedeaza corect?":
Rating:

Nota: 3.5 din 5 din 11 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Recuperare pierdere ani precedenti

Intrebare: Firma a inceput activitatea in 2009 si pana in 2013 a inregistrat pierdere. Anul 2013 il incheie cu un profit care ar acoperi pierderea din anii precedenti .
Sunt obligata sa recuperez pierderea in 5 ani sau se poate recupera toata odata?
Cum fac inregistrarile in contabilitate pentru recuperarea pierderilor din anii precedenti?
Va multumesc.
Lenuta

Raspuns: Recuperati pierderea fiscala din profiturile impozabile obtinute in urmatorii cinci ani. Pierderea...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 13 Februarie 2014 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 4 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016