email
MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Incasari si plati catre parteneri intracomunitari fara facturi. Declaram obligatoriu in Declaratia 390?

incasarideclaratia 390facturaavanscod fiscalachizitii intracomunitared390decont


"In ce priveste incasarile si platile de la/pentru partenerii externi, fara a exista facturi fiscale in acest sens (se emit la o luna sau doua dupa incasare/plata), exista obligativitatea declararii in Declaratia 390?

Se declara incasarea sau factura in momentul in care aceasta e emisa?"


La incasarea unui avans intracomunitar nu mai exista obligativitatea emiterii facturii incepand cu data de 01.01.2013, potrivit dispozitiilor de la pct. 72 din Normele metodologice date in aplicare pentru art. 155 alin. (16) din Codul fiscal, redate mai jos:

"ART. 155 alin. (16)

72. (1) Persoana impozabila nu are obligatia de a emite facturi conform art. 155 din Codul fiscal
pentru avansurile incasate in legatura cu o livrare intracomunitara de bunuri efectuata in conditiile art. 143 alin. (2) din Codul fiscal."
 
Asadar, avand  in vedere ca nu ati emis factura de avans pentru suma incasata, nu mai aveti obligativitatea raportarii prin decontul de TVA si nici in declaratia recapitulativa 390, in luna incasarii avansului, ci numai in luna livrarii bunurilor.
 
In cazul achizitiilor intracomunitare nu se emite autofactura la plata unui avans in baza art. 151^1 alin. (2) intrucat referirea la autofacturare nu se refera si la art. 151 "Persoana obligata la plata taxei pentru achizitii intracomunitare", din Codul fiscal.

Avand in vedere ca prevederile Codului fiscal sunt transpuse din directivele europene, iar prevederile privind operatiunile intracomunitare se aplica in acelasi mod, in tarile comunitatii europene, daca la incasarea unui avans pentru livrarea de bunuri nu este obligatorie emiterea facturii, in contrapartida, nici pentru  avansul achitat pentru achizitii intracomunitare nu trebuie intocmita autofactura. Prin urmare nici plata unui avans, pentru care nu s-a emis o factura,  nu se declara nici in decontul de TVA si nici in declaratia recapitulativa 390.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro


de Redactia Contabilul

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

Atentie: ANAF a dat STARTUL controalelor in 2022!


Puteti sa demonstrati realitatea incontestabila a tranzactiilor dvs.?

Descoperiti acum modelele documentelor justificative pe care NU le reglementeaza NIMENI si NIMIC! Dar LE CER toti inspectorii fiscali!

Lucrarea Documente (suplimentare) obligatorii in caz de control va ofera acum colectia de acte si documente justificative pe care niciun inspector nu se asteapta sa le prezentati ca argument indestructibil in favoarea dvs.

...Vezi AICI detalii complete <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
incasarideclaratia 390facturaavanscod fiscalachizitii intracomunitared390decont

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 27 August 2014


Votati articolul "Incasari si plati catre parteneri intracomunitari fara facturi. Declaram obligatoriu in Declaratia 390?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 27 August 2014 ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2022 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT Raportul Special
"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X