Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Stagiu de cotizare necesar in cazul concediilor medicale. Care este modalitatea de calcul?

Stagiu de cotizare necesar in cazul concediilor medicale. Care este modalitatea de calcul?
stagiu de cotizareconcediu medicaldeclaratia 112

Aveti nelamuriri in ceea ce priveste stagiul de cotizare necesar in cazul concediilor medicale? Expertul nostru in legislatia muncii ne va ajuta sa le stergem pe toate de pe lista. Luam drept exemplu studiul de caz de mai jos.

In ceea ce priverste regulile legate de plata concediilor medicale incepand cu data de 01.07.2018, exista concedii medicale (cu ce cod de indemnizatie) pentru care trebuie sa le prindem pe stat si sa le platim chiar daca salariatii nu au stagiul de cotizare?

De asemenea, este important de aflat care este regula pentru restul concediilor medicale pentru a putea fi platite. Daca un salariat nu are stagiul de cotizare si nu are dreptul la plata medicalului, dar el aduce la angajator concediu medical, cum se trece acest concediu medical pe stat?

 

Iata raspunsul specialistului!


Conform art. 7 din OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) -d) este de 6 luni realizate in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.


Exista doua situatii posibile cu privire stagiul de cotizare:

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale
Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili
Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili



1. Exista 6 luni integrale de stagiu de cotizare. In acest caz conditia de stagiu de asigurare este realizata, intrucat se constata ca exista 6 luni integrale de stagiu de asigurare (lunile 1-6).

2. Nu exista 6 luni integrale de stagiu de cotizare. Astfel, in cazul in care nu au fost realizate venituri in ultimele 6 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical, stagiul de asigurare se considera realizat daca prin insumarea perioadelor din ultimele 12 luni anterioare producerii riscului rezulta un numar de zile de stagiu de asigurare cel putin egal cu numarul total de zile lucratoare din ultimele 6 luni anterioare producerii riscului.

Spre exemplu, numarul total de zile lucratoare din ultimele 6 luni este de 126. Numarul de zile de stagiu din aceste 6 luni este de 111 zile. Este necesar ca in lunile 7-12 sa regasim un stagiu de 15 zile pentru a avea un total de 126.  

In situatia in care un salariat nu indeplineste conditia stagiului de cotizare, acesta nu are dreptul la concediu medical si indemnizatie de incapacitate temporara de munca.

Astfel, potrivit dispozitiilor art. 8 alin. (1) din Norma din 2018 de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, asiguratii beneficiaza de concedii si indemnizatii, in baza certificatului medical eliberat de medicul curant, conform reglementarilor in vigoare, daca sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:

a) indeplinesc stagiul minim de asigurare prevazut la art. 7 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare;

b) prezinta adeverinta de la platitorul de indemnizatii din care sa reiasa numarul de zile de concediu de incapacitate temporara de munca avute in ultimele 12/24 de luni, cu exceptia urgentelor medico-chirurgicale sau a bolilor infectocontagioase din grupa A.

Asadar, una dintre conditiile prevazute de lege pentru ca un salariat sa beneficieze de concediu medical si indemnizatie de incapacitate temporara de munca este ca acesta sa indeplineasca stagiu de cotizare. De aceea, nu este la alegerea angajatorului plata sau neplata concediului medical. In situatia in care angajatorul doreste sa-l plateasca pe salariat ii va acorda  o prima. Insa, in statul de salarii si in formularul 112 salariatul nu va fi inregistrat cu concediu medical. El va fi pontat absent motivat.
 



Raspuns oferit pe portalcodulmuncii.ro de Rodica Mantescu – Specialist in legislatia muncii.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
stagiu de cotizareconcediu medicaldeclaratia 112

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 17 Septembrie 2018


Votati articolul "Stagiu de cotizare necesar in cazul concediilor medicale. Care este modalitatea de calcul?":
Rating:

Nota: 4.83 din 5 din 3 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Contabilitate partida simpla

Intrebare: Exista posibilitatea ca pentru un SRL sa se poata tina contabilitatea in partida simpla. Daca da, in ce conditii?

Raspuns: Contabilitatea in partida simpla se conduce avand in vedere Ordinului nr. 1.040/2004 si NUMAI de...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 17 Septembrie 2018 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 4 + 2 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016