email
MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Factura fara codul unic al beneficiarului. In ce conditii poate fi considerata cheltuiala deductibila?

Factura fara codul unic al beneficiarului. In ce conditii poate fi considerata cheltuiala deductibila?
cod fiscalfacturacod tva

Prezentam in continuare cazul unei firme care a achizitionat niste bunuri pentru activitatea economica. Furnizorul din Uniunea Europeana a emis factura fara a mentiona si codul unic de inregistrare al societatii. Vom afla de la expertul nostru daca, in aceste conditii, cheltuiala poate fi considerata deductibila.
 

Factura fara codul unic al beneficiarului: raspunsul specialistului


 Pentru a dobandi calitatea de document justificativ, documentele financiar-contabile trebuie sa furnizeze toate informatiile prevazute de normele legale in vigoare, pentru a angaja raspunderea persoanelor care le-au intocmit, vizat si aprobat, precum si a celor care le-au inregistrat in contabilitate, conform prevederilor art. 6 din Legea contabilitatii 82/1991 si pct. A.4-5 din Normele generale de intocmire si utilizare a documentelor financiar-contabile, aprobate prin OMFP 2634/2015 privind documentele financiar-contabile.

De asemenea, potrivit pct. 25-26 din normele generale amintite factura este document justificativ care sta la baza inregistrarii in contabilitate a operatiunilor economice, cu exceptia situatiilor in care nu exista obligatia intocmirii facturii, cand inregistrarea operatiunilor se efectueaza pe baza contractelor incheiate intre parti si a altor documente care sa ateste acele operatiuni, cum sunt: aviz de insotire a marfii, chitanta, dispozitie de plata/incasare, extras de cont bancar, nota de contabilitate etc., dupa caz. Toate operatiunile privind factura (intocmire, utilizare, arhivare, corectare, reconstituire) se efectueaza conform prevederilor Codului fiscal si ale Normelor metodologice de aplicare a acestuia.

In acest caz, fiind vorba de o factura pentru o achizitie intracomunitara de bunuri, aceasta trebuie sa cuprinda si codul de inregistrare in scopuri de TVA/codul unic de inregistrare al societatii beneficiare potrivit art. 319 alin. 20 lit. f din Codul fiscal. Insa, chiar si in situatia in care beneficiarul nu se afla in posesia unei facturi emise de furnizor, justificarea operatiunii (achizitiei intracomunitare) se face pe baza de autofactura emisa de beneficiarul insusi, in conformitate cu prevederile art. 320 alin. 1 din Codul fiscal. Cum o achizitie intracomunitara de bunuri poate fi justificata cu o autofactura chiar si in lipsa facturii furnizorului, cu atat mai mult ea poate fi justificata cu factura emisa de furnizor pe numele beneficiarului, chiar daca ea nu contine si codul acestuia de inregistrare in scopuri de TVA.

De asemenea,  lipsa mentiunii referitoare la codul de inregistrare in scopuri de TVA/codul unic de inregistrare nu inseamna ca factura respectiva nu poate indeplini rolul de document justificativ intrucat ea furnizeaza toate elementele principale necesare pentru identificarea operatiunii, asa cum sunt ele precizate la pct. A.2 din normele generale sus-aratate si, in plus, achizitia este justificata si prin receptia bunurilor pe baza de nota de intrare-receptie, precum si prin plata facturii catre furnizorul extern. Deoarece bunurile au fost achizitionate cu documente justificative pentru activitatea economica a societatii, si cheltuielile aferente sunt deductibile la calculul rezultatului fiscal/profitului impozabil conform art. 19 alin. 1 si art. 25 alin. 1 din Codul fiscal.
 



Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Constanta Popa – Economist.


de Redactia Contabilul

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

NOU: Sistemul de raportare fiscal-contabila SAF-T


Raportarea corecta in SAF-T este esentiala!

Depuneti D406 corect si la timp, cu avantaje clare:
 
1) Scapati de amenzi
2) Evitati sanctiunile de orice fel
3) Va recuperati rapid sumele din TVA
4) Nu intrati in categoria de risc fiscal ridicat, deci nu va veti confrunta cu inspectii ANAF amanuntite la sediul dvs.

...Vezi AICI detaliile complete <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
cod fiscalfacturacod tva

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 29 Noiembrie 2019


Votati articolul "Factura fara codul unic al beneficiarului. In ce conditii poate fi considerata cheltuiala deductibila?":
Rating:

Nota: 4.64 din 5 din 21 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 29 Noiembrie 2019 ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2022 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT Raportul Special
"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X